ساخت ربات دوزیست برای استفاده در مواقع بحران

محققان ایرانی پیروز به فراوری یک ربات دوزیست برای استفاده در مواقع بحران شدند.

ساخت ربات دوزیست برای استفاده در مواقع بحران

احرار سروی محقق ایرانی در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، گفت: من به همراه نروان بهبو، یک ربات دوزیست ساختیم که در آینده بتوان از آن به عنوان جایگزین انسان ها در مواقع بحران استفاده کرد.

وی اضافه کرد: از این ربات که سایزی به اندازه 25 سانتی متر در 10 سانتی متر دارد، می توان در مواقع سیل زدگی یا در مواقعی که انسان برای یاری رسانی دچار صدمه می گردد، بهره برد.

سروی ادامه داد: این ربات نمونه مشابه دارد اما ما تغییراتی در آن دادیم که سبب ارتقای ربات شده است، به طور مثال در نمونه های قبلی ارتفاع ربات کم بوده و بدنه ای سنگین داشته که با تیوپ بادی نیز حرکت می نموده اما ما با استفاده از وسایل موجود مانند ورق EVA و نوار نقاله و بدنه سبک تر رباتی ساختیم که بتواند راحت تر روی آب شنا کند، همچنین در مواقع زلزله به راحتی جایگزین انسان برای یاری رسانی گردد.

محقق ایرانی گفت: در حال حاضر کار فراوری ربات به سرانجام رسیده اما سعی داریم کارایی آن را افزایش دهیم، در آینده ما می خواهیم به جای تکه هایی که بر روی تسمه نقاله گذاشته ایم اشکال مثلثی شکل داخل تسمه نقاله بگذاریم که در داخل آب کارایی بیشتری داشته باشد.

به گفته وی، از این ربات می توان برای امدادرسانی در وقایع طبیعی مانند زلزله، سیل و حتی آتش سوزی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 305

به "ساخت ربات دوزیست برای استفاده در مواقع بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ربات دوزیست برای استفاده در مواقع بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید