واکسیناسیون؛ رویافروشی در ارمنستان

به گزارش تایمر سرگرمی، این ها اظهارات کیوان بیانی، مدیر یک آژانس گردشگری در تهران است که خودش هم تور ارمنستان را این روزها اجرا نموده و درباره موج سفر ایرانی ها که به خاطر تزریق واکسن در ارمنستان راه افتاده است، به ایسنا می گوید: استقبال از تورهای ارمنستان با تبلیغاتی که درباره تزریق رایگان واکسن شد، یک باره افزایش پیدا کرد، اما چون زیرساخت در مرز و داخل کشور ارمنستان جوابگوی این حجم از تقاضا نبود، بیشتر مسافران به ویژه در هفته های گذشته با مشکل روبرو شدند. مردم در پی رویای واکسن به ارمنستان رفتند، اما با واقعیت های دیگری روبه رو شدند.

واکسیناسیون؛ رویافروشی در ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

او منظورش از رویافروشی در ارمنستان را این طور تشریح می نماید: برخی از مجریان تور که غیرمجاز هم هستند، درباره ارمنستان واقعیت ها را نگفتند و رویافروشی کردند، برای همین در مرز با آن ازدحام جمعیت روبه رو شدیم و یا در خیابان های ایروان (مرکز ارمنستان) مردم شب را صبح کردند. ازدحام جمعیت در مرز، تاخیرهای طولانی را سبب شد، مرز نوردوز زیرساخت ندارد و نمی تواند جوابگوی این حجم از تقاضا باشد. در واقع هیچ یک از مرزهای زمینی چنین زیرساختی ندارد. گمرک ایران از سفر 14 هزار ایرانی از مرز هوایی و زمینی سخن گفته، درحالی که گزارش ها و مشاهدات همکاران ما آماری بیشتر از این عدد را نشان می دهد، شاید عدد میلیونی باشد.

بیانی می افزاید: ایروان مثل استانبول شهر عظیم و پیشرفته ای نیست و نمی تواند جوابگوی این تعداد جهانگرد باشد. آن طور که همکارانم گزارش دادند یک روزهایی اتاق خالی برای مسافران پیدا نمی شد. متاسفانه برخی از مسافران هم گرفتار دلال ها و شیادها شدند. برای همین بدون جا و مکان ماندند و بعد هم آن تصاویر از مسافران ایرانیِ در خیابان مانده منتشر شد.

این مدیر آژانس مسافرتی می گوید: کل جمعیت ارمنستان کمتر از سه ونیم میلیون نفر است، فرض کنید یک سوم جمعیت این کشور مسافر خارجی داشته باشد، امکانات چطور می تواند جوابگو باشد؟ من عکسی از میدان اصلی و عظیم ایروان دیدم که مملو از جمعیتی شده بود که برای تزریق واکسن آمده بودند. برای همین معتقدم درباره ارمنستان رویافروشی شد، هجمه ای پدید آمد و بعد هم آن تصاویر را از مسافران ایرانی مشاهده کردیم. البته که به خاطر بی تدبیری و بی توجهی ها این رخ داده است. حقیقت درباره سفر ارمنستان به قدری عریان است که اصلا لزومی ندارد انگشت اتهام را به سمت شخص یا دستگاهی بگیریم و او را نشان دهیم.

بیانی در ادامه با بیان این که تب تور ارمنستان درحال فروکش است، اظهار می نماید: ارمنستان هیچ وقت مقصد یا انتخاب اول ایرانی ها برای سفر نبوده است. وقتی جایگزینی نباشد، مردم هم سراغ ارمنستان می فرایند. در واقع تزریق رایگان واکسن در این کشور، این حجم از ایرانی ها را به ارمنستان کشاند، اما حالا که قانون 10 روز اقامت در این کشور برای مسافران خارجی الزامی شده است، پیش بینی می کنیم به تدریج از تعداد سفرها کاسته گردد که البته از حالا شاهد آن هستیم. مقدار تقاضا برای سفر به ارمنستان در این هفته بسیار کمتر از هفته های گذشته بود.

این مدیر آژانس جهانگردی بعلاوه می گوید: با توجه به شرایط مالی و معیشتی مردم، سفر اتوبوسی به ارمنستان بیشترین متقاضی را داشته که قیمت آن حدود سه و نیم میلیون تومان بوده است. البته درحال حاضر امکان سفر مستقیم با اتوبوس به ارمنستان وجود ندارد و مسافر از مرز پیاده می گذرد و آن طرف هم با اتوبوس دیگری ادامه می دهد. قرار شده در آینده نزدیک اجازه تردد به اتوبوس ها از مرز داده گردد. سفرهای هوایی هم متقاضی دارد، قبلا پروازها به خاطر کووید متوقف شده بود که حالا هواپیمایی ارمنستان دوباره کارش را در جهت ایران آغاز نموده است.

بابک نعمت پور، راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی هم که این روزها مسافران ایرانی را در سفر ارمنستان به نام راهنمای تور، همراهی می نماید، پرده ای دیگر از این سفرها را کنار می کشد و به ایسنا می گوید: 17 تیرماه توری زمینی را به مقصد ارمنستان اجرا کردم. شاید شلوغ ترین روز مرز بود. 24 ساعت معطل ماندیم. ازدحام و صف طولانی به دلیل کنترل تست های کووید مسافران بود. فقط دو مامور در مرز مستقر شده بودند که کفاف آن همه جمعیت را نمی داد. بسیاری از مسافران ساعت های طولانی روی پل مرزی که از رود ارس گذر نموده، معطل ماندند. کار بیشتر مسافران راه نیافتاد و خیلی ها مجبور شدند شب را در مرز بگذرانند.

او هم تایید دارد که مرز زمینی ارمنستان زیرساخت مناسبی برای جمعیت زیاد ندارد.

نعمت پور می گوید: برخورد نامناسبی را در مرز شاهد نبودیم، فقط مرز شلوغ بود و تدبیری برای این حجم از مراجعه کننده نسنجیده بودند.

این راهنمای جهانگردی ادامه می دهد: در شهر ایروان حدود پنج مرکز اجازه تزریق واکسن به مسافران خارجی را داشتند که در هر مرکز، روزانه به 10 تبعه خارجی واکسن تزریق می شد. ابتدا نام افرادِ در صف را می نوشتند و چهار پنج روز بعد وقت واکسن می دادند. در این مراکز اولویت با شهفرایندان ارمنستان بود و مازاد روزانه واکسن را به مسافران خارجی تزریق می کردند که سهمیه آن هم مشخص بود. یک مرکز هم بود که سهمیه بیشتری داشت و روزانه بین 50 تا 80 نفر را واکسینه می کرد. با این حال، خیلی از مسافران نتوانستند واکسن بزنند و به کشور برگشتند، چون مدت سفر و تورشان تمام شده بود.

او می گوید: این حجم تقاضا عامل دلال بازی هایی هم شده است. افرادی هستند که از هر نفر برای هر دُز واکسن 100 دلار می گیرند و آن ها را به روستاهای اطراف ایروان می برند تا آن جا واکسینه شوند.

او می افزاید: واقعیت درباره سفر ارمنستان به مردم گفته نشده است، فقط تبلیغ کردند که واکسن رایگان تزریق می گردد. دیگر همکارانم تعریف می کردند که تا قبل از 17 تیرماه ـ پیش از افزایش تقاضا در ایران برای سفر به این کشور ـ چادرهای زیادی در سطح شهر ایروان برای تزریق واکسن برپا شده بود، شاید به 10 تا 15 ایستگاه می رسید، اما وقتی جمعیت مسافر زیاد شد، همه آن چادرها را جمع کردند و چهار پنج مرکز را به مسافران خارجی اختصاص دادند. ساعت کار این مراکز هم از چهار عصر تا هشت شب بود. سهمیه هم که محدود بود. خیلی ها تا ایروان آمدند، اما نوبت واکسن به آن ها نرسید.

او درباره تصاویری که از خیابان خوابی مسافران ایرانی منتشر شد، هم شرح می دهد: این طور نبوده که اتاق خالی اصلا پیدا نگردد. از همکارانم شنیدم برخی از آژانس ها زیر تعهدات شان زدند و تعدادی از مسافران خدمات نگرفتند.

این راهنما به افزایش هزینه های تورهای ارمنستان همزمان با افزایش تبلیغات واکسن رایگان و تقاضا برای سفر به این کشور، اشاره و بیان می نماید: طبق اطلاعاتی که دارم هزینه خوراک و اقامت در ارمنستان که تغییری ننموده است، اما در ایران هزینه اتوبوس و بلیت هواپیما با توجه به افزایش تقاضا گران شده است.

ایسنا نوشت، نعمت پور می گوید: حالا که از حجم آن تبلیغات و فشارها کم شده، تقاضا برای سفر به این کشور هم فروکش نموده و به نسبت هفته های گذشته اوضاع آرام تر شده است، مخصوصا با قانونی که ارمنستان برای 10 روز اقامت ضروری مشخص نموده است. طبق این قانون، مسافر حدود 9 روز باید در این کشور اقامت داشته باشد تا پس از آن اجازه تزریق واکسن بگیرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1706

به "واکسیناسیون؛ رویافروشی در ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون؛ رویافروشی در ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید