8 باور اشتباه در خصوص باتری گوشی که باید کنار بگذارید

به گزارش تایمر سرگرمی، با وجود تمام پیشرفت های انجام شده در صنعت گوشی های هوشمند، در زمینه باتری گوشی همچنان محدودیت های زیادی وجود دارد. به علت همین فقدان نوآوری چشمگیر، بسیاری از کاربران کماکان در این زمینه باور های اشتباهی را قبول دارند که در ادامه به 8 مورد از آن ها می پردازیم.

8 باور اشتباه در خصوص باتری گوشی که باید کنار بگذارید

می توانید باتری گوشی را برای همواره سالم نگه دارید

بعضی کاربران بر این باور هستند که اگر از باتری گوشی خود به خوبی مراقبت نمایند، می توانند برای همواره بدون هیچ مسئله ای از آن بهره ببرند. باتری گوشی در نهایت یک کالای مصرفی است. این یعنی مانند لاستیک خودرو که عمر مشخصی دارد، باتری گوشی هم انتها بعد از انتها چرخه عمر خود باید تعویض شود.

اگرچه مانند هر کالای دیگری می توانید کارهایی را برای افزایش عمر باتری گوشی انجام دهید، اما این محدودیت ها تجربه استفاده از گوشی را هم تحت تاثیر قرار می دهند. به طور کلی بهتر است در خصوص باتری گوشی چندان حساس نباشید. اگرچه بیشتر کاربران نمی توانند شخصا باتری گوشی خود را تعویض نمایند، اما واقعیت این است که تعویض باتری موبایل هزینه خیلی زیادی ندارد. بنابراین اگرچه توصیه های مربوط به افزایش عمر باتری مفید هستند، اما بهتر است چندان خود را به زحمت نیندازید و با وخیم شدن شرایط باتری، می توانید با مراجعه به مراکز تعمیر آن را تعویض کنید.

برای افزایش عمر باتری باید تمام اپلیکیشن ها را ببندید

سیستم عامل گوشی های هوشمند طوری طراحی شده اند که کاربران بدون احتیاج به بستن اپلیکیشن ها، از آن ها بهره ببرند. این یعنی اپلیکیشن ها وارد فاز تعلیق می شوند و زمانی که دوباره به آن ها احتیاج پیدا می کنید، به حالت فعال برمی گردند.

در کامپیوتر دسکتاپ، اگر تعداد زیادی برنامه باز باشند، فشار زیادی به سیستم و رم وارد می شوند ولی مکانیسم سیستم عامل اندروید و iOS به این شکل نیست. البته گاهی اوقات اپلیکیشن هایی که از نظر برنامه نویسی مشکل دارند، در پس زمینه سیستم هم به باتری فشار وارد می نمایند. اگر باید از یک اپلیکیشن به خصوص استفاده کنید و می بینید این اپ انرژی زیادی از باتری مصرف می نماید، پس می توانید همین اپ به خصوص را بعد از استفاده به طور کامل ببندید. البته لازم به ذکر است نسخه های نو اندروید و iOS در این زمینه به شدت هوشمند هستند و اگر یک اپ در پس زمینه فشار زیادی به باتری کند، به طور اتوماتیک آن را می بندند.

اما برای بسیاری از کاربران و بیشتر اپ ها، چنین کاری اصلا عاقلانه نیست و حتی با این کار فشار بیشتری به باتری و گوشی وارد می شود. زیرا وقتی یک اپ را به طور کامل می بندید، برای باز شدن دوباره پردازنده متحمل فشار بیشتری می شود. به غیر از بحث باتری، بعضی کاربران بر این باور هستند که پر شدن ظرفیت رم گوشی، به ضرر آن تمام می شود. اما اگر ظرفیت رم گوشی پر شود، سیستم عامل به طور هوشمند یک یا چند اپ را به طور کامل می بندد تا ظرفیت کافی برای اپ های نو وجود داشته باشد. بنابراین در این زمینه هم لازم نیست نگران باشید.

قبل از شارژ باتری باید آن را به 0 درصد برسانید

با وجود اینکه سال هاست برای گوشی های هوشمند از باتری های لیتیوم یونی استفاده می شود، اما همچنان بخش بزرگی از کاربران توصیه های مربوط به باتری های قدیمی تر را باور دارند. بخش از این باتری های قدیمی طوری ساخته شده بودند که شارژ نصفه و نیمه منجر به کاهش عمر آن ها می شد.

در حقیقت باتری های لیتیوم یونی طوری ساخته شده اند که بهتر است هیچوقت به طور کامل خالی نشوند. البته برای کالیبره کردن باتری گوشی، توصیه می شود سالی یک یا دو بار باتری را به طور کامل خالی کنید. چنین کاری هیچ ربطی به افزایش عمر باتری ندارد بلکه با این کار، سیستم عامل مقدار شارژ به جای مانده را با دقت بیشتری نمایش می دهد.

از گوشی در حال شارژ نباید استفاده کنید

مبنای این باور رایج به ضرر زیاد حرارت برای گوشی برمی شود. به طور کلی حرارت و گرمای زیاد به تمام قطعات الکترونیکی آسیب می رساند و این موضوع محدود به گوشی نیست. اما گرمای کم مربوط به شارژ شدن و گرمای اضافی وارد شده حین مثلا گشت و گذار در اینستاگرام، هیچ آسیبی به گوشی نمی رسانند. اما طبیعتا اگر در یک محیط گرم مشغول شارژ کردن گوشی هستید و در عین حال یک بازی سنگین را هم اجرا می کنید، این کارها احتمالا عمر باتری را کاهش می دهد.

بنابراین توصیه می کنیم حین شارژ شدن گوشی، بازی های سنگین را اجرا نکنید ولی به غیر از این نوع بازی ها، می توانید بدون هیچگونه نگرانی از گوشی خود هنگام شارژ شدن استفاده کنید.

شارژرهای دیگر شرکت ها به گوشی آسیب می زنند

آیا بهتر است از شارژرهای فراوری شده به وسیله شرکت سازنده گوشی استفاده کنیم؟ البته. اما آیا استفاده از شارژرهای فراوری شده به وسیله دیگر شرکت ها به گوشی شما آسیب می رساند؟ در بیشتر موارد جواب به این سوال منفی است.

در زمینه شارژرهای موبایل، برندهای مشهور و باسابقه زیادی مانند Anker در حال فعالیت هستند. به همین دلیل توصیه می شود از شارژرهای بسیار مقرون به صرفه دوری کنید. البته گوشی های هوشمند در این زمینه از امکانات مختلفی بهره می برند تا حتی شارژرهای بی کیفیت هم آسیبی به گوشی و باتری نرسانند، اما بهتر است از بین برندهای مشهور شارژر مورداحتیاج خود را بخرید.

شارژ سریع و شارژ بی سیم به باتری گوشی آسیب می رسانند

این دو باور غلط را در یک بخش مطرح نموده ایم زیرا پایه و اساس هر دو باور یکسان است. یکی از باورهای دیرینه مربوط به باتری گوشی این است که شارژ سریع و شارژ بی سیم به باتری آسیب می رسانند زیرا در هر دو روش، بدنه گوشی به طور قابل توجهی گرم می شود. اول از همه باید بگوییم که اگرچه هر دو روش بدنه گوشی را به طور قابل توجهی داغ می نمایند، اما واقعیت این است که هر دو روش گرمای عجیب و خیلی زیادی برای بدنه گوشی ایجاد نمی نمایند و بنابراین این باور صحت ندارد.

شارژ شبانه به باتری گوشی آسیب می زند

این هم یکی دیگر از باورهای غلطی است که سال ها قبل تا حدی صحت داشت ولی دیگر برای گوشی های نو صدق نمی نماید. در گذشته، گوشی ها در خصوص مدیریت باتری چندان هوشمند نبودند. این گوشی ها ابتدا باتری را کامل شارژ می کردند و سپس بعد از کاهش شارژ، دوباره این فرایند تکرار می شد. به همین دلیل اگر شب تا صبح گوشی متصل به شارژر را رها می کردید، این فرایند به علت تکرار چندین مرتبه ای فشار زیادی به باتری وارد می کرد. اما حالا تقریبا تمام گوشی های نو در این زمینه هوشمندانه عمل می کنید و حتی اگر گوشی خود را ساعات زیادی به شارژر متصل نموده باشید، چنین کاری فشار زیادی به باتری وارد نمی نماید.

برای افزایش عمر باتری باید بلوتوث و دیگر ویژگی ها را غیرفعال کنید

اگرچه غیرفعال کردن ویژگی هایی مانند وای فای و بلوتوث عمر باتری را تا حد اندکی افزایش می دهد، اما در حقیقت تاثیر چنین اقداماتی بسیار ناچیز محسوب می شود. گوشی در وهله اول برای برآورده کردن احتیاجهای شما طراحی و ساخته شده و به همین دلیل برای استفاده از آن نباید برای خود دردسر ایجاد کنید.

به همین دلیل اگر مثلا می بینید تا چند ساعت به شارژر دسترسی ندارید و مقدار شارژ باتری گوشی هم به شدت کاهش پیدا نموده، می توانید این مشخصه ها را غیرفعال کنید یا اینکه حالت صرفه جویی در مصرف باتری را فعال کنید.

در نهایت باید بگوییم که هر طوری که دوست دارید از گوشی خود استفاده کنید. تمام توصیه های مطرح شده در برترین حالت می توانند عمر باتری را کمی افزایش دهند. اگر از جمله افرادی هستید که به طور میانگین 3 سال از گوشی خود استفاده می کنید، پس در بدترین حالت هم دوام باتری گوشی شما افت قابل توجهی نخواهد داشت. اما اگر مثلا 4 سال یا حتی بیشتر از گوشی خود بهره می برید، بعد از شناسایی مشکل باتری می توانید با صرف هزینه نه چندان زیادی باتری گوشی را تعویض کنید تا برای استفاده از گوشی با دردسر روبرو نشوید.

منبع: How To Geek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 شهریور 1401 بروزرسانی: 13 شهریور 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2106

به "8 باور اشتباه در خصوص باتری گوشی که باید کنار بگذارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 باور اشتباه در خصوص باتری گوشی که باید کنار بگذارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید