جریمه برای به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز

به گزارش تایمر سرگرمی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از شناسایی 301 نفر تبعه بیگانه غیرمجاز در واحدهای مختلف صنفی و کارگاهی در این استان اطلاع داد.

جریمه برای به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز

مهرداد جهاندیده در گفت وگو با تایمر سرگرمی، با بیان این که مقررات روشنی در زمینه منع به کارگیری اتباع بیگانه فاقد پروانه کار قید شده، گفت: مطابق ماده 120 قانون کار اتباع بیگانه ای می توانند در ایران مشغول به کار شوند که اولاً دارای ویزا ورود با حق کار تعیین باشند و ثانیاً مطابق قوانین و آیین نامه های مربوطه پروانه کار دریافت نمایند. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تاکید نمود: داشتن گذرنامه و مدارک اقامتی دلیل موجهی برای به کارگیری اتباع خارجی نیست.

  • صدور پروانه کار برای اتباع بیگانه

جهاندیده با اشاره به وجود پیش بینی های لازم قانون در مورد صدور پروانه کار برای اتباع بیگانه و اشتغال تعیین این افراد، اضافه نمود: ماده 121 قانون کار، در این خصوص وزارت کار را مکلف نموده تا با 3 شرط برای اتباع بیگانه پروانه کار صادر کند؛ اول این که در میان اتباع ایرانی آماده به کار افراد داوطلب واجد تحصیلات و تخصص مشابه وجود نداشته باشد، دوم تبعه بیگانه دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار مورد نظر باشد و سوم از تخصص تبعه بیگانه برای آموزش و جایگزینی بعدی افراد ایرانی استفاده گردد. وی ادامه داد: پرونده این افراد در هیات فنی اشتغال اتباع خارجی استان مطرح و در مورد صدور ویزا یا حق کار آن ها تصمیم گیری می گردد.

  • به کارگیری تبعه غیرمجاز بدون پروانه کار

جهاندیده با تاکید بر این که بر اساس ماده 181 این قانون، اگر کارفرمایی اقدام به به کارگیری تبعه غیرمجازی که فاقد پروانه کار است کند، مشمول مجازات می گردد، گفت: آن دسته از کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کار یا اتباعی را که مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است به کار بگیرند، اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آن ها قید شده است پذیرش نمایند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می گردد مراتب را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام ننمایند، با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از 91 تا 180 روز محکوم خواهند شد.

  • شرایط جریمه ها

جهاندیده اضافه نمود: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر اساس بند ج، ماده 11 قانون تنظیم بخشی از مقررات اقتصادی دولت مکلف است کارفرمایانی را که اتباع خارجی فاقد پروانه را به کار می گیرند بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی، معادل 5 برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه کند و در صورت تکرار تخلف این جریمه 2 برابر خواهد شد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: بازرسان کار اداره کل نیز پیروز به انجام 3958 فقره بازرسی و تهیه گزارش، از اشتغال اتباع خارجی در بخش های مختلف تولیدی، صنعتی و خدماتی شده اند که این اقدامات در نهایت منجر به شناسایی 301 تبعه بیگانه غیرمجاز و جایگزینی 130 نفر نیروی کار ایرانی در سطح واحدهای مختلف در سراسر استان شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 446

به "جریمه برای به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه برای به کارگیری اتباع خارجی غیرمجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید