7 علت از کار افتادن موس لپ تاپ

به گزارش تایمر سرگرمی، شاید کارکردن با تاچ پد لپ تاپ کمی برایتان سخت باشد اما وقتی که هیچ موس دیگری در دسترستان نباشد، این گزینه برترین راه است. به همین علت است که تاچ پد لپ تاپ جزو بخش های مهم این دستگاه محسوب می گردد که از کار افتادنش می تواند دردسرهای زیادی به همراه داشته باشد و شما را مجبور به تعمیر لپ تاپ تان کند. ممکن است برایتان پیش آمده باشد که دارید با لپ تاپ کار می کنید و ناگهان موس تان از کار می فتد. این اتفاق دلایل بسیاری دارد و می تواند به خاطر عیوب سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. اگر این طور باشد، نیازی به تعویض باتری ندارید. با ما همراه باشید تا علل از کار افتادن موس لپ تاپ را در ویندوزهای مختلف آنالیز کنیم.

7 علت از کار افتادن موس لپ تاپ

7 دلیل از کار افتادن موس لپ تاپ

تاچ پد موس یکی از قسمت های حیاتی لپ تاپ است که درصورت نبود موس می توانید از آن بهره ببرید. برای استفاده از تاچ پد باید به بخش تنظیمات مربوطه بروید و آن را فعال کنید. اما همان طور که گفتیم بعضی اوقات پیش می آید که شاهد از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ تان می شوید. ما می خواهیم دقیقا آنالیز کنیم که چرا این اتفاق میفتد .

مطلب پیشنهادی: دلیل روشن نشدن صفحه لپ تاپ چیست؟

1. فعال بودن نقطع غیرفعالی تاچ پد

بعضی وقت ها کاربران بدون این که از وجود مربع کوچکی که در سمت چپ بالایی تاچ پد بعضی از لپ تاپ ها قرار گرفته است اطلاع داشته باشند، آن را روشن می نمایند. وقتی دوبار روی این لوگو ضربه بزنید، باعث غیرفعال شدن تاچ پدتان می شوید. دوبار روی آن ضربه بزنید؛ اگر مشکلش حل نشد تنظیمات ذیل را انجام دهید. برای غیرفعال کردن این ویژگی در لپ تاپ، این مراحل را دنبال کنید:

 • به بخش Setting بروید و devices را انتخاب کنید.
 • در این جا ابتدا Touchpad و بعد از آن Additional settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Touchpad Entry و پس از آن Setting و سپس Touchpad Disable Zone را بزنید.
 • حالا می توانید گزینه Double Tap To Disable Touchpad را غیرفعال کنید.

2. غیرفعال بودن تاچ پد در بایوس Bios

ممکن است به خاطر دلایل ناشناخته، لپ تاپ شما در بایوس مادربردتان غیرفعال شده باشد. شاید این امکان به دلیل وجود یک آپدیت، اعمال شده باشد. برای وارد شدن به بایوس ویندوز باید هنگام روشن شدن لپ تاپ، مدام کلید f2 یا delete را بزنید تا بتوانید وارد شوید.

در زیرمجموعه بایوس دنبال گزینه Internet Posting Device باشید و آن را روی حالت Enable قرار دهید. این گزینه را می توانید در قسمت Advanced پیدا کنید. پس از آن گزینه Save Changes And Exit را بزنید تا از آن بیرون بیایید.

 • راه انداختن دوباره تاچ پد با استفاده از کلید Fn

بسیاری از کاربران بارها با این مشکل روبرو شده اند و بیشترا هم نتوانستند دلیل قابل قبولی برای این موضوع پیدا نمایند. با فشار دادن 2 کلید روی کیبورد هم ممکن است تاچ پدتان را ناگهانی و بدون این که خودتان اطلاع داشته باشید، از کار بیندازید و غیرفعال کنید.

وقتی همزمان کلیدهای Fn و یکی از کلیدهای Fدار را که در قسمت بالایی کیبورد قرار گرفته است استفاده می کنید، ممکن است تاچ پدتان غیرفعال گردد. برای حل این مشکل می توانید این کلید را به صورت همزمان دوبار فشار دهید.

3. حذف باقی درایورهای موس برای رفع از کار افتادن موس لپ تاپ

کمی فکر کنید! شاید قبلا چند موس مختلف را روی سیستم نصب نموده اید و درایورهای آن ها همچنان روی سیستم شما پاک نشده اند. این موضوع باعث ایجاد اختلال در سیستم تاچ پد می گردد. برای رفع این مسئله به قسمت Device Manager بروید و اسکرول را پایین بکشید. دنبال قسمت Mice and other pointing devices بگردید. روی آن کلیک کنید و درایورهای قدیمی که لازم ندارید را با گزینه Uninstall حذف کنید.

4. آپدیت کردن یا به حالت قبلی برگرداندن درایور تاچ پد

به قسمت Device Manager بروید و روی درایور تاچ پدتان که نام آن همراه برند سازنده لپ تاپ استT کلیک است کنید و اطمینان حاصل کنید که فعال یا همان Enable است. سپس این قسمت را با زدن گزینه updatedriver بروزرسانی کنید. خیلی از افراد با توجه به تجربه شخصی که داشته اند، بعد از ارتقا دادن ویندوزشان به ویندوز 10، تاچ پدشان دیگر کار نمی نماید.

برای رفع این مشکل روی درایور تاچ پد کلیک راست کنید و گزینه Properties را بزنید. سپس برای برگرداندن تاچ پد به تنظیمات قبلی درایورش، گزینه RollBackDriver را بزنید.

5. راه اندازی کردن تاچ پد در Mouse Manager

خیلی از مواقع که برای تاچ پدتان مسئله ای پیش می آید، نمی توانید آن را با Device Manager درست کنید. بعضی مواقع احتیاج است که تاچ پدی که از عمد خاموش شده است را با رفتن به قسمت ویژگی های ویندوزتان فعال کنید. برای این کار بعد از زدن کلید ویندوز روی کیبورد، در بخش سرچ ویندوز، کلمه Mouse را بنویسید و به بخش Mouse Setting بروید.

در این جا گزینه Additionalmouseoptions را بزنید و در پنجره نوی که باز شده گزینه Setting Device را زده و تاچ پد را انتخاب کنید. حالا تاچ پدتان را در لیست بیابید و روی آن کلیک نموده و سپس روی گزینه Enable کلیک کنید.

6. از کار انداختن سرویس ورودی لپ تاپ

اگر ویدوز 10 موجود روی لپ تاپتان ترکیبی باشد (صفحه لمسی داشته باشد)، این احتمال وجود دارد که در کار کردن همزمان کیبورد و تاچ پد مشکل پیش بیاید. اگر در پی پیدا کردن راه چارهی برای مشکل کار نکردن تاچ پدتان هستید، بهتر است در هنگام استفاده از این نوع لپ تاپ ها، سرویس استفاده از مداد لمسی تاچ پد را غیرفعال کنید.

اما تا فعال کردنش نمی توانید از قلم لمسی بهره ببرید. برای از کار انداختن آن باید کلیدهای ویندوز و R را با هم فشار داده و کلمه Services.msc را در باکس بازشده تایپ کنید. لیست سرویس را به پایین اسکرول نموده تا گزینه TabletInputService یا TabletPCInputService را پیدا کنید. سپس روی آن کلیک نموده و آن را disable کنید.

مطالعه بیشتر: هنگام خیس شدن کیبورد لپ تاپ چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

از کار افتادن موس لپ تاپ در ویندوز 10

همان طور که گفتیم تاچ پد به شما این امکان را می دهد که بدون موس بتوانید کارهایتان را انجام دهید. اما گاهی پیش می آید که از کار افتادن تاچ پد دیگر اجازه نمی دهد کارهایمان را انجام دهیم. گفتیم که این اتفاق می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

اگر تاچ پد لپ تاپتان در ویندوز 10 کار نکرد، می توانید راه چاره های ذیل را آنالیز کنید. برای مثال دلیل از کار افتادن موس لپ تاپ می تواند به خاطر تضاد بین نرم افزار، درایورهای قدیمی و حتی خطای سخت افزاری و موارد دیگر باشد.

راه چاره 1

برای رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ ویندوز 10 می توانید روش راه اندازی مجدد لپ تاپ را امتحان کنید. گاهی اوقات این روش می تواند مسائل احتمالی را رفع کند. پس از راه اندازی مجدد لپ تاپ، امتحان کنید که آیا تاچ پد اکنون کار می نماید یا خیر. اگر کار نکرد نگران نباشید و روش های بعدی را تست کنید.

راه چاره 2 برای رفع مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ

تاچ پد را در تنظیمات فعال کنید. برای باز کردن صفحه تنظیمات تاچ پد لپ تاپ، ابتدا روی گزینه Start، سپس Settings، و در آخر Devices را بزنید تا صفحه تنظیمات تاچ پد لپ تاپ باز گردد. آنالیز کنید آیا تاچ پد روشن است یا خیر. اگر نه که دکمه را در زیر تاچ پد روشن کنید.

راه چاره 3

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که تاچ پد به طور تصادفی غیرفعال شده یا خیر؟ معمولا یک کلید ترکیبی وجود دارد که می تواند تاچ پد را روشن و خاموش کند. این کلید ترکیبی، کلید Fn و یک کلید دیگر است. البته ممکن است غیرفعال کردن تاچ پد به خاطر ناآگاهی شما باشد.

گفتیم که با استفاده از کلید Fn و یک کلید دیگر می توانید آن را فعال کنید. البته چون سیستم های مختلف ممکن است میانبرهای مختلفی داشته باشد، کلید دیگر می تواند F1، F6، F8 و F12 باشد. با امتحان کردن این کلیدها می توانید کلید میانبر بعدی را بیابید.

راه چاره 4

برای رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ویندوز 10 می توانید درایور تاچ پد را آپدیت کنید. درایور اشتباه یا خراب ممکن است باعث از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ گردد. با بروزرسانی کردن آن ها امتحان کنید و ببینید که آیا کار می نمایند یا خیر؟ کلیدهای Windows + X را روی کیبورد فشار دهید و روی Device Manager کلیک کنید تا باز گردد.

گزینه touchpad device را پیدا نموده و راست کلیک کنید. سپس روی Update driver کلیک کنید. این فرایند باعث می گردد که سیستم و اینترنت اسکن و تمام درایورهای تاچ پد نیز نصب گردد.

راه چاره 5

انجام دادن یک بروزرسانی در ویندوز 10 می تواند تمامی درایورهای موجود در سیستم عامل را آپدیت و نصب کند. با آنالیز کردن بروزرسانی ویندوز 10 می توانید آنالیز کنید که آیا مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ درست شده است یا خیر. داخل Start و سپس Setting بروید و روی گزینه Update and Security و سپس Check for update بزنید. اکنون سیستم آغاز به آنالیز و نصب آخرین نسخه درایورها می نماید. در انتها اطمینان حاصل کنید که تاچ پد کار می نماید یا نه.

راه چاره 6 برای رفع مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ

اگر راه های بالا برای رفع کردن از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ موثر نبود، شاید سیستم شما مسائل دیگری داشته باشد. برای رفع این عیوب می توانید به گزینه های پیشرفته ویندوز 10 دسترسی داشته باشید. مثلا سیستم خود را بازنشانی کنید، بازیابی سیستم را انجام دهید، ویندوز 10 را در Command Prompt راه اندازی کنید تا از دستورات برای تعمیر خطاهای دیسک استفاده گردد.

دلیل کار نکردن موس لپ تاپ در ویندوز 7

اگر از ویندوز 7 استفاده می کنید و تاچ پد شما ناگهانی از کار میفتد، باید بدانید که تنها نیستید. خیلی از کاربران دقیقا همین مشکل را گزارش داده اند. البته جای نگرانی نیست؛ زیرا امکان رفع مشکل کار نکردن موس لپ تاپ در ویندوز 7 وجود دارد. در این بخش به شما 3 راه چاره یاد می دهیم که می توانید آن ها را برای رفع این مشکل امتحان کنید.

 • روش اول

اگر تاچ پد شما ناگهانی از کار افتاد، باید درایور آن را به مرحله قبل برگردانید. در بخش اول باید روی کیبوردتان، لوگوی ویندوز و R را همزمان فشار دهید. سپس کلمه Devmgmt.msc را تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید. روی نام دستگاه کلیک راست کنید و گزینه Uninstall را انتخاب کنید. کادر کنار Delete the driver software for this device را انتخاب نموده و روی ok کلیک کنید. در اولین فرصت سیستم را راه اندازی مجدد کنید.

 • روش دوم

هارد ریست رویه ای است که یاری می نماید بتوانید دستورالعمل های درایور را پاک کنید. لپ تاپ شما تمامی دستورالعمل ها را از درایورها و نرم افزارهای ذخیره شده در سیستم عامل خود بارگیری می نماید که می تواند به حل بعضی از مسائل یاری کند. با این روش هیچ داده ای از سیستم شما پاک نمی گردد؛ چون فرمت مجدد سیستم عامل نیست. این مراحل را انجام دهید:

 1. کامپیوتر را خاموش نموده و از هر پورت مشابه یا ایستگاه داک بردارید.
 2. تمام دستگاه های جانبی متصل خارجی مثل دستگاه های ذخیره سازی USB، نمایشگرهای خارجی و چاپگرها را جدا کنید.
 3. آداپتور برق متناوب را از سیستم جدا نموده و باتری را از محفظه بیرون بیاورید.
 4. حدود 15 ثانیه دکمه پاور را فشار دهید و نگه دارید تا بار الکتریکی به جامانده از خازن هایی که از حافظه محافظت می نمایند، تخلیه گردد.
 5. باتری را وارد نموده و آداپتور برق متناوب را دوباره به سیستم وصل کنید، اما هیچ یک از دستگاه های جانبی را وصل نکنید. سپس دکمه پاور را فشار دهید تا سیستم روشن گردد.
 6. اگر منوی راه اندازی باز شد، از کلیدهای جهت دار برای انتخاب Start Windows Normally بهره ببرید و سپس کلید Enter را فشار دهید. پس از اتصال مجدد هریک از دستگاه های جانبی، Windows Update را اجرا کنید تا تمام درایورهای دستگاه به روز گردد.
 • روش سوم

مشکل تاچ پد شما احتمالاً ناشی از مسائل درایور است. مراحل بالا ممکن است این مشکل را حل نمایند اما اگر این کار را نکردند یا از بازی دستی با درایورها مطمئن نیستید، می توانید این کار را به طور اتوماتیک با Driver Easy انجام دهید. Driver Easy به طور اتوماتیک سیستم شما را تشخیص می دهد و درایورهای مناسب را برای آن پیدا می نماید. می توانید درایورهای خود را به طور اتوماتیک با نسخه رایگان یا Pro Driver Easy بروزرسانی کنید. اما با نسخه Pro فقط 2 کلیک طول می کشد.

برای تعمیر لپ تاپ از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

از کار افتادن موس لپ تاپ ویندوز 11

در حالی که آخرین سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت، ویندوز 11، مجموعه ای از ویژگی ها و تغییرات نو را با خود به ارمغان می آورد، اما هنوز تا کامل بودن فاصله زیادی دارد. ویندوز 11 هم قطعا دارای اشکال خاص خودش است و یکی از این اشکالات، مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ویندوز 11 است.

درواقع پد لمسی یکی از جدایی ناپذیرترین بخش های هر لپ تاپ است. اساسا اگر تاچ پد روی رایانه شخصی از کار بیفتد، استفاده از آن بدترین کابوس یک کاربر است. اما برای یاری به رفع این مشکل، ما به بعضی از مراحل عیب یابی مشکل از کار افتادن موس لپ تاپ ویندوز 11 می پردازیم.

 • عیب یابی 1

یکی از ساده ترین و موثرترین راه ها برای رفع مشکل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ ویندوز 11، راه اندازی مجدد کامپیوتر است. هربار که رایانه شخصی خود را مجدداً راه اندازی می کنید، تمام سرویس های سیستم مجدداً راه اندازی می شوند و به طور اتوماتیک بیشتر مسائل را رفع می نمایند.

 • عیب یابی 2

در این بخش می توانید با فعال کردن تاچ پد لپ تاپ از تنظیمات ویندوز، آن را فعال کنید. به این منظور ابتدا برنامه تنظیمات را در ویندوز 11 اجرا نموده و سپس از قسمت سمت چپ گزینه Bluetooth and Devices را انتخاب کنید. در صورتی که گزینه تاچ پد غیرفعال باشد، گزینه ای برای تاچ پد خواهید دید که باید فعالش کنید. تاچ پد ویندوز 11 را فعال کنید.

 • عیب یابی 3

حذف آنتی ویروس ها می تواند در فعال کردن تاچ پد لپ تاپ یاری نماینده باشد. کنترل پنل را از منوی start اجرا کنید و گزینه uninstall a program را برای حذف آنتی ویروس انتخاب کنید. در اینجا با استفاده از کلیدهای جهت دار به پایین اسکرول نموده و روی آنتی ویروس کلیک کنید. حالا Uninstall را بزنید و سیستم را ریستارت کنید.

بیشتر بخوانید: ضدعفونی و تمیز کردن لپ تاپ به روش اصولی

نتیجه گیری

دانستیم که موس یکی از بخش های ضروری و حیاتی سیستم است و از کار افتادن موس لپ تاپ می تواند با خودش دردسر به همراه داشته باشد. دلایل زیادی برای کار نکردن موس لپ تاپ در ویندوزهای مختلف وجود دارد که ما تمام آن ها را با ذکر دلیل و روش های رفع کردن آن شرح دادیم. در آخر اگر خودتان نتوانستید مشکل از کار افتادن تاچ پد لپ تاپ را درست کنید، دستگاه را به دست یک شخص متخصص بسپارید تا با طی تمام راه چاره های گفته شده، به درست کردن آن مشغول گردد. البته از قلم نیاندازید که کارشناسان مجرب خبرنگاران به این منظور در کنار شما خواهند بود. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: آچاره
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2102

به "7 علت از کار افتادن موس لپ تاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 علت از کار افتادن موس لپ تاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید