اعتراض علیه نژادپرستی، تخریب مجسمه کریستوف کلمب در آمریکا

به گزارش تایمر سرگرمی، از سال 1937 یکی از روزهای اکتبر در آمریکا به نام کلمب نام گذاری شده است.

اعتراض علیه نژادپرستی، تخریب مجسمه کریستوف کلمب در آمریکا

پلیس آمریکا از قطع سر مجسمه کریستوف کلمب در شهر بوستون اطلاع داد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، در روزهای اخیر بسیاری از معترضان علیه نژادپرستی در آمریکا و دنیا خواهان حذف مجسمه های مربوط به دوران استعماری و برده داری شدند.

در روزهای اخیر، یک مجسمه کریستوف کلمب در شهر میامی امریکا تخریب شد. معترضان به نژادپرستی در شهر ریچموند ایالت ویرجینیا یکی دیگر از مجسمه های کلمب را آتش زده و به دریاچه انداختند.

معترضان می گویند کریستوف کلمب دست به کشتار بومیان آمریکا زده و حقوق آنها را نقض نموده بود.

مجسمه بی سر کریستوف کلمب در شهر بوستون آمریکا/ عکس: خبرگزاری فرانسه

این اتفاقات پس از تظاهرات گسترده در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید سیاه پوست توسط پلیس آمریکا در شهر مینیاپلیس رخ می دهد و معترضان خواهان حذف سازه های مرتبط با نژادپرستی در این کشور هستند.

کریستوف کملب بازرگان و دریانورد ایتالیایی بود که در کوشش برای یافتن راه کوتاه تر به هند، قاره آمریکا را کشف کرد. او در بسیاری از کتب درسی به عنوان کاشف دنیای جدید معرفی شده است. بسیاری نیز او را عامل و مشوق کشتار یا نسل کشی بومیان در آمریکا می دانند.

بسیاری کلمب را محکوم نموده و عملکردش را با ژنرال های هوادار برده داری در طول جنگ های داخلی آمریکا در جنوب این کشور مقایسه می نمایند.

ژست پیروزی یک زن سیاه پوست در برابر مجسمه بدون سر کریستوف کلمب در بوستون آمریکا/ عکس: خبرگزاری فرانسه

مجسمه کلمب در شهر بوستون مانند بسیاری دیگر از مجسمه های وی در سراسر آمریکا بحث برانگیز بوده و بارها در گذشته تخریب شده است.

پلیس بوستون کمی پس از نیمه شب در باره تخریب و قطع سر این مجسمه اطلاع داد. تحقیقات در این باره ادامه دارد و تا کنون کسی بازداشت نشده است.

یک دونده در منطقه نزدیک به این مجسمه در روز گذشته قطع سر مجسمه کلمب در شهر بوستون را تائید کرد.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: درست مانند سیاهان، بومیان آمریکا نیز مورد ستم قرار گرفته اند. جنبش کنونی بسیار قدرتمند و نمادین است.

مجسمه کریستوف کلمب در ریچموند ویرجینیا/ عکس: AP

ده ها شهر آمریکایی در سال های گذشته روز دیگری را به جای روز کلمب جشن می گیرند. آنها در این روز به بومیان آمریکا ادای احترام می نمایند. از سال 1937 یکی از روزهای اکتبر در آمریکا به نام کلمب نام گذاری شده است.

با این حال در بوستون و نیویورک انجمن های عظیم ایتالیایی وجود ندارد.

مارتی والش شهردار بوستون قطع سر مجسمه بوستون را محکوم کرد اما اضافه نمود: این مجسمه به زودی از سطح شهر جمع می گردد.

مجسمه کریستوف کلمب در ایالت ویرجینیا روز سه شنبه نهم ژوئن توسط معترضان تخریب به آتش کشیده و سپس به دریاچه پرتاب شد/ عکس: WWBT

یورو نیوز در این باره نوشت: در شهر ریچموند نیز معترضان ابتدا از طناب ها برای جدا کردن مجسمه از پایه آن استفاده کردند و در محل مجسمه نوشتند: کلمب نماد نسل کشی بود.

مجسمه کریستوف کلمب در دسامبر سال 1927 در ریچموند نصب شد. این نخستین مجسمه کلمب بود که در جنوب ایالات متحده آمریکا نصب می شد.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1046

به "اعتراض علیه نژادپرستی، تخریب مجسمه کریستوف کلمب در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض علیه نژادپرستی، تخریب مجسمه کریستوف کلمب در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید