احساس نکنید شعرتان وحی منزل است!

به گزارش تایمر سرگرمی، دومین کنگره شعر جوان، به میزبانی خانه هنرمندان، چهارشنبه و پنجشنبه، چهاردهم و پانزدهم شهریور ماه با حضور شاعران جوان از سراسر کشور و برخی از اساتید این حوزه برگزار گردید.

احساس نکنید شعرتان وحی منزل است!

به گزارش تایمر سرگرمی به نقل از خانه شاعران، شاعران جوان عضو این دوره، صبح روز چهارشنبه در نشست تخصصی با موضوع نگاهی به شعر امروز و مسائل پیرامون آن شرکت کردند و عصر چهارشنبه برنامه شعرخوانی در سالن جلیل شهناز خانه هنرمندان با حضور اعضای تهرانی و شهرستانی و نیز با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره دفتر شعر جوان، چهره های مطرح شعر امروز و علاقه مندان به شعر برگزار گردید.

سهیل محمودی، شاعر و مجری همچون سال های گذشته، اجرای این برنامه را برعهده داشت. او در سرآغاز شعرخوانی ها از چگونگی شکل گیری دفتر و همراهان این مجموعه در طول این سالها یاد کرد و با خواندن غزلی از قیصر امین پور، به پیشواز شعرخوانی شاعران جوان رفت .

شعرخوانی 20 نفر از دختران و پسران جوان، آواز مجید عبداللهی با همراهی نوای پیانوی فرزاد حیدری و پخش قطعه ای منتخب از فایل های صوتی نقد و آنالیز شعرهای اعضا در طول دوره ،از جمله بخش های این برنامه بود.

عبدالجبار کاکایی، سخنران روز نخست از دومین کنگره شعر جوان در سخنرانی خود تاکید نمود که شاعران جوان وقتی شعر می گویند نباید احساس نمایند که وحی منزل است بلکه باید بعد از سرودن، از منظر یک منتقد به واکاوی و نقد اثر خود بپردازند و با حساسیت و دقت جزییات شعر خود را آنالیز نمایند.

کاکایی گفت: گاهی کمترین تغییرات می تواند فضاهای بسیار بهتری را در شعر ایجاد کند.

سخنان او با ذکر خاطره ای از مهرداد اوستا و قرائت دو شعر و یک ترانه سرانجام یافت.

در صبح دومین روز کنگره، شاعران، مهمانان و استادان ِهمراه به تماشای فیلم بزم رزم، ساخته سیدوحید حسینی نشستند. در ادامه برنامه های روز دوم و در عصر پنج شنبه در کنار شعرخوانی 20 نفر دیگر از شاعران جوان، ساعد باقری به سخنرانی پرداخت.

او در سخنان خود ضمن بیان خوش بینی نسبت به آینده بچه های این دو دوره اخیر گفت: پذیرفتنی نیست که برخی می گویند این نسل رو به اضمحلال می رود به شرط آنکه شاعران جوان دایره مطالعات خود را بخصوص درباره متون کهن افزایش دهند.

سرانجام بخش این دوره از کنگره شعر جوان، پخش کلیپی از فعالیت های دفتر شعر جوان در طول دوره دوم بود.

حسین آهی، مصطفی رحماندوست، فاطمه راکعی، اسماعیل امینی، سیدعباس سجادی، ساعد باقری، محمد سلمانی، عبدالجبار کاکایی،وحید امیری، محمدرضا محمدی نیکو، بیوک ملکی ، سهیل محمودی و.... از جمله همراهان در برنامه های این دو روز بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آذر 1397 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 20

به "احساس نکنید شعرتان وحی منزل است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احساس نکنید شعرتان وحی منزل است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید