نقش فولیک اسید در کاهش ابتلاء به آلزایمر

به گزارش تایمر سرگرمی به نقل از دانشگاه تهران، تاو پروتئین یکی از مهم ترین پروتئین های سلول های عصبی است که در انتقالات پیغام عصبی نقش مهمی ایفا می کند. تجمعات این پروتئین در تمامی بیماری های تحلیل برنده عصبی از جمله آلزایمر دیده می شود.

نقش فولیک اسید در کاهش ابتلاء به آلزایمر

کمبود ویتامین ب9 در بیماری های تحلیل برنده سیستم عصبی دیده می شود که می تواند بر نقش قابل توجه این ویتامین در جلوگیری از ایجاد تجمعات تاو پروتئینی دلالت داشته باشد. ویتامین ب9 یا فولیک اسید با دادن یک واحد کربن به آنزیمی که بر روی این پروتئین تاثیر دارد (PP2A)، می تواند از تجمعات تاو جلوگیری کند.

در این پژوهش، برهم کنش فولیک اسید و تاو پروتئین با استفاده از تکنیک های فلوریمتری، دورنگ نمایی دورانی، تست THT و میکروسکوپ الکترونی مورد بررسی قرار گرفت. این بررسی ها نشان داد که ویتامین ب9 باعث کاهش ایجاد تجمعات پروتئینی تاو می شود و می تواند پیشنهادکننده این فرضیه باشد که ویتامین ب9 احتمالا باعث کاهش ابتلا به آلزایمر یا کاهش فرایند پیشرفت این بیماری می شود.

ویتامین های خانواده ب یکی از بزرگ ترین دسته های ویتامینی بوده که در فرایندهای مختلفی نقش ایفا می کنند. ویتامین ب9 یا فولیک اسید به عنوان یکی از ویتامین های خانواده ب، در انتقال گروه های تک کربنه در بدن نقش دارد. این ویتامین محلول در آب است که در درمان کم خونی ناشی از کمبود فولیک اسید، بیماری های قلبی-عروقی و سکته استفاده می شود. همچنین فولیک اسید به عنوان مکمل غذایی برای جلوگیری از نقص لوله عصبی در جنین در طول بارداری، برای زنان باردار تجویز می شود.

ویتامین ب9 برای ساخته شدن DNA و RNA و متابولیسم آمینواسیدها که برای تقسیم سلول مورد نیاز هستند، ضروری است. از آنجایی که انسان ها قادر به ساخت فولیک اسید نیستند، این ویتامین باید از منابع غذایی تأمین شود. منابع غنی فولات شامل گیاهانی با برگ تیره، عصاره مخمر، مرکبات، جگر و عدس است.

کمبود فولیک اسید و ویتامین ب 12 باعث ایجاد کم خونی مگالوبلاستیک می شود. میزان پایین تر از استاندارد فولیک اسید با بالا رفتن احتمال ایجاد نقص لوله های عصبی، هایپر هموسیستئینمی(که باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی-عروقی می شود) و کم شدن متیلاسیون DNA (افزایش خطر سرطان) در ارتباط است.

این مطالعه از سوی ثمین قاسم زاده با راهنمایی استاد غلامحسین ریاضی در قالب سرانجام نامه کارشناسی ارشد با عنوان بررسی اثر فولیک اسید بر ایجاد تجمعات پروتئینی تاو در شرایط in vitro انجام شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 43

به "نقش فولیک اسید در کاهش ابتلاء به آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش فولیک اسید در کاهش ابتلاء به آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید