نسخه توسعه اقتصادی در دامن طبیعت، بهشت گیاهان دارویی شکوفا نشد

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران- گروه استان ها: خراسان شمالی بیش از دو میلیون و 700 هزار هکتار وسعت دارد که اراضی ملی 70 درصد آن را در برگرفته است؛ همچنین شرایط توپوگرافی و اقلیمی و مجاورت آن با ناحیه خزری سبب رویش مناسب گونه های گیاهی در این استان شده به طوری که از بین یک هزار و 500 گونه گیاه دارویی در کشور، بیش از 350 گونه آن تاکنون توسط مرکز تحقیقات در خراسان شمالی شناسایی شده و همین امر سبب شده تا این استان به عنوان پایلوت کشت گیاهان دارویی در کشور انتخاب گردد.

نسخه توسعه اقتصادی در دامن طبیعت، بهشت گیاهان دارویی شکوفا نشد

برداشت های بی رویه و غیرمجاز، فروش با قیمت نامشخص و مصرف داخلی در استان ازجمله مسائلی بود که سبب شد طرح های تحقیقاتی برای توسعه و صادرات گیاهان دارویی اندیشیده گردد اما متأسفانه باوجود افزایش فراوری گیاهان دارویی در عرصه های طبیعی هنوز هم متولیان نتوانسته اند آن طور که باید از این پتانسیل بهره اقتصادی ببرند.

گفتنی است، باوجوداینکه خراسان شمالی دارای مرز مشترک با کشور ترکمنستان است و ماهانه محصولات زیادی از این استان صادر می گردد اما هنوز گامی محکم برای ارزآوری به وسیله این ظرفیت خدادادی انجام نشده است.

همچنین در حوزه صنعت گیاهان دارویی خراسان شمالی که از آن به عنوان بهشت گیاهان دارویی یاد می گردد تنها دو سرمایه گذار بومی روی کار آمده اند.

صادرات گیاهان دارویی به تهران و مشهد

مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی درباره صادرات گیاهان دارویی به تایمر سرگرمی می گوید: در حال حاضر گیاهان دارویی خراسان شمالی تنها به تهران و مشهد صادر می گردد.

علیرضا احمدی اسکوئی اظهار می نماید: اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی تنها مجوز حمل گیاهان دارویی را برای استان های داخلی تهران و خراسان رضوی صادر می نماید.

اسکوئی می افزاید: اطلاع دقیقی از مصرف داخلی یا خارجی گیاهان دارویی خراسان شمالی در دست نداریم و تنها مجوز حمل به دیگر استان ها را صادر می کنیم.

وی مطرح می نماید: در حال حاضر تنها گیاه دارویی که محصول خراسان شمالی است و به وسیله دیگر استان ها به خارج کشور صادر می گردد، شیره باریجه است.

مسئول بهره برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی می گوید: صنایع تبدیلی ضعیف و کمبود سرمایه گذار از علت های ناشناخته ماندن ظرفیت گیاهان دارویی ایران در سراسر جهان است.

اسکوئی تصریح می نماید: تنوع آب و هوایی و شرایط اکولوژیک سبب رویش 350 گونه و غنای گیاهان دارویی در مناطق مختلف خراسان شمالی شده که بیشتر این گونه های دارویی در عرصه های منابع طبیعی به طور خودرو یافت می گردد.

این مسئول بیان می نماید: مسلماً استانی که مهد رویش گیاهان دارویی در کشور است و طرح های ملی زیادی در عرصه های طبیعی این استان در دستور کار قرار گرفته است، احتیاجمند تحقیقات همه جانبه و بهره برداری صحیح از این گیاهان است.

اسکوئی می افزاید: این اداره کل تاکنون 32 عنوان طرح تحقیقاتی را برای احیاء و توسعه سه گیاه شاخص شیره باریجه، کتیرا و زرشک وحشی در گستره ای به میزان 80 هزار هکتار انجام داده است.

وی تصریح می نماید: اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی سال گذشته در دو هزار و 550 هکتار عرصه طبیعی، اقدام به احیاء و توسعه رویشگرهای بذر، کپه کاری و نهال کاری نموده بود.

این مسئول می گوید: متأسفانه برای احیا و توسعه گیاهان دارویی اعتبار قابل توجهی تخصیص نیافته است به طوری که سال گذشته از مبلغ 500 میلیون تومان اعتبار ابلاغ شده تنها 10درصد آن تخصیص یافت.

اسکوئی اضافه می نماید: سال جاری نیز اعتبار خاصی برای احیاء به این اداره کل تخصیص داده نشد باوجوداینکه روزانه در یک هزار و 500 هکتار رویشگاه، احیا و غنی سازی انجام می گردد.

توسعه فروش گیاهان دارویی و فرهنگ سازی

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان شمالی در مصاحبه با تایمر سرگرمی درباره چگونگی بهره برداری اقتصادی از گیاهان دارویی این استان می گوید: باوجوداینکه طی چند سال اخیر فراوری و کشت گیاهان دارویی در این استان رونق قابل توجهی داشته، لزوم فرهنگ سازی و توسعه فروش این گونه ها به شدت احساس می گردد.

محمدعلی شریکیان اظهار می نماید: صادرات انبوه گیاهان دارویی خراسان شمالی همت مسئولان صنعت و معدن و اتاق بازرگانی را می طلبد.

شریکیان می افزاید: طی چند سال گذشته سرمایه گذاران بسیاری حتی از هندوستان بازدیدهایی از عرصه های گیاهان دارویی خراسان شمالی داشتند اما استقبال چندانی انجام نشد.

وی تصریح می نماید: طی دو سال اخیر فراوری گیاهان دارویی سرعت گرفته اما هنوز به حمایت های دستگاه های مربوطه احتیاج جدی است.

وی بیان می نماید: خراسان شمالی رویشگاه بسیار باارزش گیاهان دارویی در سطح کشور به شمار می رود چراکه با اندک بارندگی گیاهان درمانی و اثربخشی در دامن طبیعت می روید.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه توسعه کشت گیاهان دارویی از اهمیت خاصی در این استان برخوردار است، می گوید: شرایط آب و هوایی مساعد استان و همچنین احتیاج کمتر گیاهان دارویی به آبیاری، بهره برداری اقتصادی را افزایش می دهد اما باید روش آن را آموزش داد.

شریکیان اظهار می نماید: به منظور توسعه و صادرات گیاهان دارویی باید برنامه های کلان همچون استانداردسازی را مدنظر قرار داد.

وی می افزاید: ضرورت دارد مسائل موجود بر سر راه صادرات گیاهان دارویی شناسایی گردد تا بتوانیم با رونق فراوری زمینه توسعه پایدار این صنعت را مهیا کنیم.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان شمالی می گوید: امروز سراسر جهان به دنبال داروهای غیر شیمیایی با اثربخشی بالا هستند، بنابراین وجود رویشگاه های گیاهان دارویی فرصتی مناسب برای توسعه و صادرات این نوع محصولات است.

شریکیان اضافه می نماید: همچنین گیاهان دارویی در رده محصولاتی قرار گرفته است که با صادرات اسانس آن می توانیم زمینه ارزآوری را برای کشور فراهم کنیم.

وی آویشن باغی، نعنای فلفلی، باریجه، به لیمو، آلوئه ورا، زرشک، زعفران، گل محمدی، زیره و ... را ازجمله گیاهان دارویی خراسان شمالی اعلام نمود.

ضرورت توجه به محصولات گیاهان دارویی خراسان شمالی

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با تایمر سرگرمی می گوید: خراسان شمالی ظرفیت های قابل توجهی در حوزه بهره برداری از گیاهان دارویی به ویژه کشت گل محمدی دارد.

علی اکبری اظهار می نماید: کشت گیاهان دارویی در خراسان شمالی اقدامی مؤثر در جهت توسعه اقتصادی این استان خواهد بود.

اکبری می افزاید: با توجه به کاهش بارندگی طی سال های اخیر و موقعیت استراتژیک خراسان شمالی، کشت گیاهان دارویی می تواند زمینه استخراج محصولات متعددی را فراهم آورد و نقش بسزایی در توسعه اقتصادی این استان داشته باشد.

خراسان شمالی قطب گیاهان دارویی کشور است

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز در مصاحبه با تایمر سرگرمی می گوید: خراسان شمالی با داشتن عرصه های وسیع طبیعی ظرفیت تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی کشور را دارد.

هادی قوامی در این زمینه اظهار می نماید: بااین وجود می توانیم مناطق و رویشگاه های گیاهان دارویی را با برندسازی به سراسر جهان معرفی کنیم.

قوامی می افزاید: در مسیر رسیدن به توسعه پایدار به وسیله گیاهان دارویی باید اقدامات علمی و عملی برای بهره برداری از این نعمت خدادادی انجام گردد.

کوشش اتاق بازرگانی برای جذب سرمایه گذار گیاهان دارویی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی نیز در مورد فعالیت های این اتاق برای جذب سرمایه گذار گیاهان دارویی به تایمر سرگرمی می گوید: اتاق بازرگانی استان به منظور جذب سرمایه گذار کوشش های زیادی را داشته است.

محمد صمدی اظهار می نماید: تاکنون طرح های مختلفی در این راستا صورت گرفته و در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم در سفرهای هیئت های تجاری ظرفیت قابل توجه گیاهان دارویی این استان را معرفی کنیم.

وی می افزاید: تاکنون سرمایه گذارانی از کشورهای ترکمنستان، هند، آلمان، ایتالیا، چین و ... برای فعالیت و سرمایه گذاری در بخش فراوری و فرآوری گیاهان دارویی اعلام آمادگی نموده اند.

ظرفیت های طبیعی خراسان شمالی همچون کلیدی برای اشتغال زایی و توسعه اقتصادی استان است اما مسئولان و کارشناسان امر با دانستن این امر همچنان به دنبال راه حل و برنامه هستند، امیدواریم در آینده نزدیک بتوان با استفاده از ظرفیت پایلوت بودن کشت گیاهان دارویی، استان را به قطب این صنعت تبدیل کرد؛ وجود این نعمت خدادادی در دامن طبیعت خراسان شمالی نسخه توسعه اقتصادی این استان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 59

به "نسخه توسعه اقتصادی در دامن طبیعت، بهشت گیاهان دارویی شکوفا نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه توسعه اقتصادی در دامن طبیعت، بهشت گیاهان دارویی شکوفا نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید