دعای مومن در هر صورتی مستجاب است ، دلایل عدم استجابت دعا از منظر امام سجاد(ع) خبرنگاران

به گزارش تایمر سرگرمی، امام سجاد (ع) در سال های امامتشان با ابزاری به نام دعا به هدایت مسلمانان پرداختند. ایشان برای عدم استجابت دعا از سوی خداوند هم دلایلی را بیان کردند.

دعای مومن در هر صورتی مستجاب است ، دلایل عدم استجابت دعا از منظر امام سجاد(ع) خبرنگاران

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، انسان آنگاه که به دنیای پر از سختی و گرفتاری پا می گذارد، همواره خود را در راهی آکنده از سردرگمی و ابهام می یابد و بر اساس فطرت و ذات پاک خود، به دنبال نوری روشن، یا هدایت مطمئن برای عبور از گردنه های سخت زندگی می گردد.

دعا و نیایش سلاح انبیاء

ائمه اطهار علیهم السلام آن چراغ های روشن برای ادامه راستا هستند که اگر ما به سیره و اخلاق آنان تمسک جوییم، هرآینه به مطلوب و مقصد خود نزدیک شده ایم. همه امامان معصوم به منزله نور واحدی هستند که مهم ترین هدفشان جهت دهی انسان ها و جوامع به سمت راه خیر و هدایت است. چنان که پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ائمه اطهار را به منزله نور واحدی می دانند و می فرمایند: إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَنِی وَ خَلَقَ عَلِیّاً وَ فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ مِنْ نُورٍ وَاحِد؛[1] همانا خداوند متعال و بلند مرتبه، مرا را خلق کرد و علی و فاطمه و حسن و حسین (ع) را از یک نور خلق کرد. معصومان علیهم السلام بر حسب اقتضای زمان حیات خود به نحوی به رسالت و رهبری مردم خود پرداختند و به هیچ وجه به خاطر موانع و مسائل از وظیفه و رسالت خود دست نکشیدند.

امام سجاد (ع) بر حسب شرایط و اقتضائات زمان خود به وسیله سلاح مهمی به نام دعا که به سلاح پیامبران (ع) معروف است، به هدایت و هدایت مردم پرداختند و باعث روشنایی دل بسیاری از عاشقان عصمت و طهارت شدند. چنان که امام رضا (ع) در مورد دعا می فرمایند: عَلَیکُم بِسِلاحِ الأنبِیاءِ. فَقیلَ: و ما سِلاحُ الأنبِیاءِ؟ قالَ: الدُّعاءُ؛[2] بر شما باد سلاح پیامبران. عرض شد: سلاح پیامبران چیست؟ فرمودند: دعا. دعا و نیایش اسلحه پیامبران علیهم السلام است. امام سجاد (علیه السلام) به وسیله دعا به مبارزه سیاسی با حکومت جور و همچنین به فرهنگ سازی، تربیت، هدایت بسیاری از مردم پرداخته و باعث جاودانگی سیره معصومین (علیهم السلام) در جامعه شدند. امام زین العابدین (علیه السلام)، که اسوه عبادت و بندگی خداوند متعال بودند، با نهادینه کردن فرهنگ تشیع و همچنین یادگار عظیم و گرانقدری به نام صحیفه سجادیه، نقش بی بدیلی نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در رشد و هدایت بشریت داشتند.

دعا کلید رحمت الهی و روشنگر راه هدایت

دعا، پیوندی عاطفی بین انسان و خالق اوست که آثار تربیتی بسیاری بر روح و روان فرد می گذارد. از همین رو دین مبین اسلام نگاه ویژه ای به موضوع دعا داشته و همواره ائمه اطهار (ع) به ما توصیه کرده اند که از این ابزار مهم، برای برطرف شدن مسائلمان و دست یابی به رحمت الهی، استفاده کنیم. از همین رو امام علی (ع) می فرمایند: الدُّعاءُ مِفتاحُ الرَّحمَةِ وَ مِصباحُ الظُّلمَةِ؛[3] دعا کلید رحمت الهی و چراغ ظلمت و تاریکی ها است. امام سجاد (ع) با توجه به شرایط اختناق آمیزی که بر جامعه حکم فرما بود، با روشنگری قیام عاشورا و تببین معارف اسلامی در قالب کلید رحمت و چراغ ظلالت، دعا و نیایش، به بهترین وجه ممکن به وظیفه و رسالت الهی خود پرداختند. ما نیز اگر بخواهیم با تمسک و پیروی از ائمه اطهار (ع) به راه نجات و موفقیت برسیم، باید از این سلاح مهم یعنی دعا، در زندگی خود حداکثر استفاده را بریم. اما گاهی یک سوال در ذهن ما متبلور می گردد که چرا با این همه تاکید دین اسلام به دعا و نیایش، دعاهای ما مستجاب نمی گردد؟ جواب این سوال را از منظر زین العابدین (ع) بررسی خواهیم کرد.

دعاها در هر صورتی مستجاب است!

دعا و نیایش مقدمات و شرایطی دارد که اگر آن ها فراهم شوند، هر آینه به استجابت نزدیک است. به عنوان مثال نمی توان انتظار داشت که ما هیچ حرکت یا فعالتی نداشته باشیم و از خداوند طلب ثروت و مال فراوان داشته باشیم؛ زیرا برکت خدواندی با کوشش و کوشش به انسان خواهد رسید. اما چرا گاهی با اینکه ما شرایط و مقدمات دعا را فراهم می کنیم، دعایمان مستجاب نمی گردد؟ امام زین العابدین (ع) در این باره می فرمایند: المؤمِنُ مِن دُعائِهِ عَلی ثَلاثٍ: إِمّا أن یُدَّخَرَ لَهُ، و إمّا أن یُعجِّلَ لهُ و إمّا أن یَدْفَعُ عنهُ بلاءً یُریدُ أن یُصیبَهُ؛[4] دعاهای مؤمن بر سه گونه است: یا برای او ذخیره می گردد و یا سریعاً اجابت می گردد و یا به واسطة آن دعا، بلائی که قرار بود به او رسد از او برطرف می گردد. بر این اساس امام سجاد (ع) این گونه می فرمایند که ما دعای غیر مستجاب نداریم و همه دعاها مستجاب است، تنها نحوه برآورده شدن دعاها فرق می کند. به این صورت که ما یا در همین دنیا به مطلوب و خواسته خود خواهیم رسید، یا اینکه دعاها، بلاها و گرفتاری ها را از ما دور خواهد کرد و یا اینکه دعا برای روز قیامت و سرای باقی ذخیره خواهد شد.

پی نوشت

[1] بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج 27، ص 131.

[2] الکافی، ج 2، ص 468، ح 5.

[3] مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج 5، ص 167.

[4] تحف العقول، ص 280.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1558

به "دعای مومن در هر صورتی مستجاب است ، دلایل عدم استجابت دعا از منظر امام سجاد(ع) خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعای مومن در هر صورتی مستجاب است ، دلایل عدم استجابت دعا از منظر امام سجاد(ع) خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید