فن بیان؛ راه هایی برای بهبود فن سخنوری در جمع

به گزارش تایمر سرگرمی، فن بیان و سخنرانی در جمع برای بسیاری یک هیولای عظیم است. بر خلاف تصور عموم، تقویت فن بیان کار چندان سخت و دشواری نیست و می توان با رعایت نکات مربوط، آن را تقویت کرد.

فن بیان؛ راه هایی برای بهبود فن سخنوری در جمع

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - خزیدن روی زمین؟ آسونه! پرواز؟ کاری نداره! حرف زدن داخل جمع؟ حرفشم نزن! بسیاری از صحبت در جمع و سخنوری به اسم یکی از وحشتناک ترین اتفاقات یاد می نمایند که باعث می گردد دستانشان سریعا عرق کند، خجالت بکشند، صدایشان بلرزد و به طور کلی نتوانند به خاطر استرس شدید آنچه را که می خواهند به خوبی ارائه دهند. اما راه های گوناگونی برای مبارزه با این اضطراب وجود دارد که به شما یاری می نماید تا یک سخنرانی خاطره انگیز را پشت سر بگذارید. در این مقاله به راه های ساده و عملی برای بهبود فن بیان به خصوص در جمع اشاره می گردد.

اضطراب طبیعیست، تمرین کنید و آماده شوید

همه افراد گاهی اوقات در زندگیشان با واکنش های عصبی مانند تپش قلب و لرزش دست روبرو می شوند. وجود چنین واکنش های عصبی ارتباطی با عملکرد ضعیف در یک سخنرانی ندارد و نباید از آن به اسم نقطه ضعفی از خودتان یاد کنید. همان گونه که بارها شنیده اید اضطراب همواره بد نیست. همان آدرنالینی که با ترشحش موجب می گردد شما عرق کنید، باعث می گردد شما برای ارائه یک سخنرانی پیروز هم آماده شوید.

برترین راه برای مقابله با اضطراب آمادگی، آمادگی و آمادگی است! زمانی را برای آنالیز یادداشت هایتان قرار دهید و آنها را بارها آنالیز کنید. زمانی که توانستید محتویات مطلبتان را آماده کنید، آن رابارها تمرین کنید. از تمرینات خود فیلمبرداری کنید و یا از یکی از دوستانتان خواهش کنید که اجرایتان را آنالیز کند. اگر نتوانستید از دوستانتان استفاده کنید، وجود یک آینه هم می تواند به شما یاری کند. رو به روی آینه به خودتان نگاه کنید، لبخند بزنید، ارتباط چشمی برقرار کنید و مطالبتان را بارها برای خودتان اجرا نمایید. سخنوری هم مانند همه کارهای زندگی با تمرین بهبود می یابد.

مخاطبینتان را بشناسید. مطلب شما برای ارائه به آنهاست نه برای خودتان!

قبل از این که مطلبی را برای جمعی ارائه دهید به خوبی باید بدانید مخاطب پیغام شما کیست. درباره مخاطبینتان تا جایی که می گردد تحقیق کنید. این تحقیق به شما یاری می نماید تا در انتخاب کلمات و سطح اطلاعات مطالب به اطمینان خاطر برسید.

مطالب خودتان را به برترین نحو سازماندهی کنید

چهارچوبی را برای مطلبتان در نظر بگیرید. موضوع سخنرانی، اهداف کلی، اهداف تخصصی، پیغام اصلی و نکات اصلی را یادداشت کنید. شما باید بتوانید در 30 ثانیه اول نظرات را جلب کنید.

به بازخوردها نگاه کنید و با آن همگام شوید.

بر روی مخاطبینتان تمرکز کنید. واکنش های آنان را آنالیز کنید و مطالبتان را با آن منطبق نمایید. اگر به ارائه مطالب بسته و غیر قابل انعطاف روی بیاورید، بدون شک توجه همه مخاطبان و حتی مخاطبان پر و پا قرصتان را از دست خواهید داد.

ویژگی های شخصیتیتان را در ارائه مطلب دخیل کنید

خودتان باشید و خود واقعیتان را نشان دهید . اگر شما بتوانید ویژگی های شخصیتی خودتان را در ارائه مطلبتان نشان دهید، اعتبارتان نزد مخاطبین افزایش می یابد و آنها به آنچه شما می گویید بیشتر اعتماد خواهند کرد. ارتباط چشمی برقرار کنید و لبخند بزنید و خودتان را جدی نشان ندهید.

از شوخی، داستان گویی و زبان موثر استفاده کنید

یک داستان مهیج خنده دار در مطلب خود جای دهید. شک نکنید که با این کار توجهات را به خودتان جلب خواهید کرد. مخاطبین عموما به شنیدن اینگونه تجارب و خاطرات شخصی علاقه دارند.

تا زمانی که مجبور نشدید از روی هیچ متنی نخوانید و از یک خلاصه استفاده کنید.

خواندن از روی متن و یا اسلاید روابط بین شما و مخاطبینتان را در حین ارائه مطلب دچار مشکل می نماید. با ایجاد و حفظ ارتباط چشمی با مخاطبین است که می توانید تمرکز آنها را به خودتان و به مطلبتان حفظ کنید. یک خلاصه می تواند از فراموشی شما جلوگیری نموده و در عین حال از قطع ارتباط چشمی و برهم خوردن تمرکز مخاطبینتان جلوگیری کند.

از صدا و دستانتان به خوبی استفاده کنید و حرکات استرسی را حذف کنید

آیا شما دوست دارید مخاطب سخنرانی باشید که با این جمله شروع بگردد: امروز می خواهم راجب موضوع فلان صحبت کنم. می توان گفت بیشتر افراد این روش را دوست ندارند. صحبت خودتان را با ارائه یک آمار جالب، حکایتی مجذوب کننده و یا سخنی از بزرگان شروع کنید. صحبت خودتان را با ارائه خلاصه ای کامل از آنچه گفته شده به انتها ببرید و مطمئن شوید آنچه گفته اید در خاطر مخاطبینتان تثبیت شده است.

از ابزار های صوتی و تصویری به نحو مناسب استفاده کنید.

بسیاری از ابزار های صوتی و تصویری ارتباط شمارا با مخاطبینتان قطع می نماید بنابراین حتی الامکان استفاده ننموده و یا در مواقع ضروری استفاده کنید. وجود ابزار در کنار شما باید به واضح شدن مطالبتان یاری کند و بتواند توجه بخاطبان را بیش از پیش جلب نماید در غیر این صورت فقط تأثیر منفی بر روی عملکرد شما خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید تمرین هیچ موقع باعث برطرف کامل نواقص نخواهد شد.

یک ارتباط خوب هیچگاه بی نقص نیست و هیچ کس هم از شما انتظار بی نقص بودن ندارد. شما باید زمان کافی را برای آماده شدن صرف کنید تا بتوانید مطالبتان را به خوبی و نه بدون نقص ارائه دهید. به اسم مثال شما شاید نتوانید اضطراب و استرستان را کاملا از بین ببرید اما می توانید آنها را به حداقل برسانید.

آیا شما راه دیگری برای ارائه صحیح و مطالب و تقویت فن بیان می شناسید؟ دیدگاه هایتان را با مخاطبین خبرنگاران در میان بگذارید.

برگرفته از : extension.harvard

منبع: setare.com
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1744

به "فن بیان؛ راه هایی برای بهبود فن سخنوری در جمع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فن بیان؛ راه هایی برای بهبود فن سخنوری در جمع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید