ادویه ای که حکم آنتی هیستامین دارد ؛ برترین آنتی هیستامین های طبیعی

به گزارش تایمر سرگرمی، علاوه بر داروهای آنتی هیستامین گیاهان و میوه هایی نیز وجود دارند که عملکرد داروهای آنتی هیستامین را دارند و می توان از آن ها به عنوان جایگزینی برای این نوع داروها استفاده کرد.

ادویه ای که حکم آنتی هیستامین دارد ؛ برترین آنتی هیستامین های طبیعی

به گزارش خبرنگاران، بیشتر مردم با نام داروی آنتی هیستامین آشنا هستند و احتمالاً بسیاری از ما بنا به عللی همانند سرماخوردگی، آبریزش بینی و یا حساسیت های گوناگون با دستور پزشک و یا حتی بدون آن از این دارو استفاده نموده ایم. نام این دارو که ترکیبی از دو کلمه آنتی به معنای ضد و هیستامین که نوعی ترکیب آلرژی زاست؛ نیز بیان گر کارکرد آن است.

علاوه بر داروهای آنتی هیستامین گیاهان و میوه هایی نیز وجود دارند که عملکرد داروهای آنتی هیستامین را دارند و می توان از آن ها به عنوان جایگزینی برای این نوع داروها استفاده کرد. مهم ترین آنتی هیستامین های طبیعی عبارت اند از:

1. گزنه: گزنه که معمولاً به عنوان چای مصرف می گردد، یک آنتی هیستامین قوی و تثبیت کننده مغزی است.

2. آویشن: آویشن یک گیاه غنی از مواد مغذی است و سطح بالایی از ویتامین C دارد که با فلانوئید ترکیب می گردد و به سمت سلول های مغز می روند. همین طور دارای مزایای ضد میکروبی است.

3. ترخون: ترخون بوی خوشی دارد و یکی از بالاترین منابع غذایی آنتی اکسیدانی در میان گیاهان دارویی محسوب می گردد. یک مطالعه نشان داده است که این سیستم سلول های مغزی را تثبیت می نماید.

4. بابونه: بابونه اغلب به عنوان چای استفاده می گردد. گل های تازه آن در دسترس هستند و ترجیح داده می گردد که خشک شوند. یک مطالعه نشان داده است که بابونه مانع از آزاد شدن هیستامین از سلول های مغزی می گردد.

5. ریحان: ریحان شیرینی طبیعی دارد؛ بعلاوه یک آداپتوژن با خواص ضد آنافیلاکتیک، آنتی هیستامین و خواص ثابت شده در ثبات سلولی مغز است.

6. نعناع: گفته شده است که فلانوئیدهای موجود در نعناع اثر مهاری قوی بر هیستامین های آزاد شده از سلول های مغز را دارند؛ به ویژه برای آلرژی موثر است.

7. زردچوبه: زردچوبه ادویه ای است که رنگ غذا را بهتر می نماید. این چاشنی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. مطالعه ای نشان داد که این چاشنی فعالیت سلولی مغزی را هم مهار می نماید.

8. دانه و روغن زیره سیاه: طعم آن کمی تند و شبیه به پونه است. به عنوان آنتی هیستامین و آنتی اکسیدان عمل می نماید و از لایه مخاطی معده محافظت می نماید؛ بعلاوه می تواند از دانه یا روغنش استفاده کرد.

9. سبوس برنج سیاه: باور بر این است که برنج سیاه فایده های بسیاری دارد. محققان یافته اند که یک رژیم غذایی حاوی برنج سیاه التهاب را کاهش می دهد و از آزاد شدن هیستامین جلوگیری می نماید.

10. جوانه نخود فرنگی: جوانه نخود فرنگی دارای مقدار بالایی از دی آمین اکسیداز است (آنزیمی که هیستامین سلولی اضافی را پایین می آورد). همه خانواده باقالی ها دارای DAO هستند؛ اما این ماده به طور خاص در نخود فرنگی، عدس و جوانه های شان بیشتر است.

11. پیاز: پیاز بسیار مقوی و حاوی مواد پروبیوتیکی است. پیاز برای جلوگیری از آزاد شدن هیستامین، تثبیت سلول های مغز و حتی کم شدن سطح هیستامین اضافی در پلاسمای خون موثر واقع می گردد.

12. سیر: سیر مانند پیاز بسیار مقوی و غنی از آنتی اکسیدان است و برای جلوگیری از آزاد شدن هیستامین از سلول های مغزی مورد استفاده قرار می گیرد.

13. انار: انار می تواند برای توقف آبریزش بینی موثر باشد. این میوه حاوی پلی فنول ها مانند تانن ها و آنتوسیانین ها هستند و نسبت به چای سبز آنتی اکسیدان بیشتری دارند. آنالیز ها نشان داده است که انار به عنوان تثبیت کننده سلول های مغزی هم عمل می نماید.

14. هلو: هلو یک میوه تابستانی شیرین و آبدار است. مطالعه ای نشان داده است که از التهاب ناشی از آلرژی سلولی هم جلوگیری می نماید.

15. سیب: سیب ها غنی از یک نوع ماده مغذی نیستند، بلکه غنی از فلانوئیدها و پلی فنل ها هستند و مقدار آنتی اکسیدان هایش بیشتر از چای سبز است. مطالعه ای نشان داده است که این میوه هیستامین را از سلول های مغزی آزاد می نماید.

منبع: فرارو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2231

به "ادویه ای که حکم آنتی هیستامین دارد ؛ برترین آنتی هیستامین های طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادویه ای که حکم آنتی هیستامین دارد ؛ برترین آنتی هیستامین های طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید