مسجد، برکت انقلاب است

به گزارش تایمر سرگرمی، اصولا ویژه برنامه های افطار شبکه های سیما سال هاست با موضوع خانواده روی آنتن می فرایند و افرادی که به عنوان مهمان در این برنامه ها حضور پیدا می نمایند، اغلب داستان زندگی خودشان را مقابل دوربین می گویند.

مسجد، برکت انقلاب است

اما شبکه افق، ویژه برنامه ای با عنوانچشمه را به تهیه نمایندگی و اجرای مصطفی فارویی هر شب روی آنتن دارد که با موضوع تعامل هنر، اندیشه و با موضوع مساجد پخش می گردد. در این برنامه، فعالان فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور و چهره های رسانه ای با مجری درباره خاطرات گپ و گفت می نمایند. البته طبق گفته های تهیه نماینده، قرار است این برنامه بعد از ماه رمضان هم ادامه پیدا کند و مختص ماه رمضان نیست. از این رو جام جم با تهیه نماینده و مجری درباره ویژگی های برنامه چشمه گفت و گو نموده که در ادامه می خوانید.

چطور شد چشمه را با موضوع مساجد تهیه کردید؟ معمولا ویژه برنامه های افطار با موضوع خانواده فراوری می شوند.

واقعیت این است دغدغه اصلی دوستان ما برای فراوری برنامه مسائل فرهنگی، هنری، رسانه و اندیشه انقلاب اسلامی بود. اما طبق جلساتی که با مدیر شبکه افق داشتیم و جدول پخشی که در اختیار ما نهاده شد، از ما برنامه ای خواستند که یک ساعت مانده به افطار پخش گردد. بنابراین با توجه به زمان کوتاهی که برای فراوری برنامه داشتیم و این که برنامه پیش از افطار روی آنتن می رفت و فضای معنویش، تصمیم گرفتیم هر کدام از اولویت هایی را که برای فراوری این برنامه داشتیم و با این جدول پخش متناسب تر بود، مدنظر داشته باشیم. بنابراین با این رویکرد برنامه ساختیم.

منظورتان رویکرد مساجد است؟

بله. ما 100 مستند درباره مساجد داشتیم که از بین آنها 30 مستند را انتخاب کردیم که هر شب یکی از آنها را پخش کنیم. از طرفی با کتاب های بسیاری روبرو شدیم که درباره مساجد نوشته بود. همچنین از هنرمندان جبهه فرهنگی و اندیشمندان حوزه انقلاب دعوت کردیم که همگی پیشینه مسجدی قوی دارند. بنابراین بحث مسجد برایمان خیلی جدی و محور گفت و گوهایمان شد. به نوعی متوجه شدیم عنصر مغفولی در رسانه هاست و سال هاست از این موضوع غفلت نموده ایم.

اتفاقا سوال من همین بود که فکر می کنید چقدر جای پرداختن به چنین موضوعی در رسانه ملی خالی بود؟

خیلی جای پرداختن به چنین موضوعاتی خالی بود. ما نزدیک به 70 هزار مسجد فعال در کشور داریم که هر کدام مسائل بسیاری دارند. حداقل مسئله ای که درباره آن هم در برنامه صحبت کردیم، باز بودن آن مساجد است. اگر در هر محله ای یا منطقه ای یک مسجد باز باشد، آرامش روانی که برای اهالی ایجاد می نماید، نکته بسیار مهمی است.

فکر می کنم در یکی دو سال اخیر بیشتر به نقش مساجد پی بردیم. به این خاطر که با شیوع کرونا فعالیت های بسیاری در مساجد انجام شد؛ از جمله فراوری ماسک یا بسته های یاری معیشتی برای خانواده هایی که احتیاج داشتند.

واقعیت این است اصل اتفاقات در مساجد می افتد. یعنی 90درصد یاری های مردمی و جهادی که صورت گرفت در همین مساجد رخ داد. یا بچه هایی که معابر، کوچه ها و خانه ها را ضدعفونی می کردند در مساجد سازماندهی می شدند و همگی بچه مسجدی بودند. اشتغال، صندوق های خیریه و اتفاقات مهم دیگری را هم می توان نام برد که در همین مساجد رخ می دهد.

منظورتان از بحث اشتغال در مساجد چیست؟

از بعد از سال جدید که حضرت آقا هم تاکید کردند مساجد وارد بحث فراوری شوند، خیلی از مساجد کارگاه های فراوریی راه اندازی کردند. یعنی یا در همان مساجد یا این که از کارگاه های فراوریی حمایت کردند. از طرفی، ما مجموعه افرادی را داریم که به عنوان هنرمند، فرهیخته و اندیشمند شناخته می شوند و پایگاه مسجدی دارند. ما نزدیک به 250 دانشمند یک درصدی داریم که اغلب آنها بچه مسجدی هستند. یعنی شخصیت شان در مساجد شکل گرفته است.

مساجد و افرادی را که نام بردید، بر چه اساسی انتخاب کردید؟

همان طور که پیش از این هم گفتم از مستندهایی که درباره مساجد ساخته شده بود تعدادی را انتخاب کردیم و در هر قسمت، یکی دو مسجد فعال را معرفی کردیم. اما بعد از آن، موضوع خیلی فراتر رفت و قضیه جدی تر شد. به نظرم ما موضوعات بسیاری درباره مساجد داریم که می توانیم در برنامه های مختلف به آنها بپردازیم. ما در حد بضاعت در این برنامه سعی کردیم در همه زمینه ها صحبت کنیم؛ به عنوان مثال در حوزه تئاتر، ادبیات و...

بنابراین سعی کردید از یک زاویه متفاوت به مساجد نگاه کنید تا برای مخاطب هم جذاب باشد.

بله، موضوع مسجد به عنوان موضوع محوری در این برنامه مورد آنالیز نهاده شد و در کنار آن به کارکرد مسجد پرداختیم. به عنوان مثال شاید سال هاست من کمتر به مسجد می روم اما وقتی نگاهی به گذشته دارم می بینم هر چه به عنوان اندوخته دارم از دورانی است که به مسجد می رفتم. عظیموارانی هم که به عنوان مهمان در برنامه حضور پیدا کردند اذعان داشتند شخصیتشان در مساجد شکل گرفته است.

به هر حال مساجد در هر محله ای به عنوان یک پایگاه امن محسوب می شدند که شخصیت بچه ها و نوجوانان بسیاری در آنجا شکل گرفت.

این همه انرژی که ما در این سال ها در فضاهای مختلف رسانه ای گذاشتیم اگر در مساجد این انرژی را صرف می کردیم، الان اتفاق بهتری می افتاد. به عنوان مثال یکی از کارگردان های سینما بعد از برنامه با من تماس گرفت و گفت من برنامه را دیدم و شوکه شدم. ای کاش در این سال ها که کار فاخر انجام می دادم، پایگاه مسجدی داشتیم تا نیروهایی را آنجا پرورش می دادیم.

با توجه به موضوعی که بیان کردید بازخورد برنامه را تا امروز چطور دیدید؟

بازخورد برنامه بین اهالی هنر خوب بوده. به عنوان مثال آقای محسن نفر یا آقای حمید شریفی برای اولین بار بود که به یک برنامه تلویزیونی آمدند. بنابراین اولین بازخوردی که برای برنامه گرفتیم به خاطر حضور چنین افرادی در برنامه بود. چون مخاطب، بعضی از استادان را نمی شناخت و به وسیله این برنامه توانست با صندلی هنری و اجتماعی این افراد آشنا گردد. بخش دیگری از مخاطبان همین افراد فرهیخته و هنرمند و اندیشمند انقلابی هستند که با دیدن چهره هایی از این دست علاقه مند به حضور در برنامه می شوند. مخاطبان دیگر ما، فعالان مسجدی هستند که از برنامه استقبال کردند و برای ما فایل ها و گزارش کارهایشان را فرستادند.

برنامه مختص ماه رمضان است یا این که قرار است فراوری و پخش آن ادامه پیدا کند؟

از همان ابتدا هم صحبت بر این بود که برنامه ادامه داشته باشد و فقط در ماه رمضان روی آنتن نرود. چون قابلیت دارد همچنان پخش گردد. اما ممکن است به صورت روزانه پخش نگردد و سه روز در هفته روی آنتن برود.

عنوان برنامه را بر چه اساسی چشمه انتخاب کردید؟

وقتی موضوع برنامه مسجد شد، تصمیم گرفتیم عنوان چشمه را برای آن انتخاب کنیم که منشا تمام فضیلت های اسلامی در جامعه اسلامی مسجد است. اگر مسجد بتواند فعال و برقرار باشد، جامعه به رستگاری خواهد رسید.

البته در گذشته در مساجد فعالیت های فرهنگی و هنری بیشتری به نسبت امروز انجام می شد و امروزه کارکرد مساجد به نوعی تغییر نموده است.

بله دورانی که ما مسجد می رفتیم، آنجا کارهای هنری از جمله تئاتر و سرود کار می کردیم. در کنارش تربیت هم می شدیم و به طور کلی شخصیت مان در مساجد شکل می گرفت و ارزش های بسیاری به ما اضافه می کرد.

به نظر شما ساخت چنین برنامه هایی چقدر می تواند همان اتفاقات را بار دیگر در مساجد تکرار کند و نقش موثری در این زمینه داشته باشد؟

به نظرم دوران طولانی ای از مساجد غفلت کردیم. یعنی حدود 20سال این موضوع مغفول مانده بود. البته ما مساجد فعال بسیاری داریم اما عده ای در این مدت فاصله گرفتند. بازخوردها نشان داد برنامه خیلی موثر بوده است. اگر این دست برنامه ها تکرار و زیاد ساخته گردد و برکات مساجد بیشتر گفته گردد، می توان اتفاقات خوبی را برای جامعه پیش بینی کرد.

حتی در دوران دفاع مقدس هم مسجد نقش بسزایی داشت؟

بله من در مسجدی عظیم شدم که شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب و کشور کرد. در صورتی که هیچ تک موسسه ای به این شدت شهید نداده است. طبق آمار هم بالای 97 درصد شهدا از بچه های مسجدی بوده اند. بنابراین مسجد می تواند انسان ها را تا این حد به درجه ای برساند که از جان خودشان برای سرزمینشان می گذرند.

به عنوان مجری برنامه، مهم ترین نکته ای که از اجرای این برنامه دریافت کردید چه بود و این که در این مدت با مساله ای در برنامه روبه رو شده اید که شگفت زده تان کند؟

هر آنچه به عنوان برکات جبهه فرهنگی هنری انقلاب اسلامی برای خودم قائل بودم و افراد مختلفی را که به عنوان عظیمان جبهه فرهنگی هنری می شناسیم، عقبه مسجدی داشتند. بنابراین پرداختن به این موضوع اهمیت بسیاری دارد.

منبع: زینب علیپور طهرانی - رسانه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1621

به "مسجد، برکت انقلاب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد، برکت انقلاب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید