محوطه تاریخی گندی شاپور مستندنگاری می شود

به گزارش تایمر سرگرمی، مدیر پایگاه میراثفرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه از مستندنگاری (نقشه برداری) این محوطه باستانی و تاریخی خبر داد.

محوطه تاریخی گندی شاپور مستندنگاری می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، یعقوب زلقی امروز سه شنبه 21 مردادماه 99 اظهار کرد: در راستای اهمیت مستنندگاری آثار و بناهای تاریخی، کاهش آسیب ها و... عملیات نقشه برداری محوطه گندی شاپور به وسیله دوربین توتال استیشن در حال انجام است.

او با اشاره به اهم اهداف این طرح مطرح نمود: تعیین نقاط جی پی اس (بنچ مارک) در سرتاسر محدوده به منظور تعیین عرصه و حریم و ایجاد نقاط بنچ مارک ثابت با نصب دال بتونی به منظور آشنایی کشاورزان و جلوگیری از ورود آسیب های احتمالی ناشی از فعالیت های کشاورزی و ... به درون محدوده عرصه و حریم از جمله اقداماتی است که در این طرح در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه در ادامه افزود: ایجاد نقاط بنچ مارک ثابت با نصب دال بتونی در نقاط مختلف محدوده عرصه (حداقل به تعداد 10 عدد) در راستای تعمیم به کل محدوده و فراهم ساختن زیرساخت لازم در پروژه های بعدی این محوطه، ثبت و ضبط بناها و آثار شاخص محوطه که در معرض آسیب احتمالی هستند و نیز تهیه نقشه در مقیاس های مختلف از همه داده های مستندشده متناسب با شرح خدمات مدنظر، از دیگر اهدافی است که این طرح دنبال می کند.

او با بیان این که کار مستندنگاری محوطه باستانی گندی شاپور اولین بار در سال 1395 انجام شد و طی آن تپه ها و بخش های مختلف محوطه باستانی تعیین شدند و اطلاعات آنها ثبت و ضبط شد افزود: یکی از مهم ترین اولویت های محوطه های باستانی تهیه نقشه است که در تکمیل مطالعات پایه و دیگر برنامه های میدانی از اهمیت زیادی برخوردار بوده و اقدامی ماندگار برای فعالیت های باستان شناسی در این منطقه در آینده است.

او خاطرنشان کرد: این مهم با همکاری بخشداری شهر چغامیش در حال انجام است.

شهر باستانی گندی شاپور (جندی شاپور) با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است. دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول که اکنون تنها بقایایی از آن بر جا مانده، نخستین مرکز علمی جهان در زمان ساسانیان بود که به دستور شاپور اول ساسانی در حدود 1800 سال قبل در این شهر تأسیس و رشته های پزشکی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد. این دانشگاه در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد. آثار برجا مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1142

به "محوطه تاریخی گندی شاپور مستندنگاری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محوطه تاریخی گندی شاپور مستندنگاری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید