پرهیز از گردشگری هولناک؛ عاقلانه ترین راه در ایام کرونایی

به گزارش تایمر سرگرمی، ایرنا/ براساس سخنان کارشناسان گردشگری، پرهیز از گردشگری هولناک که همان تورهای غیرمجاز هست، باید صورت گیرد.

پرهیز از گردشگری هولناک؛ عاقلانه ترین راه در ایام کرونایی

داستان چیست؟

کرونا ضرب آهنگ شاد و پر هیاهوی سفر را از پیش از نوروز دیگر کرد؛ آئین ها در زمان توقف کردند و مردمان خانه نشین و به ضرورت از سفر منع شدند و سفرها فقط به تعویق افتاد و امروز اگرچه کرونا همراه است اما، بنا به شرایط از تب و تاب ترسش کاسته شده و سفرها شروع گشت تا بار دیگر جاده های شمال پیچیده در شال شالی اش، بهشت چشم را به گردشگران ارمغان بخشد.

اما این تنها کرونا نیست که جان می گیرد؛ از خطر جاده ها که بگذریم تورهای غیر مجاز در گیلان این روزها با جولان در فضای مجازی گردشگری هولناک می آفرینند؛ اما افشین یکی ازگردشگرانی است که سفر با تورهای غیرمجاز را ماجراجویانه، راحت تر و ارزان تر توصیف می نماید و می گوید : واقعا در سفر با این تورها، هیچگاه پیگیر موارد بیمه ای و اتفاقات هولناک در کمین نبودم.

وی پیرامون پرهیز از گردشگری هولناک ادامه می دهد: اینها مواردی است که می بایست به وسیله اداره کل گردشگری و همچنین رسانه ها فرهنگسازی گردد وگرنه طبیعی است که مردم در صورت مطلع نبودن، این تورها را بدلیل ارزان بودن و محدودیت های کمتر انتخاب می کنند.

مریم درویش گفتار یکی از هواداران وفادار تورهای گیلانگردی است و روزهای کرونا را بدلیل تعطیلی تورها بسیار کلافه کننده توصیف می نماید و می گوید: اگرچه در ایام قرنطینه بدلیل بسته بودن همه امکانات گردشگری بسیار سخت گذشت اما، به هیچ عنوان حاضر نشدم با تورهای غیرمجاز که به طور پنهانی فعالیت می کردند سفر کنم، چون در وهله اول امنیت هم به لحاظ سلامت وهم امنیت روان حائز اهمیت بوده و کاملا شاخص است که تورهای غیرمجاز تامین کننده این موارد نیستند.

وی پیرامون پرهیز از گردشگری هولناک ادامه می دهد: فضای مجازی هر چقدر خوب اما خطراتش نیز بیشمار است؛ این مردم هستند که با مطلعی، جست و جو و گزینش مطلوب لحظه های نیک و امن را برای خود و خانواده هایشان رقم می زنند.

فاطمه سپاس خواه کارشناس گردشگری معتقد است: دنیای مجازی زندگی امروز را درنوردیده و همزمان با گسترده شدن فضای مجازی می بایست متناسب با هر حوزه، اتاق فکر تشکیل و به مخاطبان مطلعی انتخاب داده گردد.

وی ادامه می دهد:گزینه های بسیاری برای بهره گیری از فضای گردشگری گیلان وجود دارد و مطلعی دادن به گردشگران از تعداد سفرهای پرخطر می کاهد؛ امروز نیز در فضای مجازی تبلیغات غیرمجاز سفر، بیشمار بوده و این وظیفه نهادهای مسئول است که نسبت به این موضوع مطلعی بخش باشند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان نیز برای چندمین بار در روزهای اخیر از گردشگران می خواهد، با انتخاب گردشگری هولناک جان خود و خانواده خویش را به خطر نیاندازند.

حمیدرضا آذرپور می گوید: در هفته های گذشته و پس از شروع سفرهای بین شهری و استانی شاهد چند مورد حادثه ناگوار منجر به فوت در استان گیلان بوده ایم که با پیگیری های اجرا شده تعیین شد با اینکه این اداره کل طی اطلاعیه هایی خواهان عدم استفاده از خدمات تورهای گردشگری غیرمجاز شده بود اما، همچنان گردشگران بدلایل مختلف از خدمات این گروه ها استفاده می کنند.

وی گفت: در هفته های اخیر و همزمان با گشایش هتل ها و بازگشایی گردشگری در استان، اطلاعیه های این اداره کل در مورد گروه های غیرمجاز گردشگری شدت گرفت اما، متاسفانه هنوز شاهد بروز اخبار ناگوار در این خصوص هستیم و بار دیگر از گردشگران می خواهیم فریب تبلیغات تورهای غیر مجاز را نخورند.

آذرپور ادامه داد: تقاضا داریم، گردشگران از هرگونه سفر با گروه های غیرمجاز گردشگری پرهیز کنند، زیرا در صورت بروز حادثه هیچگونه پوشش بیمه ای برای جبران خسارات ناشی از حادثه وجود نداشته و مسئولان این گروه ها تعهد عرفی، اخلاقی و قانونی نسبت به مسافران و حوادث را ندارند.

وی، با اشاره به عملکرد افراد غیر مجاز در حوزه گردشگری اضافه کرد: افراد سودجو با تبلیغات و جلب توجه گردشگران به بهانه عرضه خدمات ویژه و با عناوین جذاب بدون داشتن هیچگونه مجوز قانونی اقدام به اطلاع رسانی تورهای خود در فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی می کنند که مسائل متعددی برای مسافران و گردشگران ایجاد می نماید. لذا، ضروری است گردشگران پیش از هرگونه دریافت خدمات از دارا بودن مجوزهای لازم توسط این گروه ها اطمینان حاصل کنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان یادآور شد: در روزهای اخیر، براساس آنالیز های انجام شده توسط دفتر آنالیز، همکاری و اطلاعات واصله از سوی راهنمایان گردشگری، 17 گروه غیرمجاز برگزار کننده تور که بدون اخذ مجوزهای لازم اقدام به برگزاری تورهای گردشگری می کردند، شناسایی و برای تشکیل پرونده و برخوردهای لازم به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

آذرپور اضافه کرد: این افراد بدون توجه به مقررات و قوانین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با ایجاد گروه هایی در فضای مجازی و تبلیغ تور، اقدام به اجرای تور بدون رعایت دستورالعمل ها و استانداردهای مصوب معاونت گردشگری می کردند که پس از شناسایی به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی عنوان نمود: برگزاری و اجرای تور صرفا در حیطه وظایف دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی دارای مجوز از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همراهی راهنمای مجاز کارت دار بوده و چنانچه افراد یا گروه ها بخواهند به صورت خودسرانه اقدام به تبلیغ، اجرا و فروش خدمات گردشگری کنند طبق بند 7 قانون صنعت گردشگری با آنها برخورد خواهد شد.

وبگردی مختصری با کلید واژه جاذبه های گیلان، اهل سفر را به ماسوله با معماری پلکانی و گلدان های رنگین شمعدانی هایش، قلعه رودخان هزار پله اش و راه پر پیچ و خم جنگل و آبشار دیلمانش رهنمون می سازد؛ اما این روزها که گذر بزرگراه فراهم شده، تعداد شمال یافتگان بیش شده و در این بین، تبلیغ افراد برای دعوت از گردشگران شغل های کاذب بیشماری پدید آورد.

سفر از زمانی شروع می گردد که اندیشه اش در ذهن نمایان گردد و آنان که از ذوق سفر سرشارند، نیک می دانند که گیلان، سفرنامه ای است بی منتها؛ دنیای مجازی، فضای انتخاب را گسترده و البته فرآیند نظارت را اندکی سخت تر کرد اما، ضروری است گردشگران مطلع باشند که انتخاب تورهای غیرمجاز، انتخاب سفری پر خطر و هولناک است.

منبع: همگردی
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1074

به "پرهیز از گردشگری هولناک؛ عاقلانه ترین راه در ایام کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرهیز از گردشگری هولناک؛ عاقلانه ترین راه در ایام کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید