این تریبون برای تئاتری هاست ، دلیلی برای حذف نیست

به گزارش تایمر سرگرمی، پیغام دهکردی معتقد است: در حال حاضر جشنواره تئاتر فجر جدی ترین و تنهاترین تریبون تئاتری هاست و به نظرم نباید من تئاتری خودم این تریبون را از خودم دریغ کنم و دچار یک خود حذفی از تریبونی که از آن من است، شوم. این تریبون از آن تئاتری هاست و دلیلی بر حذف آن وجود ندارد.

این تریبون برای تئاتری هاست ، دلیلی برای حذف نیست

این کارگردان که با تئاتر مرگ و پنگوئن در بخش تئاتر بین الملل جشنواره تئاتر فجر حضور دارد در گفت وگو با خبرنگاران، درباره جشنواره سال جاری گفت: یک واقعیت کلی وجود دارد و آن هم این است که به طور عام شرایط حاکم بر فرهنگ ما و به طور خاص تر شرایط حاکم بر تئاتر شرایط نگران نماینده و وخیمی است اما این واقعیت به معنای آن نیست که کوشش نکنیم و پر از یاس و ناامیدی دست از کار بکشیم، در همین شرایط سخت و نگران نماینده باید کوشش کرد.

او ادامه داد: مصداق صحبت های من، کوشش مسئولان و افرادی است که در حوزه اجرایی جشنواره مدیریت و سیاست گذاری می نمایند. به نظر من همین موضوع باعث شده که جشنواره تا این مرحله چه از لحاظ رخ و صورت و چه از لحاظ سیرت متفاوت با ادوار گذشته باشد. در جشنواره سال جاری یک نگاه زیبایی شناسانه و هنرمندانه درصورت جشنواره داریم که اتفاق خیلی ارزشمندی است.

دهکردی با بیان اینکه نگاهی که در حال حاضر به بخش گرافیک جشنواره شده در خور تقدیر و تشویق است اضافه نمود: همچنین در جشنواره سال جاری در بحث های خلاقه و سلایق تخصصی به سمت حرکت ها و جنبش های خوبی قدم برداشته اند. به طور کلی فکر می کنم این جشنواره کوشش های خوبی می نماید و امیدوارم بتواند در برگزاری نیز همچنان پیروز باشد.

او گفت که نباید فراموش کنیم این دوره از جشنواره بیشتر از هر دوره از جشنواره های گذشته دچار مضیقه ها و موانع بسیار سخت و صعب مالی است.

کارگردان مرگ و پنگوئن با اشاره با اینکه برای اجرای دوباره این تئاتر آماده هستیم، چرا که زمان زیادی از اجرای عمومی ما نگذشته و بچه ها نیز آمادگی خوبی دارند ادامه داد: ما اجراهای عموم بسیار خوبی را پشت سر گذاشتیم. در حال حاضر نیز مشغول تمرین ها و آماده سازی مجدد کار هستیم. در این فرصتی که فراهم شده است من در کوششم تغییراتی را در این دوره داشته باشیم تا نگاه ها تازه تر گردد و کمی اشکالات را رفع کنیم و خدا رو شکر مسئله ای نداریم.

این کارگردان و بازیگر تئاتر با بیان اینکه دعوت بخشی از گروه ها و آثار خارجی از کشورهای دیگر برای شرکت در جشنواره سال جاری متضمن پرداخت هزینه های سنگینی است ادامه داد: من اطلاعات کافی از شرکت نمایندگان خارجی در این بخش ندارم اما با توجه به شرایط مالی هولناکی که می گذرانیم، گمان می کنم که دست بسیاری از مسئولین کشور برای دعوت از آثار مختلف و متعدد، بزرگ و تاثیرگذار بسته است. اما با روحیه ای که از این دوستان می شناسم، می دانم کوشش خود را می نمایند این اتفاق به هر شکل و با بهترین کیفیت بیفتد. حتی اگر این اتفاق هم نیفتد بسیاری از آثاری که در بخش بین الملل هستند، آثار درخوری اند و حتماً رقابت، رقابت خوبی می تواند باشد.

او با بیان اینکه در حال حاضر شرایط حاکم بر تئاتر ما شرایط خوبی نیست اضافه نمود: اما باید توجه کرد که شرایط بر چه چیز خوب است؟ در کدام بخش فرهنگ ما شرایط خوبی حاکم است؟ آیا شرایط خوبی را در حوزه های سلامت فرهنگ داریم؟ در کدام بخش از فرهنگ ما شرایط رو به سامان است؟ که الان در بخش تئاتر شرایط خوب باشد؟

این کارگردان تئاتر با تاکید بر اینکه حوزه هایی که متاسفانه دچار آلودگی شده اند و شائبه های پولشویی و هزاران مسئله در آن است مقصود هدف من نیست ادامه داد: جشنواره فجر تنها تریبونی است که از آن ماست، اینکه اشکالاتی بر برگزاری جشنواره وجود دارد، درست است. چه در این جشنواره چه در ادوار گذشته در هر جشنواره ای که من شرکت کردم یا به عنوان مخاطب یا بازیگر یا کارگردان، چه جایزه گرفتم، چه نگرفتم، این جشنواره ها دچار مسائل عدیده بوده است.

او اضافه نمود: من نیز یکی از افرادی هستم که با برگزاری جشنواره، با کثرت این جشنواره ها و خاصه جشنواره فجر با شرایط کنونی اساساً زوایای تندی دارم. اما این موضوع ربطی به شرکت یا عدم شرکت در این جشنواره ها ندارد. من بارها هم در مصاحبه هایم گفتم که جشنواره فجر باید مورد بازنگری قرار گیرد و یک درنگ و تعمقی در آن انجام گردد تا دوباره به جهتش ادامه دهد اما در حال حاضر جشنواره با دست های خالی برگزار می گردد.

دهکردی ادامه داد: شاید اگر خود من مسئولی بودم که می توانستم تصمیم گیرنده باشم، جشنواره را سال جاری برگزار نمی کردم و جشنواره را وارد یک سکوت می کردم. ما این را باید از شأن والای نقد درون سیستمی ارزیابی کنیم، من به ضرورت احتیاج به یک امر باشکوه یکی از مهم ترین پدیده ها را نگه می دارم و سال دیگر آن را برگزار می کنم اما این جشنواره در فعل حال، شوربختانه یا نکوبختانه تنها رخداد جدی تئاتریست در شکل جشنواره .

او با بیان اینکه من با تمام سختی ها و با توجه به اینکه شاید شورانگیزی برای من ندارد که بگویم آرزو دارم در جشنواره شرکت کنم، احساس کردم که وظیفه ماست که در جشنواره شرکت و اجرا کنیم اضافه نمود: هر کدام از ما به اندازه سهم مان برای بقای این تئاتری که به هر شکلی مورد هجوه قرار می گیرد، باید کوشش کنیم و از پیکره نحیف و مظلوم تئاتر حمایت کنیم.

این کارگردان در ادامه صحبت هایش درباره بعضی از افرادی که تمایل ندارند در جشنواره حضور یایند، گفت: من باورم بر این است که در برخورد با پدیده نحیف، ضعیف و جوان تئاتر که این همه مورد هجوه قرار گرفته، ما نباید دست به خود حذفی بزنیم و تریبون ها را از دست بدهیم. اگر همکار کاربلد من تریبون را از دست بدهد به این معنا نیست که تریبون خالی می ماند بلکه تریبون دست فردی می افتد که شایستگی کمتری دارد.

او ادامه داد: ما نسبت به همه این ها مسئولیت داریم؛ نسبت به سرزمین، مردم، فرهنگ، هویت ملی و اعتقادی مان. من معتقدم که باید در این جشنواره ها حضور یافت، البته انسان در تصمیم گیری آزاد است. هرکدام از دوستانی که در این جشنواره شرکت نکردند نظرشان برای من محترم است و قطعا هر کدام برای خود دلایلی داشتند.

دهکردی با بیان اینکه باورم بر این است که ترک فضا صرفا به دلیل اینکه شرایط مهیا نیست دلیل کافی ای نیست اضافه نمود: من زمانی فضایی را ترک می کنم که در آن فضا پولشویی گردد یا در آن فساد اتفاق بی افتد. یادمان نرود که در همین گذشته نزدیک، پوستر جشنواره تئاتر فجر آنقدر زشت و زننده بود که من روم نمیشد بگویم این پوستر جشنواره است اما سال جاری با یک زیبایی شناسی پوستر جشنواره در نشست ها، خیابان ها، روزنامه ها و سایت ها دیده می گردد. این را نمی توانم فراموش کنم که تا همین چندی پیش چهار تا انیمیشن و ایموجی در جشنواره می چرخید. آن زمان جشنواره خوب بود و الان بد شده است؟

او در انتها گفت: در شرایط بحران باید نگاهی خردمندانه داشته باشیم. نمی توان در یک شرایط بحرانی زندگی کرد و مطالبه یک شرایط آرام را داشت. مطالبه در شرایط بحرانی باید متناسب با آن شرایط باشد. اگر این گفتمان ها را در تئاتر انجام دهیم، حتما جهت تئاتر تغییر می نماید و اگر الان تغییری نکرده است و ما در شرایط بدی دست و پنجه نرم می کنیم محصول این است که ما هنوز گفتمانی که ما را به یک راه جدید برساند، را پیدا نکردیم. اینکه امکانات نیست و پول نمی دهند شعارهایی است که همواره وجود داشته است. گفتمان به معنی این است که در حال حاضر شرایط این است و ما نمی خواهیم شرایط را ترک کنیم، این حقوق حقی تئاتری هاست و باید از آن دفاع کنیم، چه کار باید بکنیم؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 120

به "این تریبون برای تئاتری هاست ، دلیلی برای حذف نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این تریبون برای تئاتری هاست ، دلیلی برای حذف نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید