قفل ترافیک بر جاده تبریز - آذرشهر

به گزارش تایمر سرگرمی، سیدمرتضی احمدپور - تبریز - خبرنگار:تصادف های مرگبار و خونین در جهت تبریز به آذرشهر تنها بخشی از مسائل روزمره ای است که رانندگان و شهروندان ترددکننده در این جهت را درگیر نموده است.

قفل ترافیک بر جاده تبریز - آذرشهر

در آخرین مورد از این حوادث طی چند روز گذشته، واژگونی یک مینی بوس فرسوده متعلق به شهرک صنعتی سلیمی در نزدیکی تبریز مصدومیت 16 کارگر را در پی داشت. علاوه بر این، روزانه تا 2 ساعت معطلی در ترافیک چند کیلومتری این جهت سهم کارگرانی است که خسته از کار روزانه در حال عزیمت به خانه هستند. با وجود چهاربانده کردن حد فاصل میدان راه آهن تا ورودی سردرود، باز هم ترافیک در این جهت وجود دارد. کارشناسان شهری معتقدند تنها 2 راه نوسازی مینی بوس های جابه جانماینده کارگران و دیگری ایجاد خط آهن در جهت تبریز به صنایع واقع در جهت تبریز به آذرشهر برای کاهش این ترافیک وجود دارد.

  • مینی بوس های فرسوده؛ بلای جان کارگران و محیط زیست

برای پی بردن به عمق آسیبی که مینی بوس های فرسوده به ترافیک و محیط زیست و همچنین سلامت کارگران وارد می نمایند، کافی است دقایقی از پل ورودی سردرود نظاره گر جاده بود. صدها مینی بوس فرسوده و دودزا که بعضی 40 سال از عمرشان می گذرد، با آلایندگی شدیدی که با مصرف گازوئیل به وجود می آورند، هر روز در این جهت تردد می نمایند؛ مینی بوس هایی که با حرکت کُند خود برای خودروهای دیگر مشکل آفرین هستند. این مینی بوس ها مسائل فنی متعددی دارند و قادر به مانور حرکتی مناسب در ترافیک هم نیستند و باید هر روز شاهد اعتراض رانندگان به این شیوه تردد پشت مینی بوس های دردسرساز بود.

در حالی که طبق قانون حداکثر عمر مینی بوس ها برای تردد در جاده های درون شهری و برون شهری بین 15 تا 20 سال است، به نظر نمی رسد جایگزینی برای این مینی بوس های 40 ساله وجود داشته باشد. آن گونه که تعدادی از رانندگان این وسایل نقلیه به خبرنگاران می گویند، با توجه به عمر بالای اینمینی بوس ها، معاینه فنی هم برای آنها انجام نمی گردد. از سوی دیگر، گازوئیل ارزان مورد استفاده در مینی بوس ها هم با دودزایی قابل توجه محیط زیست غرب تبریز را آلوده تر می نماید.

به گفته این رانندگان، قیمت مینی بوس های جدید بالاست و آنها هزینه های جریمه پلیس برای نقص فنی و نداشتن معاینه فنی را به خرید مینی بوس جدید ترجیح می دهند. کارخانه داران هم گزینه دیگری برای ایاب و ذهاب کارگران ندارند و با رانندگان مینی بوس های فرسوده کنار می آیند. از سوی دیگر، بنا به آمار سال های اخیر، سهم مستقیم و غیرمستقیم این مینی بوس ها در ایجاد تصادف های مرگبار در این جهت نسبت به تعداد و سهم خود از خودروهای ترددنماینده مقام اول را دارد و روزانه 40 هزار کارگر در معرض تصادف و آسیب های جسمی گاه برگشت ناپذیر قرار دارند. به گفته رضا کریمی نژاد رئیس پلیس راه استان، خواب آلودگی و خستگی رانندگانی که چندین ساعت در روز در این جهت تردد می نمایند و به واسطه خستگی و فرسوده بودن خودرو قدرت کنترل آن را ندارند، از عوامل تشدیدنماینده تصادفات مرگبار است؛ تصادفاتی که گاه به شکل خروج از جاده و واژگون شدن خودرو رخ می دهد.

  • ایجاد خط آهن ویژه صنایع در غرب تبریز

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی با بیان این که در حال حاضر احداث راه آهن در جهت تبریز - آذرشهر یکی از اولویت های مهم این شرکت و صاحبان صنایع بزرگ واقع در غرب این شهر، شهرک سلیمی و صنایع آذرشهر است، اظهار می نماید: در این زمینه طی چند سال گذشته رایزنی های متعددی صورت گرفته، اما هیچ گاه مشکل به حادی چند ماه اخیر نبوده است در حال حاضر هزاران ساعت از نیروی کار در این جهت تلف می گردد که زیان مالی بزرگی برای استان است و علاوه بر این، ترافیک شهری موجب گلایه شهروندان ساکن غرب تبریز، سردرود و آذرشهر هم شده است. مرتضی نیرومند می افزاید: با توجه به این که شهرک سلیمی بزرگ ترین شهرک صنعتی شمال غرب کشور است و 770 واحد صنعتی فعال با 35 هزار کارگر دارد، اولویت ایجاد ایستگاه راه آهن با این شهرک است. توانستیم این ایستگاه را داخل شهرک سلیمی راه اندازی کنیم که به صنایع واقع در این محدوده هم خدمات ارائه می نماید و در حال حاضر مسئله ای از نظر ایستگاه نداریم.

وی بیان می نماید: تنها مشکل، نبود واگن مسافری برای تردد در این جهت است که ظاهرا باید شرکت راه آهن آن را تامین کند. در مذاکراتی که با معاون وزیر راه در تبریز و مدیریت راه آهن آذربایجان داشته ایم، قول مساعد برای حل این مشکل گرفته ایم. این مسئول، هم زمانی حرکت قطار دانشگاه شهید مدنی با جهت پیشنهادی جدید صنایع را یکی از موانع پیش رو می داند و می گوید: در این زمینه هم مذاکراتی صورت گرفته و در نهایت 2 زمان پیشنهادی برای تردد قطار تبریز به شهرک سلیمی از سوی راه آهن داشته ایم که این مانع هم رفع شده است. وی تاکید می نماید: بخش خصوصی آماده سرمایه گذاری در این جهت و خرید واگن است. با توجه به این که تمامی کارهای خواسته شده را انجام داده ایم، منتظر مساعدت راه آهن هستیم و امیدواریم هرچه زودتر شاهد راه اندازی این قطار باشیم. از نظر بازدهی مالی تردد قطار در این جهت هیچ نگرانیوجود ندارد. در مرحله اول حداقل هزار مسافر برای استفاده از این قطار پیش بینی شده است.

  • عزم راه آهن

مدیرکل راه آهن آذربایجان هم در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که از سال 93 خدمات ریلی در جهت تبریز - آذرشهر ارائه می گردد، می گوید: این خط آهن برقی که یکی از بهترین خطوط ریلی کشور است، برای جابه جایی به صدها دانشجو، استاد و دیگر شهروندان خدمات می دهد و با توجه به زیربناهای فنی موجود آمادگی دارد برای جابه جایی به کارگران هم سرویس دهی داشته باشد.

شاپور ارسلانی می افزاید: برای این که بتوانیم در این جهت خدمات دهی مناسبی داشته باشیم و برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم باید تعداد مسافران، ساعات حرکت و درخواست های صاحبان صنایع به راه آهن اعلام گردد تا در این زمینه برنامه ریزی صورت بگیرد و بودجه های لازم اختصاص پیدا کند. وی بیان می نماید: در آخرین جلسه ای که حدود 2 ماه قبل در این زمینه و در محل شهرک سلیمی برگزار گردید - ضمن آنالیز شرایط موجود و اقدامات صورت گرفته -تقاضای صاحبان صنایع، تعداد نفراتی که باید جابه جا شوند و ساعات حرکت اعلام شد که بر اساس آن اقدام می کنیم. مدیر کل راه آهن آذربایجان تاکید می نماید: با توجه به این که این قطار مسافران دیگری جز کارگران و فعالان صنعتی این منطقه ندارد و در ساعات مشخصی تردد می نماید، قطاری اختصاصی محسوب می گردد که باید برنامه ریزی برای تردد آن به صورت چارتری باشد. با توجه به کاهش بسیار زیاد زمان تردد با قطار نسبت به خودرو، با توجه به معطلی در ترافیک، انتظار می رود این خط یکی از جهتهای مورد استقبال جامعه کارگری و عاملی برای کاهش ترافیک شدید در جاده تبریز - آذرشهر باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 314

به "قفل ترافیک بر جاده تبریز - آذرشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قفل ترافیک بر جاده تبریز - آذرشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید