صفایی فراهانی: باید یک مجموعه عوامل فنی را به تیم ملی وارد کنیم

به گزارش تایمر سرگرمی، واقعا فرقی نمی کند چه کسی بیاید. نوع ورود مربی مهم تر از شهرتش است .مگر کارلوس کی روش مربی کمی بود اما او رفت و بعد از رفتنش تنها یک تیم تحویل فوتبال این مملکت داد.

صفایی فراهانی: باید یک مجموعه عوامل فنی را به تیم ملی وارد کنیم

وقتی در فاصله کوتاه تا جام ملتها به لژیونرها اعتماد کنید همین می گردد

نقش صفایی فراهانی در فوتبال ایران نقش غیر قابل انکاری است ، از کارهای ماندگاراو درفوتبال ایران می توان به ساخت کمپ های تیم ملی و به راه اندازی لیگ برتر اشاره نمود که در زمان خودش امری بسیار بعید به نظرمی رسید.

او که بعد از سرانجام دوره حضورش در فوتبال به دلیل مشغلیات زیاد حزبی دیگر کمتر فرصت حضور درفوتبال را پیدا کرد این بار پس از سرانجام جام ملت های آسیا فرصت را مغتنم شمردیم و هرحال او را متقاعد کردیم تا درخصوص شرایط فوتبال ایران نظرش را هر چند کوتاه بیان کند.

صفایی فراهانی درخصوص شرایط حاکم در فوتبال ایران و نتایج تیم ملی در جام ملت های آسیا گفت: دیگر زمان ما گذشته و صحبت های من دیگر فرقی به حال کسی ندارد اما از قلم نیاندازید که شما هر چه که می کارید درو می کنید.وقتی قبل از آغاز رقابت ها انتظار داریم که در فاصله 10 تا 15 روز تا آغاز مسابقات با اتکا به چند لژیونر برویم قهرمان شویم وضعیت به همین شکل می گردد.اگرتیم ملی برزیل به واسطه بازیکنان شاغلش درخارج کشورمی تواند نتیجه بگی رد، این را هم بدانید که آن بازیکن در طول سال، حدود 52 بازی انجام می دهد و این اصلا قابل مقایسه با بازیکنان ما نیست.

وی درادامه با اشاره به پیشرفت فوتبال قطر اضافه نمود:شما به سابقه فلیکس سانچز سرمربی تیم ملی قطرنگاه کنید و ببینید او از چه زمانی وارد پروسه فوتبال قطر شده است.وی به مدت 10 سال است که از تیم های پایه قطر کار را دردست گرفته است.او همان قطری را که به محض به ثمررساندن یک گل رو به یک بازی تاخیری و کسل نماینده می آورد، تبدیل به قهرمان آسیا کرد.آیا به نظر شما همین کافی نیست که پی به اهمیت برنامه ریزی ببرید؟

صفایی فراهانی دردوران حضورش در فدراسیون،کارهای زیربنایی زیادی در فوتبال ما به انجام رساند که تا سال های سال فوتبال ایران از بابتش منتفع شده است.او درارتباط با فعالیت هایی که برای تیم های پایه به انجام رساند گفت: من در مدت زمان حضورم در فدراسیون فوتبال علی رغم تمام کارشکنی ها مجوز 2300 مدرسه فوتبال را گرفتم .خاطرم است که آن موقع همه اطرافیان از تمرکز من به فوتبال پایه دل خوشی نداشتند اما به همه آنها می گفتم که راه قهرمانی از همین جاده خواهد گذشت . از کارهایی که درحال حاضر به یادم هست که در فوتبال پایه انجام دادم، آوردن 3 مربی تخصصی فوتبال پایه از کشورهای اسکاندیناوی برای مدارس فوتبال 8تا 10سال است که از همان کلاس ها بازیکنان مطرحی به سطح اول فوتبال رسیدند.

از کارهای ارزنده صفایی فراهانی در دوران تصدی ریاستش، آوردن میرسلاو بلاژویچ سرمربی وقت تیم ملی کرواسی و سوم دنیا به همراه دستیار آن دورانش برانکو ایوانکویچ به تیم ملی ایران بود و همین الان هم حضور برانکو، بی ارتباط با انتخاب صحیح او نمی تواند باشد.

وی درارتباط با انتخاب سر مربی تیم ملی نیز گفت: ببینید واقعا فرقی نمی کند چه کسی بیاید. نوع ورود مربی مهم تر از شهرتش است .مگر کارلوس کی روش مربی کمی بود اما او رفت و بعد از رفتنش تنها یک تیم تحویل فوتبال این مملکت داد.در حالی که من همواره اعتقاد داشتم که اگر قرار است مربی خارجی به تیم ملی تزریق گردد باید یک مجموعه عوامل فنی را به تیم وارد کنیم ودر قرارداد با او قید کنیم که وی موظف است مدیریت تمامی تیم های پایه را نیز عهده دار باشد .در آن صورت ما بعد از 5 تا 6 سال صاحب تیم هایی می شویم که سطح کیفی قابل قبولی را دارا هستند و درغیراین صورت اوضاع بهتر ازاین که می بینیم نمی گردد.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در سرانجام گفت:امروزه قهرمانی در سطح آسیا به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد و اگر آخرین رییس فدراسیون پیش از انقلاب درزمان خود مدیرموفقی به شمار می آمد این را هم در نظر بگیریم که تعداد تیم هایی که در جام ملت ها حضور می یافتند تنها 6 تیم بود اما در حال حاضر حدود 30 کشور در حال سرمایه گذاری درفوتبال هستند و دیگر آن دوران به اتمام رسیده است که تیم ها از تیم ملی ایران 20 گل دریافت نمایند.

3-670

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 18 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 129

به "صفایی فراهانی: باید یک مجموعه عوامل فنی را به تیم ملی وارد کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفایی فراهانی: باید یک مجموعه عوامل فنی را به تیم ملی وارد کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید