عکس ، تصاویر شگفت انگیز و حیرت آور تازه جیمز وب از کهکشان !

به گزارش تایمر سرگرمی، ایسنا نوشت: پرتوهای ایکس تلسکوپ چاندرا با داده های فروسرخ حاصل از تصاویر اولیه تلسکوپ فضایی جیمز وب ترکیب شده و تصاویری قابل توجهی را شکل داده است.

عکس ، تصاویر شگفت انگیز و حیرت آور تازه جیمز وب از کهکشان !

در تابستان 2022، تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا تصاویری از بعضی از اولین مشاهدات خود منتشر کرد. در عرض زمانی بسیار کوتاه این تصاویر خیره کننده در همه جا از صفحه اول خبرگزاری ها گرفته تا نمایشگرهای بزرگ در میدان تایمز به نمایش در آمدند.

با این وجود، وب اکتشاف خود در دنیا را به تنهایی دنبال نخواهد نمود. این تلسکوپ به گونه ای طراحی شده که با بسیاری از تلسکوپ های دیگر ناسا در فضا و زمین همکاری خواهد نمود. این نسخه های تازه از اولین تصاویر وب، داده های فروسرخ آن را با پرتوهای ایکس جمع آوری شده به وسیله رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا ترکیب نموده است و نشان می دهد که چگونه قدرت هر یک از این تلسکوپ ها زمانی که به تلسکوپ های دیگر متصل می شوند، افزایش می یابد.

پنج قلوی استفان

این مجموعه کهکشانی فشرده، در صورت فلکی اسب بالدار واقع شده و متشکل از پنج کهکشان است که چهار مورد از آنها به هم نزدیک هستند و انتظار می رود با یکدیگر ادغام شوند. تصویر وب که به رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی دیده می گردد، جزئیاتی را نشان می دهد که پیش از این هرگز دیده نشده بودند از جمله دم های گازی و انفجارهای تشکیل ستارگان. داده های چاندرا که به رنگ آبی روشن دیده می شوند از یک موج ضربه ای پرده برداری نموده اند که در آن گاز تا ده ها میلیون درجه گرم می گردد و یکی از کهکشان ها با سرعت حدود دو میلیون مایل در ساعت از میان دیگر کهکشان ها عبور می نماید. این ترکیب تازه بعلاوه شامل داده های فروسرخ از تلسکوپ فضایی اسپیتزر به رنگ قرمز، سبز و آبی نیز هست. تلسکوپی که اکنون بازنشسته شده است.

کهکشان چرخ گاری

کهکشان چرخ گاری ظاهر خود را در نتیجه برخورد با یک کهکشان کوچک تر دیگر که در خارج از میدان تصویر واقع شده است به دست آورده است. هنگامی که این کهکشان کوچک تر به چرخ گاری برخورد کرد، باعث تشکیل ستارگانی شد که در اطراف یک حلقه بیرونی و در جاهای دیگر در سراسر کهکشان دیده می شوند. پرتوهای ایکسی که چاندرا به رنگ آبی و بنفش ثبت نموده از گازهای فوق گرم، ستارگان منفجر شده منفرد، و ستاره های نوترونی و سیاه چاله هایی که مواد را از ستارگان اطراف به داخل خود می کشند، نشات گرفته است. نمای فروسرخ وب به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز و آبی کهکشان چرخ گاری را به همراه دو کهکشان کوچک تر در پس زمینه ای از کهکشان های دورتر نشان می دهد.

SMACS 0723.3-7327

داده های وب نشان می دهد که چگونه خوشه کهکشانی SMACS J0723 که در فاصله 4.2 میلیارد سال نوری از ما واقع شده است، شامل صدها کهکشان منفرد است. خوشه های کهکشانی به عنوان بعضی از بزرگترین ساختارهای دنیا، مملو از مخازن عظیمی از گاز فوق گرم هستند که فقط در نور پرتو ایکس دیده می شوند. در این تصویر، داده های چاندرا به رنگ آبی گازی با دمای ده ها میلیون درجه را نشان می دهد که جرم کلی آن حدود 100 تریلیون برابر خورشید است، که چندین برابر جرم همه کهکشان های این خوشه است. ماده تاریک نامرئی بخش بزرگ تری از جرم کل خوشه را تشکیل می دهد.

سحابی شاه تخته یا کارینا

داده های چاندرا از صخره های کیهانی به رنگ صورتی متشکل از پرتوهای ایکس زیادی است. اینها ستارگانی هستند که در ناحیه بیرونی یک خوشه ستاره ای در سحابی شاخ تخته با سنی بین یک تا دو میلیون سال قرار گرفته اند و از نظر ستاره ای بسیار جوان هستند. ستارگان جوان در پرتوهای ایکس بسیار درخشان تر از ستارگان پیر به نظر می رسند، بنابراین مطالعات پرتو ایکس راهی ایده آل برای تشخیص ستاره های سحابی شاه تخته نسبت به ستارگان کهکشان راه شیری ما هستند. در تصاویر ثبت شده به وسیله وب این سحابی به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد، سبز، فیروزه ای و آبی دیده می گردد.

مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا برنامه های تلسکوپ چاندرا را مدیریت می نماید.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مهر 1401 بروزرسانی: 14 مهر 1401 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 2123

به "عکس ، تصاویر شگفت انگیز و حیرت آور تازه جیمز وب از کهکشان !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، تصاویر شگفت انگیز و حیرت آور تازه جیمز وب از کهکشان !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید