ربات خزنده با قابلیت پیکربندی مجدد به وسیله محققان دانشگاه امیرکبیر طراحی شد

به گزارش تایمر سرگرمی، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به طراحی ربات خزنده ای شدند که محدودیت های سایر ربات های خزنده را ندارد.

ربات خزنده با قابلیت پیکربندی مجدد به وسیله محققان دانشگاه امیرکبیر طراحی شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، ، فرید رشیدی دانشجوی ارشد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ربات خزنده گفت: در میان انواع مکانیزم های حرکتی، این ربات خزنده از راندمان عملکرد بسیار بالایی برخوردار هست و در زمینه های تحقیق، عملیات نجات، صنایع دفاعی، بازرسی لوله و.. مورد استفاده قرار می گیرد.

وی افزود: یکی از محدودیت های ربات های خزنده این است که نمی توانند پیکره خارجی خود را تغییر دهند، ولی انواع دیگری از ربات ها هستند که قابلیت های منحصر به فردی از جمله توان و تعادل بالا، تعداد کم عملگر ها و عبور از موانع مرتفع را دارند.

این محقق افزود: این ربات ترکیبی از ربات های سری و مینی مالیستی است که محدودیت سایر ربات های خزنده را ندارد.

وی با بین اینکه به همین دلیل پیروز شدیم رباتی طراحی کنیم که چنین محدودیتی نداشته باشد، گفت: این ربات دارای یک سیستم شاسی انعطاف پذیر است که دو موتور قدرتمند بر روی آن برای پیشروی قرار گرفته است.

این محقق خاطر نشان کرد: هدف بهره گیری همزمان از دو عدد موتور در ربات، عملکرد صحیح و عدم قفل شوندگی میان اعضا است که سبب افزایش توان ربات نیز می گردد.

وی با اشاره به سایر مزایای این ربات گفت: روی سیستم شاسی یک موتور ساده دیگر برای کنترل مکانیزم پیکربندی تعبیه شده که بر اساس نوع موانع بر سر راستا ربات به وسیله کاربر، کنترل می گردد.

به گفته رشیدی، نقش اصلی دیگر در سیستم شاسی ربات حفظ شکل هندسی ربات است که در اطراف آن، زنجیره شنی ربات قرار گرفته که با دوران حول شاسی سبب پیشروی ربات و عملکرد مکانیزم های پیکربندی می گردد.

این ربات در پژوهشکده فناوری های نودانشگاه صنعتی امیرکبیر به هدایت آقایان حامد غفاری راد و محمد زارعی نژاد طراحی و ساخته شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1949

به "ربات خزنده با قابلیت پیکربندی مجدد به وسیله محققان دانشگاه امیرکبیر طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات خزنده با قابلیت پیکربندی مجدد به وسیله محققان دانشگاه امیرکبیر طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید