هنگام بروز حمله قلبی چه کنیم؟

به گزارش تایمر سرگرمی، حمله قلبی زمانی رخ می دهد که یکی از شریان هایی که به عضله قلب خون رسانی می نمایند، دچار انسداد یا تنگی گردد و به عضله قلب آسیب برساند.

هنگام بروز حمله قلبی چه کنیم؟

به گزارش ایسنا،سکته قلبی با علائمی شامل درد فشارنده یا احساس سنگینی در قفسه سینه، انتشار درد به گردن، شانه و بازو، تنگی نفس، عرق فراوان، احساس سبکی سر و غش کردن، اضطراب و بی قراری و تهوع همراه است.

  • طرح 247 اورژانس چیست؟

در قالب طرح تحول نظام سلامت و به منظور انتقال سریع بیماران بویژه مبتلایان به بیماری های قلبی و از جمله سکته قلبی به مراکز درمانی، از آمبولانس های مجهز به سیستم ارسال نوار قلب به صورت آنلاین استفاده می گردد و امروزه آمبولانس های کشور به این دستگاه مجهز هستند.

همچنین ارائه خدمات به بیماران قلبی در قالب طرح 247 و یا به عبارتی ارائه خدمات قلبی-عروقی 24 ساعته در هفت روز هفته به اجرا درآمده است که اجرای این طرح در اورژانس پیش بیمارستانی موجب شده مرگ و میر ناشی از سکته های قلبی به میزان زیادی کاهش یابد.

زمانی که گزارشی در مورد بیمار دچار علائم سکته قلبی به مرکز اورژانس اعلام می گردد، آمبولانس مجهز به ارسال نوار قلبی به محل اعزام می گردد و بلافاصله هنگام رسیدن تکنسین های اورژانس بر بالین بیمار و آنالیز علائم اولیه، نوار قلبی تهیه و به صورت آنلاین به پزشک متخصص قلب که در مرکز اورژانس پیش بیمارستانی مستقر است، ارسال می گردد. زمانی که پزشک نوار قلب را آنالیز می نماید و متوجه بروز سکته قلبی می گردد، سریعاً با بیمارستان های حامی طرح هماهنگی لازم را انجام می دهد و کد 247 را اعلام می نماید که در نهایت بیمار در کمترین زمان برای بستری و انجام اقدامات تخصصی مانند کارگزاری استنت قلبی، فنر و ... به صورت مستقیم به بیمارستان منتقل می گردد.

  • قبل از رسیدن اورژانس چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم؟

به توصیه روابط عمومی اورژانس کشور، در صورت مشاهده علام سکته قلبی در فرد، بلافاصله بیمار را بی حرکت کنید و به او آرامش دهید. سعی کنید بیمار در وضعیت راحت و ترجیحا نیمه نشسته قرار گیرد. با حفظ آرامش، از اورژانس درخواست یاری کنید و برای ارائه خدمات بهتر با اورژانس همکاری کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 270

به "هنگام بروز حمله قلبی چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام بروز حمله قلبی چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید