بار دیگر بحث تعطیلات زمستانی از بایگانی درآمد

به گزارش تایمر سرگرمی، اقلیم ده ها چهره جغرافیای پهناور کشور با یک دستورالعمل واحد برای گنجاندن تعطیلات زمستانی مقابله می نماید و در عوض آنچه طلب می نماید انعطاف تقویم آموزشی در طول سال تحصیلی است.

بار دیگر بحث تعطیلات زمستانی از بایگانی درآمد

به گزارش، تعطیلات گسترده مدارس در نیمه اول سال تحصیلی بار دیگر مباحثی، چون طرح تعطیلات زمستانه، طرح تعطیلات شناور، تغییر در تقویم آموزشی را عنوان کرد. روز گذشته در گزارشی درباره گستردگی و پراکندگی تعطیلات ناخواسته هفته های اخیر در مدارس سراسر کشور که به دلایل مختلفی، چون آلودگی هوا، برودت هوا و… اتفاق افتاده است، پرداختیم که می توانید اینجا بخوانید. آنچه در این گزارش مرور می کنیم آنالیز طرحی است برای سامان دادن به این تعطیلات تا دیگر نتواند تقویم آموزشی را غافلگیر کند!

دی ماه 96 بود که سازمان محیط زیست طرح تعطیلات زمستانی را عنوان کرد. طرحی که مورد حمایت وزارت آموزش و پرورش نیز بود، اما به دلایل مختلف تا کنون به نتیجه نرسیده است.

واقعیت این است که با نگاه به روز های اوج آلودگی در تهران و شهر های صنعتی می توان تقریباً حدس زد که از نیمه آذر تا اوایل دی ماه روز هایی است که شاخص آلودگی هوا به دنبال پایداری هوا شدت می گیرد و سال جاری گستردگی تعطیلات مدارس در تهران و بسیاری از استان های کشور-خصوصا مراکز استان- نیز در همین بازه زمانی اتفاق افتاده است. بسیاری از کارشناسان معتقد هستند با توجه به اینکه نمی توانیم از شرایط آلودگی تهران در کلان شهر ها خروج پیدا کنیم، بهتر است یک تا دو هفته در اوج آلودگی هوا که قابل پیش بینی است را از قبل به عنوان تعطیلات زمستانی تعطیل عمومی اعلام کنیم و از آن سو از تعطیلات تابستانی کم کنیم. از نظر کارشناسان با توجه به پیش بینی بارندگی ها، وزش باد و برودت هوا می توان این پیش بینی ها را داشت. البته اینکه این تعطیلات زمستانی مخصوص مدارس باشد یا ادارات دولتی هم تعطیل باشند، احتیاج به هماهنگی های بین دستگاهی و موافقت های بسیاری دارد و در این میان راه چاره قابل اجرایی تر تعطیلات زمستانی دانش آموزان است. اما در این میان مشکلاتی نیز وجود دارد.

تعطیلات زمستانی و چالش ها

اگر قرار باشد این تعطیلات در تقویم رسمی آموزشی درج شود باید به طور معین سیستم آموزشی بداند در چه بازه زمانی می نشیند تا برای امتحانات، مرخصی ها و. تصمیم گیری شود. چرا که عموماً این بازه اوج آلودگی هوا درست پیش از اتمام ترم اول سال تحصیلی است.

از سوی دیگر برای جبران این تعطیلات باید آموزش و پرورش این اجازه را داشته باشد که به جای روز اول مهر یک هفته تا 10 روز آغاز سال تحصیلی را به عقب برده و در شهریور درب مدارس به روی دانش آموزان باز شود که برای رخ دادن چنین اتفاقی احتیاج به مصوبه مجلس شورای اسلامی برای تغییر آغاز سال تحصیلی از اول مهر به روز دیگری است.

باز از سوی دیگر بسیاری از مخالفان طرح تعطیلات زمستانی می گویند که آلودگی هوا در تمام کشور جریان ندارد که به خاطر آن بخواهیم تعطیلات زمستانی را در تقویم آموزشی کشور بگنجانیم و چه بسا در بعضی مناطق کشور به دلایل دیگری مانند گرمای شدید احتیاج باشد تقویم آموزشی زودتر به کار خود سرانجام دهد و به جای خرداد در اردیبهشت ماه این اتفاق رخ بدهد.

به همین دلایل است که به جای تعطیلات زمستانی حالا دیگر کلیدواژه تعطیلات شناور مطرح می شود. تعطیلاتی که با توجه به اقلیم هر منطقه که قابل پیش بینی است قابل تغییر باشد که در این صورت هم ممکن است دردسر هایی برای برنامه ریزی های آموزشی خصوصاً آن بخشی که سراسری و کشوری است ایجاد کند.

اما واقعیت این است که به جز امتحانات نهایی که بحثی سراسری و کشوری است، اگر آموزش و پرورش حاضر به تفویض اختیارات ستادی خود به استان ها باشد، می توان به راحتی این چالش را حل و فصل کرد چرا که تقویم آموزشی یعنی زمانی که یک دانش آموز برای یادگیری دروسی که برای 9 ماه تحصیلی برایش در نظر گرفته شده است، احتیاج دارد. حال تقسیم این 9 ماه آموزشی یا تعداد ساعات آموزشی معین که برای حصول یادگیری مشخص شده است، می تواند قابل انعطاف باشد تا اینگونه نباشد که مانند سال جاری تعطیلات پیاپی ناخواسته ای ایجاد شود و از ساعات یادگیری کاسته شود؛ ساعاتی که معمولاً جبران هم نمی شوند. از سوی دیگر بلاتکلیفی این مدل تعطیلات که سال جاری رخ داد عملاً نه فایده ای برای دانش آموزان جهت بهره برداری از زمان را دارد و هم اینکه بار منفی تعطیلات به خاطر آلودگی هوا بسیار زیاد است و از آن سو اعلام تعطیلات زمستانی از نظر بار روانی حکم تشویق برای دانش آموز را پیدا می نماید.

چرا مجلس با طرح تعطیلات زمستانی مخالفت کرد؟

همان دی ماه 96 نظر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی این بود که این طرح و طرح هایی شبیه به این پاک کردن صورت مساله آلودگی هواست و باید ریشه آلودگی را پیدا کنیم نه اینکه بخواهیم 4 مشکل دیگر هم در سیستم آموزشی ایجاد کنیم. میرحمایت میرزاده در این باره نظرات کمیسیون را در همان سال عنوان کرد که می توانید اینجا بخوانید.

میرزاده در بخشی سخنان آن روز های خود گفت: آن کسی که فلسفه تعلیم و تربیت را می داند متوجه است که کلمه مهر برای آغاز سال تحصیلی بسیار مهم است. اینکه ما سال تحصیلی را با مهر و محبت آغاز کنیم. در واقع با یک فرهنگ چنین اتفاقی گره خورده است. ضمن اینکه این تغییرات پیش از این هم تجربه شده بود و شکست خورده است. زمانی ما 20 شهریور سال تحصیلی را آغاز کردیم، زمانی 25 و بعد هم 15 شهریور. در زمان دولت شهید رجایی ما تعطیلات نوروز را از 13 روز به 5 روز کاهش دادیم. همه این آزمون و خطا ها شده است و جواب نداده است.

چرا آموزش و پرورش موافق تعطیلات زمستانی است؟

در همان روز ها مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش نیز در نشستی خبری درباره این طرح محیط زیست درباره تعطیلات مدارس گفت: مغایرتی بین نظرات بنده و سایر معاونین وزارتخانه در این خصوص وجود ندارد. ما به تعطیلی مدارس چه تعطیلات زمستانه و چه تعطیلات موردی که پیش می آید از منظر تعلیم و تربیتی نگاه می کنیم و نه از منظر آلودگی هوا و همه سال تحصیلی را یکپارچه می بینیم. از این منظر سه ماه تعطیلی تابستان توجیهی ندارد و به جد خواستار تعطیلی تعطیلات تابستانی هستیم که یکی از مصوبات مجلس مانع آن است. طبق مصوبه سال 1376 مجلس یک سال تحصیلی از اول مهر آغاز می شود و تا سرانجام اردیبهشت ماه ادامه پیدا می نماید و خرداد زمان امتحانات است. اگر بخواهیم این تقویم آموزشی را تغییر دهیم و به عنوان مثال زمان آغاز سال تحصیلی را عقب کشیده و به شهریور بیاوریم مخالف و مغایر این مصوبه و قانون مجلس است. برای تغییر تقویم آموزشی ابتدا باید با مجلس توافق کنیم و سپس وارد فاز های بعدی و آنالیز مواردی، چون تعطیلات زمستانه شویم.

وی ادامه داد: با کلیات تعطیلات زمستانی به شرط اصلاح تقویم آموزشی موافقیم. آلودگی هوا تنها در چند کلانشهر موضوع بحرانی است، اما باید به کل کشور توجه نموده و تنوع اقلیمی استان های مختلف را در نظر بگیریم و به این سوال پاسخ دهیم که چگونه می توان با توجه به تنوع اقلیمی زمان آغاز سال تحصیلی را برای استان های مختلف در نظر بگیریم؟ یکی از این پیشنهادات این است که به عنوان مثال کشور به چهار منطقه تقسیم شود و چهار زمان آغاز سال تحصیلی داشته باشیم که البته آنالیز همه این موارد منوط به اجازه مجلس است و قطعاً چنین تغییراتی زمان بر هستند و به زودی اجرا نخواهند شد.

در واقع حرف آن روز های آموزش و پرورش این بود که نه تنها وجود تعطیلات زمستانی ضروری است که کاستن از سه ماه تعطیلات تابستانی و دوری سه ماهه دانش آموزان از فضای آموزشی نیز ضروری است.

به نظر می رسد همچنان می توان درباره بحث های کارشناسانه ای که پیش از این در این حوزه مطرح شده است، فکر و مصاحبه کرد.

ابو هایی که باید شکسته می شد

باز در همان روز ها که بحث تعطیلات زمستانی داغ بود، بحثی که به نتیجه ای هم نرسید، یکی از بهترین صحبت ها را دکتر علی عبدالعالی بیان نمود و در مصاحبه با خبرنگار مهر گفت: در بسیاری از امور و از جمله در آموزش و پرورش، ما درگیر تابو هایی می شویم که برای خودمان درست نموده ایم و از این غافل می شویم که فلسفه و ریشه اتفاقات چه بوده است و روی بعضی از تصمیمات پافشاری می کنیم. یکی از این تصمیمات و تابوها، تعطیلات تابستانی است. از خودمان نمی پرسیم که تعطیل بودن مدارس در تابستان و جاری بودن آموزش پرورش در بهار و پاییز و زمستان در کجا ریشه دارد و چرا اتفاق افتاده است. این در واقع برمی شود به تقویم کشاورزی که باید فرزندان خانواده در تابستان به علت کار زیاد مزارع، به خانواده های خود یاری می نموده اند. اکنون سال ها از این روزگار گذشته و دنیا و مقتضیاتش عوض شده است.

این کارشناس مسائل آموزشی ادامه داد: باید با مقتضیات جدید درباره تعطیلات تصمیم گیری شود. باید بنا بر شرایط مکانی و زمانی امروز، درباره توزیع تعطیلات در طول سال برنامه ریزی کنیم. هیچ اصل و تابویی درباره تعطیلات تابستانی نباید در ذهن تصمیم گیران وجود داشته باشد و نه تنها شرایط کنونی با شرایط چند صد سال پیش تفاوت دارد، بلکه باید این ملاحظه را داشت که مناطق مختلف، شرایط مختلفی دارند. بوم یزد با بوم مازندران تفاوت دارد. بوم سیستان با بوم آذربایجان تفاوت دارد؛ و ما باید در تصمیم گیری به این موضوع نیز توجه داشته باشیم. با جمع جبری، محاسن طرح تعطیلات زمستانی را بیش تر از معایب آن ارزیابی می کنم و آن را در راستای تحول آموزش و پرورش می دانم.

واقعیت این است که به نظر نمی رسد ماحصل نظر کارشناسان آموزش و پرورش و نظرمتولیان آموزش و پرورش تغییری نموده باشد. دو سال از طرح این بحث و رد شدنش در مجلس می گذرد و ریشه آلودگی هوا نه تنها مرتفع نشده است بلکه روز به روز بر آن دمیده شده است و به نظر می رسد حالا دیگر وقت آن است که به گونه ای دیگر برای حل معضلات تعطیلی مدارس و الودگی هوا توجه کنیم.

تعطیلات زمستانی یا تعطیلات شناور؟

باید توجه داشته باشیم که آموزش و پرورش در سال 97 نیز پیگیر بحث تعطیلات زمستانی بود. اردیبهشت 97 بود که سید محمد بطحائی وزیر وقت آموزش و پرورش درخصوص طرح تعطیلات زمستانی، گفت: وزارت آموزش و پرورش با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سایر سازمان ها توافقات خود در این زمینه را انجام داده است. در صورتی که در زمستان دو هفته تعطیلات در نظر گرفته شود باید مدارس یک هفته زودتر آغاز شوند همچنین سرانجام مدارس نیز با یک هفته تأخیر همراه است و دانش آموزان باید در هفته اول خرداد در کلاس های درس حاضر شوند که این موضوع به قانون و موافقت مجلس با تغییر آغاز و سرانجام سال تحصیلی احتیاج دارد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه در مناطق گرمسیری با توجه به گرمی هوا امکان برگزاری کلاس های درس در خرداد ماه وجود ندارد این طرح چگونه در این مناطق اجرایی می شود، اعلام کرد: در صورتی که تعطیلی دو هفته در زمستان مدنظر باشد چاره ای جز ادامه مدارس در خرداد ماه وجود ندارد.

البته این حرف های گاه ضد و نقیض مسئولان است که همیشه جلوی رسیدن به یک اجماع درباره اجرای طرحی فراگیر و مفید، چون تعطیلات زمستانی را گرفته است. اینکه وقتی به مختصات یک اقلیم خاص برسیم باز هم همان حالت جامد و خشک و غیر قابل انعطاف و ستادی را پیش بگیریم. یک دستورالعمل واحد برای یک سرزمین با اقلیمی ده ها چهره عملاً ناممکن است.

18 مهر 97 بود که سیدمحمد بطحائی درباره پرونده طرح تعطیلات زمستانی مدارس، گفت: بعید است این طرح سال جاری اجرایی شود؛ و شاید این دیگر آخرین روز هایی بود که این طرح مورد بحث نهاده شد و از آنجایی که سال گذشته آلودگی هوا تنها یک روز مدارس را به تعطیلی کشاند، فکر کردیم مساله حل شده است، غافل از اینکه دورخیز سال 97 و سکوت مسئولان برای پیگیری و کارشناسی کردن یک طرح به روز هایی در سال 98 رسید، که عملاً هیچ راه چاره آموزشی روی میز نیست؛ مگر بازگشت دوباره به بحث درباره طرح هایی که سال هاست مطرح می شود و به دلایلی که معین نیست، مدام به بایگانی می رود.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 645

به "بار دیگر بحث تعطیلات زمستانی از بایگانی درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بار دیگر بحث تعطیلات زمستانی از بایگانی درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید