اطلاعاتی از دیوان حافظ کشف شده، به روایت کارآگاه هلندی

به گزارش تایمر سرگرمی، آرتور برند که یک کارآگاه هنری هلندی است و با لقب ایندیانا جونز دنیای هنر شناخته می گردد، با کشف نسخه باستانی از دیوان حافظ، که خبر آن در چند ساعت گذشته مطرح شده است، افتخارات خود را افزایش داد.

اطلاعاتی از دیوان حافظ کشف شده، به روایت کارآگاه هلندی

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید.

آرت نت نیو، در گزارشی ادعاهایی مطرح نموده است؛ مبنی بر اینکه این اثر که در حقیقت یک دیوان حافظ دست نویس، طلاکاری شده و متعلق به قرن چهاردم است، در سال 2007 ربوده شد، کارشناسان ارزش این کتاب را یک میلیون یورو برآورد نموده اند و دیگر اینکه به رغم تجربه و مهارت برند در زمینه کشف آثار هنری گمشده، کشف محل نگهداری این کتاب قدیمی چالش برانگیز بود. حتا ادعا شد که دولت ایران نیز به دنبال این اثر گمشده است.

این کارآگاه هنری بیان نموده است: کشف این کتاب در حقیقت یک رقابت محسوب می شد، اما خوشبختانه کسی اطلاع نداشت که من نیز به دنبال آن هستم.

با توجه به اطلاعاتی که در وب سایت آرتور برند منتشر شده است، این کارآگاه هلندی جست و جو برای کشف دیوان تاریخی حافظ را زمانی شروع کرد که یک واسطه ایرانی در سال 2018 از او پرسش هایی درباره این اثر نموده بود.

گویا این کتاب پیش از آن که در سال 2007 ربوده شود، به جعفر قاضی، یک مجموعه دار ایرانی که در شهرمونیخ زندگی می کرد ، تعلق داشته است. زمانی که این مجموعه دار ایرانی در سال 2007 و در سن 86 سالگی درگذشت، از او مجموعه ای ارزشمند از نسخه های باستانی اسلامی و ایرانی به جا ماند، اما بستگان قاضی پس از مدت کوتاهی متوجه شدند تمام این مجموعه به سرقت رفته است.

پلیس پیروز شد دزد این مجموعه را در سال 2011 ردیابی، دستگیر و 175 کتاب و نسخه را بازیابی کند اما دیوان حافظ که مهم ترین اثرمجموعه این مجموعه دار ایرانی محسوب می شود، در میان آثار کشف شده نبود.

طبق بعضی روایت ها، قدمت این اثر به 1462 یا 1463 میلادی بازمی شود. از آنجایی که حافظ در سال 1389 میلادی درگذشته است، این کتاب را یکی از قدیمی ترین نسخه های موجود از دیوان حافظ می توان محسوب کرد.

این گزارش ادعا می نماید که قاضی به میل خود دو کتاب را به دولت ایران اهدا کرد، که به دنبال آن، تقاضای بازگردانده شدن تمامی این مجموعه از سوی دولت ایران مطرح شد؛ اگرچه این درخواست از سوی دادگاه آلمان رد شد.

برند همچنین پس از طرح ادعاهایی بی سند و نیز ارایه اطلاعات غلط درباره فرهنگ ایرانی، مدعی شده که پس از پرس و جو از تعداد بسیاری زیادی واسطه، کاوش برای کشف این کتاب، او را به انگلستان نزد مجموعه داری راهنمایی نموده که او با فردی آشنایی داشت که از جای اثر آگاه بود. درنهایت هم معین شده که این اثر به مجموعه دار ایرانی واقع در لندن فروش رفته است.

این کارآگاه هلندی در انتها با طرح این ادعا که مجموعه دار ایرانی پس از اطلاع از مسروقه بودن این اثر و اینکه ایران و من به دنبال آن هستیم، متحیر شد، گفته است که در نهایت پیروز شده است مجموعه دار ایرانی را متقاعد کند این اثر را به او تحویل دهد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 12 بهمن 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 611

به "اطلاعاتی از دیوان حافظ کشف شده، به روایت کارآگاه هلندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعاتی از دیوان حافظ کشف شده، به روایت کارآگاه هلندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید