انواع سرطان تیروئید

به گزارش تایمر سرگرمی، سرطان تیروئید به ایجاد توموری بدخیم بر روی غده تیروئید اشاره دارد که عمدتاً افراد با گروه سنی بین 26 تا 65 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این مقاله اطلاعاتی را در مورد انواع سرطان

انواع سرطان تیروئید

سرطان تیروئید به ایجاد توموری بدخیم بر روی غده تیروئید اشاره دارد که عمدتاً افراد با گروه سنی بین 26 تا 65 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این مقاله اطلاعاتی را در مورد انواع سرطان تیروئید فراهم ساخته است. غده تیروئید ساختار غده ای کوچک پروانه ای شکل است که در زیر حنجره در ته گلو واقع شده است. این غده هورمون های خاصی را فراوری می نماید که وجود آنها جهت سوخت و ساز مناسب و بعلاوه رشد و عملکرد اندام های مختلف بدن اهمیت دارد. دارای دو نوع سلول اصلی تحت عناویت سلولهای فولیکولار و سلولهای C است. سلول های فولیکولار به بدن در حفظ ضربان قلب، دمای بدن و بعلاوه سطح انرژی یاری می نمایند در حالی که سلولهای C به حفظ سطح کلسیم در خون یاری می نماید.

تمام اندام های بدن از بافتهایی تشکیل شده اند که این بافتها به نوبه خود از سلول ها تشکیل شده اند. هنگامی که این سلولها به حالتی غیر عادی و کنترل نشده تقسیم شوند، موجب بروز رشد غیر طبیعی و سرطانی می شوند. این سلولهای سرطانی می توانند به هر ناحیه از بدن به وسیله جریان خون و یا سیستم لنفاوی توسعه پیدا نمایند. سلولهای غیر طبیعی که ممکن است در ناحیه تیروئید بوجود آیند را ندولهای تیروئیدی گویند. هرچند 99% این ندول های ایجاد شده سرطان زا نمی باشند.

علائم و نشانه ها

سرطان تیروئید ممکن است در مرحله اولیه خود بدون علامت باشد. بعضی از علائمی که ممکن است بوجود آیند عبارتنداز:

درد در گلو و گردن

اشکال در تنفس و تکلم

گره های لنفاوی هیپرتروفی

خشونت صدا، اشکال در گفتار طبیعی

سرفه ماندگار بدون وجود هیچ نشانه ای از سرماخوردگی

علائمی از پرکاری تیروئید

علائمی از کم کاری تیروئید

گواتر (بزرگ شدن خوش خیم غده تیروئید)

عفونت غده تیروئید و انواع مختلف بیماریهای تیروئید.

انواع سرطان تیروئید

چهار نوع اصلی سرطان وجود داشته که بر اساس محل خود در غده تیروئید طبقه بندی می شوند. زنان در معرض خطر بیشتری نسبت به ابتلا به این سرطان قرار دارند.

سرطان پاپیلاری

تومورهای پاپیلاری در سلولهایی شکل می گیرند که تری یدوتیرونین (triiodothyronine) یا T3 (هورمون تیروئید حاوی ید) فراوری می نمایند. این نوع از سرطان به آرامی رشد نموده، تومورهای کوچک متعددی را به شکل قارچ ایجاد می نماید. سرطان پاپیلاری عمدتاً زنان متعلق به گروه سنی 30 تا 40 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. این نوع سرطان در صورتی که به موقع تشخیص داده گردد، درمان پذیر خواهد بود.

برای اطلاع بیشتر به بهبودی بعد از عمل جراحی تیروئید رجوع کنید

سرطان فولیکولار

این نوع سرطان در ناحیه تری یدوتیرونین در میان زنان متعلق به گروه سنی 50 سال به بالا رخ می دهد. تومورهای سرطان فولیکولار دارای یک لایه بافت نازک در اطراف آنها است که به آن کپسول می گویند. تومورهای فولیکولار در صورتی که عروق خونی و ساختار مجاور گردن را آلوده نساخته باشند قابل درمان می باشند.

سرطان مدولری

بیش از 25% موارد این سرطان ناشی از ژن های غیر طبیعی می باشند. این تومورها به آرامی در ناحیه تیروکسین یا T4 رشد نموده و کنترل آنها بسیار سخت است. این سرطان دارای احتمال بالایی جهت سرایت به سایر نواحی بدن می باشد. اندازه نجات و زنده ماندن بیماران مبتلا به این نوع سرطان بسیار پایین است به این علت که این تومورها تنها در مرحله بسیار دیر تشخیص داده می شوند.

سرطان آناپلاستیک

تومورهای تیروئید آناپلاستیک سریع ترین رشد را در میان تمام تومورها دارند. این نوع سرطان از پیش آگاهی ضعیفی برخوردار بوده و اندازه بقاء از آن 5 سال و تنها 14% می باشد. سرطان آناپلاستیک بسیار تهاجمی بوده و عمدتاً به درمانهای سرطان پاسخ نمی دهد.

تشخیص و درمان

تشخیص دقیق می تواند به یاری بعضی آزمایشات پزشکی همانند آزمایش خون تحت عنوان تست هورمون تحریک نماینده تیروئید (آزمایش خون TSH)، آسپیراسیون سوزنی تیروئید (FNAC)، اسکن تیروئید و جراحی بیوپسی یا بافت برداری از ندولهای مشکوک انجام گردد.

بعضی گزینه های درمانی اصلی وجود داشته که در مورد سرطان مفید می باشند. این گزینه ها، شیمی درمانی، هورمون درمانی، پرتو درمان و جراحی را شامل می گردد. حتی اگر اقدامات درمان و پیش آگاهی های فرضی در دسترس باشند، همیشه توصیه می گردد به علائمی که ممکن است نشان دهنده مشکل تیروئید باشد توجه داشته باشید. پیش آگاهی در صورتی می تواند مفید باشد که تشخیص در مراحل اولیه صورت گیرد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1916

به "انواع سرطان تیروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع سرطان تیروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید