موافقت کلانتری با انتقال آب خزر به فلات مرکزی

به گزارش تایمر سرگرمی، رئیس سازمان محیط زیست موافقت خود را با اجرای طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی گفت.

موافقت کلانتری با انتقال آب خزر به فلات مرکزی

به گزارش گروه اجتماعی تایمر سرگرمی، هنوز یک هفته هم از اعلام مخالفت کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران با طرح انتقال آب خزر به کویر نگذشته است که نامه موافقت رئیس سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران امضا شده است.

رئیس سازمان محیط زیست بی اعتنا به نتایج بررسی کارشناسی کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران در خصوص این پروژه که حاکی از اثرات مخرب این طرح انتقال بر جنگل های هیرکانی است، اجرای این پروژه را بلامانع دانسته و گفته است ضوابط زیست محیطی مورد نظر این طرح براساس تفاهم اجرا شده در صورتجلسه کمیته ارزیابی ظرف مدت یک ماه به وزارت نیرو ابلاغ خواهد شد.

این در حالی است که کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران در خصوص طرح انتقال آب خزر به کویر تاکید کرده است: در طول جهت پیشنهادی جهت انتقال آب تعداد 5 ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیش بینی شده؛ به طوری که هیچ گونه مطالعه و نقشه قابل بررسی جهت نحوه انتقال نیروی برق به ایستگاه های مذکور در مناطق جنگلی ارائه نشده است.

در بخش دیگری از این گزارش با تاکید بر تخریب جنگل های هیرکانی آمده است:با توجه به اینکه در برخی نقاط جهت انتقال لوله آب، بیشتر از 11 کیلومتر از جهت پیشنهادی از حاشیه جاده های جنگلی عبور می کند، در صورت اجرای پروژه تخریب زیادی در پوشش جنگلی ایجاد خواهدشد. و با توجه به اظهارات کارشناسان وزارت نیرو و شرکت مهندسی مهاب قدس مبنی بر انتقال آب دریای خزر به سمنان با لوله به ابعاد به قطر 2 متر در زمان بازدید میدانی و حریم ناشی از آن، انجام پروژه موجب تخریبات غیرقابل جبرانی بر پوشش جنگلی مناطق هیرکانی به عنوان میراث طبیعی کشور وارد می شود.

حال سوال اینجاست که کمیته ارزیابی سازمان محیط زیست پس از چراغ سبز رئیس این سازمان با چنین طرحی چطور می خواهد در فرصت یک ماهه ضوابطی را ارائه دهد که محیط زیستی باشد و در طرحی که کلید خورده است قابلیت اجرایی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 2 آذر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 451

به "موافقت کلانتری با انتقال آب خزر به فلات مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موافقت کلانتری با انتقال آب خزر به فلات مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید