کلیسای مریم مقدس در شهرستان چالدران

به گزارش تایمر سرگرمی، از قدیمی های روستا که بپرسید، می گویند نام کلیسای مریم مقدس در ابتدا کلیسای زور زور بوده که به خاطر آنکه در دوره ای تحت نظر هوانس یرز نقاش معروف به زورزورتسی، قرار داشته، به این نام معروف شده است.

کلیسای مریم مقدس در شهرستان چالدران

کلیسای مریم مقدس در کنار سد بارون در 20 کیلومتری ماکو و 12 کیلومتری شمال غرب قره کلیسا واقع شده است. بنای کلیسا به شکل صلیب است و گنبدی 16 ضلعی با 4 نورگیر دارد. به غیر از نورگیرهای ساق گنبد 4 نورگیر در 4 دیوار بنا شده است. تنها ورودی کلیسا از سمت غربی آن است.

این کلیسا آنقدر کوچک است که بیشتر به یک نمازخانه یا عبادتگاه شخصی شبیه است. تاریخ کلیسای سورسور وقتی مهم می گردد که بدانیم قدمت آن به قرن 14 میلادی می رسد و در سال های 1315 تا 1324 میلادی توسط اسقف بسداچی زاکاریا ساخته شده است. به همین دلیل هم هست که کلیسای زورزور یا همان سور سور، در فهرست میراث جهانی یونسکو واقع شده است.

کلیسای مریم مقدس آنقدر کوچک است که بیشتر به یک نمازخانه یا عبادتگاه شخصی شبیه است

کلیسای سورسور با سنگ های تراشیده شده در حجم های مختلف ساخته و تزئین شده است و نمای ساده ای دارد. اما پنجره ها و نورگیر ها که با ستون های کاذبی به قوسی جناغی منتهی می شوند، تزییناتی روی خود دارند. سنگ های این بنا به شیوه ای تراشیده شده اند که هر دو بلوک سنگ، در هم چفت می شوند.

درباره این کلیسا، یک نکته جالب دیگر هم وجود دارد. این کلیسا، از محل خود جا به جا شده است! این اتفاق در سال 1367 افتاد و دلیلش آن بود که در جریان احیای زمین های دشت ماکو احتمال تخریب ساختمان کلیسا وجود داشت. در آن موقع سازمان میراث فرهنگی با هماهنگی خلیفه گری ارمنیان آذربایجان کلیسا را به مکانی امن منتقل کرد. کار جا به جایی کلیسا 25 روز طول کشید و سنگ به سنگ این بنا درست به همان شکلی که از اول ساخته شده بود، منتقل شد. این بار اما 600 متر دورتر و روی یک برآمدگی صخره ای که در حدود 110 متر مرتفع تر از محل اولیه کلیسا بود. پس از خاتمه عملیات جابه جایی هم لوح سنگی که تهیه شده بود بر دیوار کلیسا نصب شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1375

به "کلیسای مریم مقدس در شهرستان چالدران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای مریم مقدس در شهرستان چالدران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید