روش های هولناک خانم شکنجه گر در سازمان سیا

به گزارش تایمر سرگرمی، اسنادی که به تازگی افشا شده از روش های شکنجه زیر نظر رئیس فعلی سیا در یکی از شکنجه گاه های این سازمان در تایلند پرده برمی دارد.

روش های هولناک خانم شکنجه گر در سازمان سیا

به گزارش گروه رسانه های تایمر سرگرمی، سنادی که به تازگی افشا شده نشان می دهند جینا هاسپل، رئیس فعلی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) زمانی که در سال 2002 مسئولیت اداره یکی از شکنجه گاه های این سازمان در تایلند را به عهده داشته به طور مفصل درباره شکنجه مظنونان به تروریسم صحبت نموده است .

عبدالرحیم النشیری

به نوشته ایندیپندنت این اسناد که بخش های زیادی از آن برای پنهان کردن نام شکنجه گران سیا لاک گرفته شده جزئیات تازه ای را درباره روش های مورد استفاده بازجویان سیا برای شکنجه مظنونان ادعایی تروریسم و اعتراف گیری از آنها افشا می نماید .

این اسناد، توضیح مفصلی از شکنجه های به کار رفته علیه عبدالرحیم النشیری، از شهروندان بازداشت شده عربستان سعودی در یکی از شکنجه گاه های سیا در تایلند فراهم می آورند .

گفته می گردد که با النشیری علاوه بر شکنجه با روش غرق مصنوعی، با روش های غیرانسانی دیگری برخورد شده است. ایندیپندنت نوشته بازجویان سیا، در حالی که النشیری با حالت التماس می گفته هر کاری که لازم باشد را انجام می دهد، لباس او را درآورده و او را برهنه نموده اند .

بازجویان به این مظنون ادعایی تروریسم هشدار داده اند در صورتی که با آنها همکاری نکند بلاهایی به سرش می آید که هیچ گاه فکرش را هم نمی نماید .

در یکی از این اسناد آمده است: بازپرسی از سوژه به سرت افزایش یافت و بازجو ها از او وقتی که کنار دیوار ایستاده بود و چندین بار رویش روش پِرِسِ دیوار و چندین مورد روش غرق مصنوعی اعمال شد، سئوال پرسیدند .

روش های غرق مصنوعی و پرس دیوار دو مورد از موارد بحث انگیز شکنجه هستند که سیا در شکنجه گاه هایش در زندان گوانتانامو و جاهای دیگر برای اعتراف گیری از مظنونان ادعایی تروریسم استفاده نموده است .

در روش غرق مصنوعی روی صورت فرد زندانی ای که ثابت نگاه داشته شده است، آب ریخته می گردد تا در وی احساس مصنوعی غرق شدگی ایجاد می گردد. این روش شکنجه می تواند باعث درد شدید، آسیب به ریه ها، آسیب مغزی به خاطر کمبود اکسیژن و سایر آسیب های جسمی گردد .

در روش پرس دیوار، به گردن قربانی قلاب بسته می گردد و سپس از آن برای زدن یا فشار دادن او به دیوار استفاده می گردد .

در یکی دیگر از سندها توضیح داده شده النشیری بعد از اتمام جلسات شکنجه وادار شده به حالت چهار دست و پا وارد جعبه کوچکی شده و در آنجا محصور گردد. بازجویان به او گفته اند که تصور نمی نمایند او حقیقت را گفته و او را تهدید نموده اند در صورت عدم همکاری با اقدامات سخت گیرانه تری روبرو خواهد شد .

روزنامه ایندیپندنت نوشته بازجویان ظاهراً در نهایت امر متوجه شده اند که النشیری اطلاعات خاصی را پنهان ننموده است .

بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا جینا هاسپل 62 ساله را برای ریاست سیا معرفی کرد نقش او در برنامه های بحث انگیز شکنجه سیا زیر ذره بین فعالان حقوق بشری نهاده شد .

هاسپل که اولین زنی است که به جایگاه ریاست سیا تکیه می زند در سال 2002 مسئول یکی از زندان های مخفی سیا در تایلند بوده که ازآن به عنوان آزمایشگاهی برای تحقیق درباره فنون شکنجه استفاده شده است .

مشهور است که مردی به نام ابو زبیده که اصالتاً شهروند عربستان است و به دلیل همکاری با القاعده بازداشت شده در این زندان 83 بار با روش غرق مصنوعی و حبس در محوطه های چوبی کوچک و روش های دیگر مورد شکنجه نهاده شده است .

گزارش ها حاکی است هاسپل در سال 2005، زمانی که رئیس دفتر سرویس مخفی ملی بوده دستور تخریب ده ها نوار ویدئویی از شکنجه گاه جنجالی تایلند را صادر نموده است. او در جلسه تأیید صلاحیتش در سنا، تخریب این نوارها را تأیید کرد و مدعی شد که هدفش پنهان نگاه داشتن هویت بعضی از مأموران سیا بوده که چهره هایشان در آن فیلم ها نمایان بوده اند .

اسناد جدید از نقش هاسپل در شکنجه النشیری را سازمان آرشیو اسناد ملی آمریکا که یک نهاد غیردولتی مستقر در دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا است به دست آورده است .

منبع:فارس

،

منبع: تسنیم
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 24 اسفند 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 723

به "روش های هولناک خانم شکنجه گر در سازمان سیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های هولناک خانم شکنجه گر در سازمان سیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید