مردم مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان خانه ای نداشتند که با سیل از بین برود!

به گزارش تایمر سرگرمی، فعال دانشجویی دانشگاه تهران گفت: اغلب مردم مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان متاسفانه در کپر زندگی می کردند و خانه ای نداشتند که بخواهد با جریان آب و سیل از بین برود.

مردم مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان خانه ای نداشتند که با سیل از بین برود!

جهت دریافت خدمات شرکت بازسازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

میثم نهنگی، یکی از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، در خصوص آخرین شرایط مناطق جنوبی در استان سیستان و بلوچستان گفت: جنوبی ترین نقطه این استان منطقه چابهار است که در شرق و غرب این ناحیه که حدود 440 کیلومتر خط ساحلی است که از این خط تا 80 کیلومتر به سمت شمال استان درگیر سیل است.

نهنگی ادامه داد: این منطقه بسیار وسیع است و بیشتر آسیب ها متوجه زمین های کشاورزی، جاده ها و راه هاست و مثل آق قلا و خوزستان خرابی خانه در اثر سیل اخیر زیاد به چشم نیامد؛ بلکه زیرساخت ها دچار مشکل شد. روستایی به نام اورکی که در اثر سیل حتی بخش اعظمی از جاده های ارتباطی اش نابود شده و مزارع کشاورزی و محصولات مردم کاملا از بین رفته است.

این فعال دانشجویی گفت: روستا های اورکی، نیک شهر، زرآباد و قنوج از مابقی مناطق آسیب بیشتری را متحمل شده اند. ما در پی نیاز سنجی استان هستیم تا گروه های جهادی اعزامی به منطقه از همان بدو ورود کار های اجرایی مربوط به خودشان را بدانند و از تهران با تجهیزات متناسب با حوزه فعالیتی خود به بلوچستان بیایند.

وی اضافه نمود: گروه های جهادی پزشکی در بیشتر مناطق و روستا ها حضور فراگیری داشتند و استقبال دانشجویان پزشکی از این طرح بالا بوده است. گروه های مردمی هم بیشتر به دنبال اشتغال زایی مستمر در سیستان و بلوچستان هستند. متاسفانه در برخی نواحی این استان اصلا از ابتدا چیزی نبوده که بخواهد نابود بگردد. امیدواریم سیل بابی برای گروه های جهادی و مسئولین گردد که به بحث زیرساخت ها و اشتغال زایی در مناطق محروم استان توجه بیشتری داشته باشند.

نهنگی توضیح داد: متاسفانه در این جهت هایی که بین روستا ها طی می کنیم کارخانه یا حتی کارگاهی به چشممان نمی آید و می گردد گفت که معضل اصلی در این استان بیکاری است که با سیل و نابودی زمین های کشاورزی بیکاری و عدم اشتغال تشدید پیدا نموده است. گروه های جهادی می توانند در کنار خدمات زودگذر به فکر یاری به رشد اشتغال در بین مردم بلوچستان باشند تا بار زیادی از مشکلاتشان حل گردد. می توانند با اموزش کشاورزی مدرن ایجاد گلخانه و کارگاه های کوچک یاری به برطرف بیکاری نمایند.

این فعال دانشجویی تهران تاکید نمود: عمده مردم در بحث کشاورزی مشغول به کار بودند، اما برای مثال با سیل اخیر، زمین های زرآباد که مرکز پرورش گوجه است، کاملا از بین رفت. این منطقه قبل از وقوع سیل آنچنان محروم و بدون امکانات بود که متاسفانه باید بگویم این اتفاق اوضاع زندگی شهروندان بلوچ را تکان خاصی نداد.

وی در خصوص بیشترین نیاز مردم مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان گفت: در بحث ساخت و ساز و مسائل عمرانی مقوله سرویس بهداشتی و مدارس اولویت دارد. چندین پل هم خراب شده که بیشتر خسارات مربوط به همین موارد است. چون غالب مردم متاسفانه در کپر زندگی می کردند و خانه ای نداشتند که با جریان آب از بین برود. در زمینه کشاورزی هم نیاز به مهندسین کشاورزی است که برای پیشرفت مردم در این زمینه آستین بالا بزنند.

نهنگی اضافه نمود: هوا در اینجا خیلی سرد نیست و تقریبا خنک است و بیشتر از پتو نیاز به زیرانداز و فرش است. جای تاسف است که بیشتر مردم این مناطق حتی گاز و یخچال هم نداشتند که با وقوع سیل از بین بروند و ناراحت نماینده است که بگویم اصلا چیزی وجود نداشته که بخواهد با این اتفاق از بین برود.

این فعال دانشجویی گفت: مسئولین گفتند که سیل صدمات چندانی وارد ننموده است. بله برای اینکه چیزی نبوده که بخواهد آسیب ببیند. درد اینجاست که حتی مردم چیزی نداشتند که با وقوع سیل نابود بگردد یا از بین برود.

وی در سرانجام گفت: اگر کسی بدون پیش فرض قبلی به این مناطق بیاید شاید اصلا متوجه خللی در این نواحی نگردد، زیرا به صورت کلی چیزی به چشم نمی آید که رو به زوال باشد و انگار انسانی از ابتدا اینجا زندگی نمی نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 673

به "مردم مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان خانه ای نداشتند که با سیل از بین برود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان خانه ای نداشتند که با سیل از بین برود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید