پای فوتبالیست ها در کفش بازیگرها!

به گزارش تایمر سرگرمی، روزنامه خراسان: بعضی از بازیکنان فوتبال تصور می نمایند، چون در زمین بازی خوب هستند، می توانند ستاره سینما هم باشند و معروفیت بیشتری برای خودشان دست و پا نمایند! شاید آن ها می خواهند افزون بر هواداران فوتبال، در بین هواداران فیلم و سینما هم شناخته شوند بنابراین فوتبالیست های کمی نبودند که از مستطیل سبز راهی تلویزیون یا سینما شدند تا تجربه متفاوت دیگری را رقم بزنند.

پای فوتبالیست ها در کفش بازیگرها!

آخرین نفر این فهرست، هافبک این روز های پرسپولیس است که با حضور در سریال 40 قسمتی در کنار هم 2، ایفای نقش خواهد نمود. فرشاد احمدزاده، بازیگری را در این سریال که به زودی از شبکه 2 پخش خواهد شد با موضوع موضوع پیشگیری از اعتیاد و مصرف مواد مخدر، تجربه می نماید. در خور ذکر است که این اتفاق، منحصر به ایران نیست و برخی از بازیکنان مطرح جهان هم سرکی به جهانی بازیگری کشیده اند. پرونده امروز زندگی سلام به جزئیات حضور فوتبالیست های ایرانی و خارجی در سریال ها و فیلم ها می پردازد.

استیلی| این مرد احساساتی

نام بازیکن های بزرگ فوتبال همیشه با صحنه های به یاد ماندنی که رقم زده و با دوربین ها ضبط شده اند در خاطرات یک ملت نقش می بندد. حمید استیلی را هم قطعا پیش از هر چیز با آن ضربه سر و گل به یاد ماندنی مقابل تیم ملی آمریکا در جام جهانی 98 به یاد می آوریم. دوربین چهره حمید استیلی را پس از گل ثبت نموده است در حالی که می گرید و به شکل بچگانه ای می دود. همه مان می دانستیم این یک بازی معمولی نیست و واقعی ترین ابراز احساسات فوتبالیست احساساتی کشورمان است، اما استیلی سال 79 پا به عرصه بازیگری گذاشت و جلوی دوربین علی اکبر ثقفی رفت. این بازیکن اسبق فوتبال کشورمان در فیلم فوتبالیست ها نقش یک مددکار و عضو افتخاری سازمان بهزیستی را بازی کرد که خیلی ضعیف بود.

انصاریان| سرخابیِ بذله گو

علی انصاریان در دوره فوتبالی اش به دلیل رفتن از پرسپولیس به استقلال همیشه تحت فشار های شدیدی قرار داشت. انصاریان همزمان با فوتبال، بازیگری اش را نیز آغاز کرد. او در سریال زیر آسمان شهر مهران غفوریان حاضر شد. سپس در قسمت هایی از سریال نقطه چین ظاهر شد که بازی اش مورد توجه هم نهاده شد. شاید همین موضوع باعث شد که پایش به جهانی سینما باز گردد. او در فیلم هایی همچون حس خوب زندگی، حکم تیر، آغاز یک انتها، کلاف و پاداش سکوت هم نقش آفرینی کرد که البته هیچ کدام تجربه های چندان پیروزی نبودند. انصاریان در چند سریال تلویزیونی دیگر از جمله کیمیا و چارخونه هم بازی کرد و با بازی در سریال های نمایش خانگی آسپرین و هدیه این عرصه را هم تجربه کرد.

پژمان جمشیدی | مایه آبروی فوتبالی ها در بازیگری

اگر فردی علاقه مند به فوتبال نباشد و پژمان جمشیدی را به عنوان یکی از هافبک های محبوب پرسپولیس به یاد نیاورد، قطعا وی را به عنوان بازیگری پیروز در سینما و تلویزیون می شناسد. جمشیدی که سال 90 به عنوان بازیگر مهمان در سریال ساختمان پزشکان نقش کوتاهی بازی کرد، با سریال پژمان در سال 92 به اوج شهرت و محبوبیت رسید، شهرتی که فیلم نامه خوب برادران قاسمخانی و کارگردانی سروش صحت در آن تاثیر زیادی داشت.

جمشیدی بعد از این تجربه پیروز چندین سریال و فیلم سینمایی کار کرد و به یکی از پول سازترین مردان سینمای ایران تبدیل شد. سریال دیوار به دیوار یک و 2 و فیلم های سینمایی آتش بس 2، تگزاس، خوب بد جلف، ایده اصلی، پنجاه کیلو آلبالو، لونه زنبور، سوءتفاهم، ما همه با هم هستیم و ... آثار شاخصی است که جمشیدی در آن ها بازی نموده است و همچنان هم می توان به دیدن آثار بهتر از او امیدوار بود. ضمناًً او سال 96، نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از جشنواره فجر برای حضور در فیلم سوءتفاهم شد.

نکیسا| فوتبال، موسیقی و سینما

نیما نکیسا که سابقه بازی در جام جهانی 98 را هم دارد از جمله فوتبالیست هایی است که طبع خودش را در حوزه هنر بار ها آزموده است. او در دوران فوتبالش همیشه در تیم ملی نامش زیر سایه نام احمدرضا عابدزاده نهاده شد و البته در یکی از حساس ترین بازی های تیم ملی مقابل یوگسلاوی به عنوان دروازه بان اصلی بازی نموده است. او پس از فوتبال، در عرصه خوانندگی، آلبوم و آهنگ های مختلفی بیرون داده است و البته در جهانی بازیگری هم در یک فیلم سینمایی ظاهر شده است. نکیسا در فیلم سینمایی کمدی مامان بهروز منو زد به کارگردانی عباس مرادیان نقش یک مربی فوتبال را بازی نموده است. این فیلم در ژانر کودک ساخته شده و نکیسا به همراه حمید لولایی، رضا ناجی، فلور نظری و ... به ایفای نقش پرداخته است.

نیکبخت| خوش پوش و جنجالی

برخی بازیکنان فوتبال چنان زندگی شان کم حاشیه است که کمتر خبری می گردد از زندگی شخصی شان در رسانه ها پیدا کرد، اما برخی ها هم حسابی در صدر حواشی قرار دارند. علیرضا نیکبخت واحدی قطعا در دسته دوم قرار می گیرد. او در کنار حواشی زیادش، شبِ یکی از شهرآورد های سرخابی در سریال زیر آسمان شهر به همراه انصاریان حاضر شد تا به شیوه مرسوم آن زمان فضای ملتهب هواداران را آرام کند. نیکبخت بعد ها در یک فیلم سینمایی به نام آوار به کارگردانی فرناز امینی نقش اول را بازی کرد و در یک فیلم کوتاه به نام مدلاسیون هم جلوی دوربین رفت.

علی پروین| سلطانی که بازیگر نشد!

شاید جالب باشد بدانید سلطان علی پروین که حتی از مصاحبه هم فراری است و به راحتی مقابل دوربین قرار نمی گیرد، تجربه بازیگری دارد و سال 79 به همراه حمید استیلی و افشین پیروانی جلوی دوربین علی اکبر ثقفی نهاده شد و نقش خودش را بازی کرد. البته این فیلم، تجربه ای بسیار ناپیروز بود و شاید یکی از دلایلی که پروین از دوربین گریزان است، همین تجربه باشد!

احمدرضا عابدزاده| ناپیروز در ازدواج غیابی

عابدزاده در سال 88 و در نظرسنجی برنامه نود عنوان محبوب ترین بازیکن سه دهه اخیر فوتبال ایران را کسب کرد و جزو معدود بازیکنان محبوب نزد استقلالی ها و پرسپولیسی هاست، تجربه بازیگری هم دارد که البته در پروژه ای ناپیروز بوده است. دروازه بان سابق پرسپولیس در سال 79 و در اوج محبوبیت در فیلم ازدواج غیابی به کارگردانی محسن وزیری بازی کرد، اما توفیقی در جهانی سینما نداشت و دیگر هیچ گاه برای حضور در سینما کوشش نکرد.

خداداد| حماسه ساز درخشان ملبورن

خداداد عزیزی هم از جمله فوتبالیست هایی است که بعد از گل به یاد ماندنی اش به استرالیا همیشه زیر سایه این کار بزرگ خودش باقی مانده، چیزی که گاهی موجب اعتراض خودش هم شده است. عزیزی پس از نقش آفرینی جلوی دوربین های ملبورن و ثبت آن گل به یاد ماندنی در تلویزیون و سینما، هم چند باری به بازیگری و البته اجرا پرداخته است. خداداد در فیلم کمدی خوابم می آد ساخته رضا عطاران در سکانس کوتاهی بازی کرد. او بعد ها در فیلم اسنیف ساخته فرناز امینی نقش کوتاهی ایفا کرد. در قامت مجری-کارشناس هم در تلویزیون حاضر شده است.

و چند فوتبالیست دیگر ...

بازیگری در بین فوتبالیست ها به همین فهرست محدود نمی گردد و بازیگران دیگری هم بوده اند که افزون بر فوتبال وارد عرصه بازیگری در سینما و تلویزیون شده اند. از محراب شاهرخی بازیکن دهه 40 و 50 تیم ملی و پرسپولیس گرفته که در یک فیلم سینمایی پیش از انقلاب بازی نموده است تا جواد زرینچه که فیلم مثلث آبی را در سال 78 بازی کرد. همچنین بازیگران دیگری همچون حمید درخشان، علی موسوی، خسرو حیدری، بهروز رهبری فرد و ... که بیشترشان در سریال پژمان به کارگردانی سروش صحت در نقش های خودشان کنار پژمان جمشیدی نهاده شدند از دیگر افراد فوتبالیست-بازیگر هستند. به هر حال بازیگری سینما همیشه وسوسه ای فراموش نشدنی برای فوتبالیست بوده است و البته خواهد بود.

از کانتونا و جونز تا پله و بکهام!

کم نیستند فوتبالیست هایی که در فیلم های هالیوودی به عنوان بازیگر ظاهر شده اند و حضور بر پرده سینما را هم به افتخارات حضور در مستطیل سبزشان اضافه نموده اند. در ادامه مروری بر معروف ترین فوتبالیست هایی خواهیم داشت که بازیگری را هم در کارنامه زندگی شان دارند.

وینی جونز، پیروز ترین فوتبالیستی که بازیگر شد

جونز نمونه یک تحول بزرگ از فوتبالیستی حرفه ای به بازیگری حرفه ای است. این هافبک ولزی در بیش از 350 بازی در لیگ انگلستان در تیم هایی مثل چلسی و لیدز حضور داشته و کارنامه فوتبالی قابل قبولی از خودش به جا گذاشته است. در این بین، او بازیگری را از سال 1998 با فیلم قفل، انباریک و 2 بشکه باروت آغاز کرد. حضور او در فیلم قاپ زنی تحسین همگان را برانگیخت و باعث شد تا کارگردان های جهان، حساب ویژه تری روی او باز نمایند. سپس در نقش یک فوتبالیست ناپیروز در فیلم ماشین مین ظاهر شد، اما بعد از آن، دوباره روند رو به رشد خود را با نقش آفرینی در فیلم های مردان ایکس: آخرین ایستادگی، گروه قهرمانان و دو فیلم گانگستری ادامه داد. فیلم سفر اروپایی در سال 2004 به کارگردانی جف شافر و بازی جونز در نقش یک هولیگان (اوباش هوادار فوتبال انگلیسی)، نقطه اوجی در کار های جونز است.

پله، به دنبال بازی در سریال

بیشتر از دو سال از فیلم مستندی که درباره پله اکران شد، نمی گذرد؛ فیلمی براساس بیوگرافی و زندگی اسطوره فوتبال برزیل که با نام تولد یک اسطوره اکران شد. با این حال به نظر می رسد عطش پله، برای حضور در سینما و تلویزیون فروکش ننموده، چون شنیده شده است به احتمال فراوان به زودی دوباره عرصه بازیگری را تجربه و این بار قرار است در یک سریال ایفای نقش کند. با وجود این، اولین حضور پله در سینما مربوط به سریال غریبه ها (1969) می گردد که سال های بسیار دور ساخته شده است. مهم ترین فیلم او را هم که تقریبا همه فوتبال دوستان و سینمادوستان دیده اند، فیلم فرار به سوی پیروزی است.

دیوید بکهام، یک شوالیه قرون وسطایی

به دلیل پوشش خاص و چهره کاریزمایی که داشت، از همان وقتی که در بین هواداران فوتبال معروف شد، پیشنهاداتی برای بازی در فیلم های سینمایی هم داشته است. او به عنوان فوتبالیست، جام های زیادی را با منچستریونایتد درو کرد و در رئال هم خوش درخشید. جالب است بدانید که دیوید در هفت اثر تصویری بازی نموده است. او سال قبل در فیلمی هیجان انگیز به کارگردانی گای ریچی به نام شاه آرتور در کنار بازیگران سرشناسی از جمله چارلی هونام و آیدان گیلن نقش آفرینی کرد. بکهام در این پروژه سینمایی در نقش یک شوالیه قرون وسطایی ظاهر شد. او در فیلم هایی مثل بکهام کات دار بزن، گل و مستند کلاس 92 بازی نموده است. نکته جالب تر این که همیشه شایعاتی بوده که چندین بار به بکهام پیشنهاد بازی در سری فیلم های جیمز باند داده شده، اما او قبول ننموده است. البته صحت این موضوع هیچ گاه به طور رسمی تایید نشده و خود بکهام هم در این مورد صحبتی ننموده است!

بابی مور، اول فیلم سینمایی و بعدش سریال

سال 1981 بود که ستاره های بزرگ فوتبال در دهه 70 از جمله بابی مور و پله در کنار بزرگان سینما، مایکل کین و سیلوستر استالونه نهاده شدند و یکی از بهترین فیلم های ورزشی سینما را تا به امروز خلق کردند. این فیلم عنوان بهترین فیلم ورزشی با موضوع فوتبال را به خود اختصاص داده و صحنه گلِ برگردان پله در دقایق انتهای بازی و مهار پنالتی توسط استالونه از صحنه های ماندگار این فیلم است. بابی مور، بیش از 10 سال کاپیتان تیم وستهام یونایتد بود و در جام جهانی 1966 به عنوان کاپیتان تیم انگلستان جام را بالای سر برد. او بعد از فیلم فرار به سوی پیروزی، در چند قسمت از سریال تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند نیز حضور داشت و نقش آفرینی قابل قبولی هم داشته است.

اریک کانتونا، از بازیگری تا کارگردانی

کانتونا طی سال هایی که برای منچستریونایتد بازی کرد، چهار بار قهرمان لیگ برتر انگلستان شد و کارنامه درخشانی از خودش به جا گذاشت. اریک، فوق ستاره سابق فوتبال فرانسه از عصیان گرترین چهره های تاریخ فوتبال بود که قدرت رهبری اش در زمین فوتبال او را به یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ بدل نموده بود. محبوبیتی که در سینما به دلیل درخشش بیشتر، تکمیل تر هم شد. او فعالیت هنری اش را با فیلم برنده اسکار 1998 از شکار کاپور به نام الیزابت آغاز کرد و بعد از آن در تعداد زیادی از فیلم های فرانسوی نقش آفرینی کرد. کانتونا همچنین در فیلمی به نام رستگاری با مدس میکلسن و اوا گرین همبازی و باعث بیشتر دیده شدن او شد. او تا به حال در 31 فیلم سینمایی و تلویزیونی بازی نموده و مهم ترین اثر سینمایی او فیلمی به نام در جست وجوی اریک (2009) به کارگردانی کن لوچ است که تاکنون چند جایزه بزرگ مانند نخل طلای کن را هم برده است. کانتونا تا به حال یک فیلم سینمایی را هم در مقام کارگردان، جلوی دوربین برده که البته تجربه پیروزی نبوده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 308

به "پای فوتبالیست ها در کفش بازیگرها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای فوتبالیست ها در کفش بازیگرها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید