متان؛ معمای حل نشده محیط زیست!

با وجود افزایش سطح گاز متان در سال های اخیر، پژوهشگران هنوز از دلیل قطعی این موضوع مطمئن نیستند.

متان؛ معمای حل نشده محیط زیست!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوساینتیست، سطح گاز متان در سال گذشته بالا رفته و این افزایش از سال های گذشته تاکنون ادامه داشته است اما پژوهشگران هنوز پیروز نشده اند دلیل آن را به طور دقیق تعیین نمایند.

گزارش های اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا(NOAA) حاکی از این هستند که در سال 2018، تراکم متان در جو افزایش یافته است. متان، دوام چندانی ندارد اما قدرت آن بسیار بیشتر از دی اکسید کربن است. میزان متان موجود در طبیعت، از سال 2007 تاکنون رو به افزایش بوده و در چهار سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. دلایل افزایش متان منابع انسانی و طبیعی که همه چیز از چاه های نفت و گاز تا تالاب ها را شامل می شوند، هستند.

پژوهشگران در اوایل امسال هشدار دادند که اگر افزایش سطح متان به همین صورت ادامه پیدا کند، پایین نگه داشتن دما و مقابله با گرمای جهانی، سخت خواهد بود.

یوان نیسبت (Euan Nisbet)، پژوهشگر رویال هالووی، دانشگاه لندن (RHUL) گفت: افزایش متان، به موضوعی نگران نماینده برای پژوهشگران تبدیل شده اما شاید دلیل اصلی نگرانی این باشد که هیچ کس دلیل واقعی افزایش این گاز را نمی داند.

اد دلوگوکنسکی (Ed Dlugokencky)، پژوهشگر اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا گفت: جنبه آزاردهنده موضوع این است که ما نمی دانیم کدام فرآیند، علت اصلی افزایش متان با سرعت کنونی است.

کیث شاین (Keith Shine)، پژوهشگر دانشگاه ریدینگ (University of Reading) انگلستان گفت: حقیقت این است که میزان افزایش تراکم متان در جو، در حال رسیدن به سطحی است که در سال 1980 وجود داشت و این موضوع، نگران نماینده است. بی خبر بودن از علت اصلی این افزایش نیز به نگرانی ها دامن می زند.

یکی از دلایل احتمالی این است گرم شدن محیط زیست، امکان آزاد شدن متان تالاب ها را افزایش می دهد و به افزایش گرما منجر می گردد. نیسبت اضافه کرد: من مطمئن نیستم اما به نظر می رسد گرما، گرما را تغذیه می نماید. به هر حال برای تأیید این موضوع، به شواهد بیشتری احتیاج داریم.

ربکا فیشر (Rebecca Fisher)، پژوهشگر رویال هالووی، دانشگاه لندن گفت: ما هنوز نمی دانیم که افزایش متان، ناشی از انتشار حاصل از منابع طبیعی مانند تالاب ها است یا از منابع انسانی مانند سوخت های فسیلی ناشی می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 194

به "متان؛ معمای حل نشده محیط زیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متان؛ معمای حل نشده محیط زیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید