تقدیر از برندگان مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، جمعیت عشایر 96 درصد کم شده است

به گزارش تایمر سرگرمی، آثار برگزیده و شایسته تقدیر مسابقه طراحی کتابخانه عشایری طی مراسمی با حضور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور مورد تقدیر قرار گرفتند.

تقدیر از برندگان مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، جمعیت عشایر 96 درصد کم شده است

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مراسم اختتامیه مسابقه طراحی کتابخانه عشایری با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل کتابخانه های عمومی کشور، تعدادی از مدیران این نهاد و داوران این مسابقه برگزار گردید.

علیرضا مختارپور در این مراسم با اشاره به ضرورت ایجاد دسترسی به کتاب و کتابخوانی به همه اقشار جامعه طی سخنانی گفت: توسعه ارائه خدمات کتاب و کتابخوانی به همه اقشار مختلف کشور در هر قسمت از این سرزمین چهار فصل که دارای دشت ها و کوه ها، رودها و اقلیم متنوع است، یکی از اهداف نهاد کتابخانه های عمومی است و نظام این وظیفه را دارد تا در جهت ایجاد عدالت فرهنگی، دسترسی به کتاب و کتابخوانی را برای تمام مردمان کشور فراهم کند.

ضرورت تامین نیازهای فرهنگی جامعه عشایری

وی در ادامه به چالش های پیش روی زندگی عشایر اشاره نمود و گفت: آنالیز آمار موجود از جمعیت عشایر در کشور طی سالیان اخیر نشان داده که متاسفانه به علت بعضی مسائل معیشتی و یا عدم رسیدگی، جمعیت عشایر رو به کاهش گذاشته، اما نقش مهم عشایر کشور در زمینه پرورش دام و بعضی محصولات کشاورزی و بعلاوه یاری به حفظ امنیت منطقه ها مرزی نیازمند توجه ویژه است.

دبیرکل نهاد اضافه نمود: در این جهت حرکتی در نهاد شروع شد تا بر اساس شرایط ویژه اقلیمی عشایر برای تامین نیازهای فرهنگی و مطالعاتی این قشر شریف اقدام نمایند که با همکاری عزیزان در شرکت دانش بنیان فب لب توافقات لازم برای برگزاری مسابقه طراحی کتابخانه عشایری شکل گرفت و با انتشار فراخوانی از فعالان و علاقه مندان در این حوزه برای مشارکت، دعوت به عمل آمد.

مختارپور ضمن تقدیر از شرکت نمایندگان و ارائه آثار متنوع به این مسابقه گفت: بعضی از این طرح های ارائه شده در این مسابقه، طرح های بسیار خوبی است. به نظر می رسد که برای تکمیل نگرش طراحان می توانیم کار گروهی متشکل از طراحان داوطلبان را به همراه یک گروه مستندساز در یک دوره کوتاه به منطقه ها عشایری اعزام کنیم تا طراحان بتوانند ابعاد مختلف زندگی عشایر از قبیل نوع حرکت و آب و هوا را ببینند و لمس نمایند. چراکه این تجربه قطعاً در طرح های آنها تأثیرگذار خواهد بود؛ تصور می کنم این کار می تواند مکمل خوبی برای این کار ارزنده باشد.

آمادگی جامعه طراحان برای مشارکت در مباحث فرهنگی

یحیی نوریان، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فرآیند بنیان معماری (فب لب ایران) با تشکر از دغدغه مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور در توجه به ارائه خدمت به هموطنان عشایر و بعلاوه توجه به ظرفیت های موضوع طراحی و فعالان این حوزه برای ارائه خدمات فرهنگی گفت: پس از شکل گیری همکاری با نهاد برای ایجاد این مسابقه طراحی و پس از جلسات مختلف و تعریف صورت مسئله حرفه ای، فراخوان این مسابقه با دعوت از فعالان و علاقه مندان به این حوزه منتشر شد. ما در مرحله اول حدود 440 شرکت نماینده داشتیم که اغلب از فارغ التحصیلان حوزه معماری و طراحی صنعتی بودند.

وی درباره فرایند برگزاری این مسابقه شرح داد: در نهایت 171 اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که بیش از 20 اثر به علت رعایت نکردن استانداردهای مطرح شده در فراخوان حذف شدند. در ادامه فرایند داوری در 3 مرحله دیگر انجام شد و هر با آثاری که معیارهای لازم را دارا نبودند کنار گذاشته شدند که در به یک لیست 8 نفره از آثار برتر دست پیدا کردیم که در نهایت در آنالیز های انفرادی و جمعی آنلاین 3 اثر به عنوان آثار برگزیده و 5 اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.

نوریان اضافه نمود: رویکردهای مختلف و متنوعی در آثار ارائه شده وجود داشت که هریک از آثار برگزیده بر اساس یکی از این رویکردها طراحی شده بودند. بعضی رویکرد اتومبیل به طراحی داشتند، بعضی استفاده از سازه های سبک را مدنظر داشتند و بعضی آثار بر اساس مبلمان متنوع طراحی شده بود. دبیرخانه جشنواره در طول برگزاری این رویداد، همراهی فعالی با شرکت نمایندگان داشت و همچنان هم پفراینده این حرکت برای ما تمام نشده و همچنان مایل به برگزاری نشست و تبادل نظر در این زمینه هستیم تا با استفاده از ظرفیت های موجود در میان جامعه طراحان در حوزه های فرهنگی، گامی مؤثر برای ارائه خدمت به جامعه عشایر برداریم.

به اشتراک گذاری تجربه زیسته از زندگی عشایر

زهیر متکی، از داوران مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، با اشاره به رویکردهای متفاوت نسبت به ارائه خدمات به اقشار خاص در کشورهای مختلف گفت: وقتی در این جشنواره به ارائه خدمتی به خاص به یک قشر از اقشار جامعه فکر می کنیم، شاید مخاطب اول ما جامعه عشایر کوچنده باشند، اما ما شهریان ساکن هم این شیوه زندگی را تجربه می کنیم. بر این اساس معتقدم که نباید موضوع این جشنواره را از جنس مسئله و مشکل کتابخوانی ببینیم، بلکه باید موضوع را از جنس یک امکان تازه و یک تجربه زیسته ببینیم.

وی اضافه نمود: خوشحالم آثاری که در این مسابقه با اجماع نزدیک داوران انتخاب شدند، آثار قابل دفاعی هستند و این تجربه زیسته را به عموم جامعه معرفی می نمایند. اساساً جنس کتاب یک حس موقتی بودن و تغییر اوقات دارد که با آثار طراحی شده برای راه اندازی کتابخانه برای عشایر ارتباط معنایی جالبی پیدا می نماید. از شرکت نمایندگان و هم از نهاد کتابخانه های عمومی کشور تشکر می کنم که موضوع کتابخوانی به این شکل مورد توجه قرار می دهند.

گردهمایی معماران برای پرداختن به موضوعی فراموش شده

حامد مظاهریان، از دیگر داوران مسابقه طراحی کتابخانه عشایری هم در این مراسم طی سخنانی گفت: یکی از نکات جالب توجه در برگزاری این مسابقه این بود که نهاد کتابخانه های عمومی کشور همه ما و افرادی که در عرصه معماری و طراحی کار می کنیم برای موضوعی گرد هم آورد که اغلب در حوزه معماری آنها را فراموش می کنیم؛ یعنی طراحی برای جامعه عشایر.

وی با اشاره به تغییرات جمعیت جامعه عشایر کشور گفت: بیش از یک صد سال پیش حدود 40 درصد از جمعیت ایران را عشایر تشکیل می دادند که این مقدار در زمان انقلاب به 7 درصد رسید. اما این عدد امروز به حدود 1.7 درصد رسیده و ماهیت زندگی عشایری را تحت تأثیر قرار داده به طوری که به عقیده بسیاری آن جنبه گردشگری زندگی عشایری بیش از سایر جنبه ها مورد توجه است و مجذوب کننده ترین و پول ساز ترین بخش زندگی عشایری روبرو گردشگران با آنها است.

مظاهریان ادامه داد: انتظار هیئت داوران بسیار فراتر از آثار ارائه شده در این مسابقه بود و نشان داد که شناخت ما از این جامعه بسیار محدود است و همان طور که اشاره شد ضروری است این بینش با انجام سفر و تورهای گردشگری کامل گردد. ضروری است از زحمات شرکت فب لب صمیمانه تشکر کنم که برگزار نماینده بسیار منظمی بودند که با توجه به خاص بودن موضوع، گستردگی طیف شرکت نمایندگان و واقع شدن این مسابقه در دوران کرونا، این کار را به خوبی انجام دادند.

تقدیر از آثار برگزیده مسابقه طراحی کتابخانه عشایری

ادامه این مراسم با معرفی آثار برگزیده همراه بود که بر این اساس طرح ارائه شده از سوی نگار محمدی، فرناز پیکان پور، محمود قربانی و محمد رجاییان به عنوان رتبه اول، طرح ارائه شده از سوی الهه مرادی و حسین خراسانی به عنوان رتبه دوم و طرح ارائه شده از سوی احسان لسانی و محمدحسین اقلیدس به عنوان رتبه سوم معرفی شدند.

بعلاوه آثار زهره نژاد بیگلری، سمانه طغیانی دولت آبادی، سینا رضایی نوایی، عطا خویی و بعلاوه اثر گروهی مژگان افشار فر، فرناز بیات، فاطیما مفید و محمد کاظم زاده هم به عنوان آثار شایسته تقدیر در مسابقه ملی طراحی کتابخانه عشایری معرفی شدند.

لازم به ذکر است که در انتها این برنامه دبیرکل نهاد به همراه معاونین و مدیران کل نهاد از نمایشگاه ماکت های آثار برگزیده تماشا کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1825

به "تقدیر از برندگان مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، جمعیت عشایر 96 درصد کم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقدیر از برندگان مسابقه طراحی کتابخانه عشایری، جمعیت عشایر 96 درصد کم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید