پشت پرده کوشش انگلیس برای بازگشایی سفارت در تهران

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران: وقتی قرار باشد دولتی سیاست خارجی با موضوع تنش زایی را در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر دولتی دیگر تمام داشته های خود را بر دیپلماسی متمرکز نماید نباید انتظار داشت رابطه ای اصولی و اخلاقی با سایر کشورها شکل گیرد.

پشت پرده کوشش انگلیس برای بازگشایی سفارت در تهران

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه رسانه های تایمر سرگرمی، برای کسانی که چندان پیگیر تاثیر روندهای خارجی در سیاست داخلی ایران نیستند، صحبتهای رهبر معظم انقلاب در 29 خرداد 88 نقطه عطفی در هشدارهای علنی شده نسبت به دخالت انگلیس در امور داخلی ایران بود. ایشان صفت خبیث را برای انگلیس را به کار برد و از دشمنی انگلیس با ملت ایران شدیدا گلایه کرد.

نزدیک به پنج سال از آن روزها می گذرد. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در ایران، رویکرد اروپا محوری در کارگزاران خارجی جدید وجود داشت. بنابراین فعالیت معاونت اروپا آمریکای وزارت خارجه چندین برابر بیشتر از زمان دولت سابق شد. از مهم ترین پرونده هایی که از روزهای اول استقرار ظریف در وزارت خارجه پیگیری شد، پرونده بازگشایی سفارت انگلیس در تهران بود.

اکنون پس از یک سال رفت و آمد و رایزنی این پرونده ظاهرا به نتیجه ای مطلوب برای کارگزاران مرتبط با قضیه رسیده است. بعضی از گزارشها حاکی از آن است که ماه جاری (مهر ماه) این اتفاق خواهد افتاد و سطح روابط به کاردار مقیم به جای کاردار غیرمقیم ارتقا پیدا خواهد نمود.

تنها بعد تاریک و پنهان قضیه که هنوز هم بحث های زیادی را می توان حول آن عنوان نمود، گزارش ویژه ای بود که کمیته خارجی مجلس عوام انگلیس به وزارت خارجه انگلیس فرستاد.

گزاره های مهم این گزارش را که دو ماه قبل منتشر شد، برای مخاطبانمان مرور می کنیم:

1. کمیته روابط خارجی انگلیس از تصمیم دولت در زمینه بازگشایی سفارتخانه خود در ایران استقبال می نماید. این سفارتخانه پیرو بعضی فعل و انفعالات در نوامبر سال 2011 بسته شد.

2. فقدان روابط دیپلماتیک مستقیم با ایران، مانع از توانایی انگلیس در شکل دهی حوادث و رویدادها، جمع آوری اطلاعات و ایجاد ارتباطات پرسنلی ضروری در جهت روابط دیپلماتیک شده اند.

3. دوره طولانی مدت سکوت موجب شده تا انگلیس کمتر در ایران به چشم آید.

4. این کمیته با لحاظ این مهم که احتمالا چشم اندازی از توافق دائمی بابت اجازه غنی سازی اورانیوم به ایران وجود نخواهد داشت، حضور انگلیس در مذاکرات هسته ای را به رسمیت می شناسد و اذعان می کند که باید غنی سازی ایران محدود گردد.

توجه به گزاره دوم در این گزارش سوالی را به اذهان متبادر می نماید کهعلل علاقه وافر دولت انگلیس درخصوص جمع آوری اطلاعات از ایران چیست؟. آیا با تغییر دولت در ایران روند فشارهای سیاسی مرسوم که غالبا به وسیله سفارت این کشور در تهران سازماندهی می شد تغییر خواهد نمود؟.

ضروری است یادآوری کرد که سیاست ترمیم روابط با سایر کشورها که بعد از دولت یازدهم کلید خورده است می تواند زمینه ساز یک دیپلماسی فعال برای پیشبرد اهداف کشور و مقابله با تخریب چهره کشورمان در افکار عمومی باشد. اما نباید فراموش کرد که بعضی کشورها چندان علاقه ای به برقراری رابطه سالم دیپلماتیک ندارند و همانطور که در گزارش کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس به صراحت بیان شده پیگیری اهداف این کشورها بر دیپلماسی ترمیم روابط ارجحیت دارد.

نقش پر رنگ سفارت انگلیس در حوادث پس از انتخابات 88، اظهارات متعدد ضد ایرانی افرادی چون سایمون گس سفیر سابق بریتانیا در ایران و فعالیت گسترده این کشور در افزایش تحریم های بر سر موضوع پرونده هسته ای از جمله اقداماتی است که چهره مقامات لندن را برای مردم ایران تخریب نموده و روند عادی دیپلماسی بین دو کشور را با چالش جدی روبرو ساخته است.

وقتی قرار باشد دولتی سیاست خارجی با موضوع تنش زایی را در دستور کار قرار دهد و از سوی دیگر دولتی دیگر تمام داشته های خود را بر دیپلماسی متمرکز نماید نباید انتظار داشت رابطه ای اصولی و اخلاقی با سایر کشورها شکل گیرد.

به عنوان جمع بندی می توان عنوان نمود که در دولت سابق روینمودهایی افراطی وجود داشت که باعث تخریب چهره ایران در مجامع بین المللی شد. اکنون این رویکرد افراطی وجود ندارد. ملاحظه مهم در این عرصه پرهیز از نگاهی است که نگرانی از بابت زمینه سازی آسیب به اوضاع داخلی کشور را افزایش دهد.

ضروری است برای تقویت وجهه ایران درخارج از کشور بخش های مغفول در سیاست خارجی همچون دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسانه ای جمهوری اسلامی تقویت گردد و در سیاست تقویت روابط با کشورهایی که سابقه طولانی رابطه با آنها همیشه دست آورد خاصی برای کشور نداشته است با یک برنامه اصولی و منطقی گام به گام دیپلماتیک با آن روبرو شویم.

منبع:مشرق

تایمر سرگرمی: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

منبع: تسنیم
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 8 دی 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 526

به "پشت پرده کوشش انگلیس برای بازگشایی سفارت در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده کوشش انگلیس برای بازگشایی سفارت در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید