رازهای شاد بودن؛ 10 روش مفید برای شاد بودن در محل کار

به گزارش تایمر سرگرمی، شاد بودن در محل کار برای چقدر برایتان اهمیت دارد؟ اصل دوست دارید درمحل کار یک فرد خنده رو و محبوب و کار راه انداز باشید یا شغل تان را دوست ندارید و فقط چون مجبورید و چاره ای ندارید ادامه می دهید؟ جز هر دسته که باشید خوشحال و شاد بودن در محل کار و شرکت تاثیر زیادی در راندمان مفید شغل شما دارد. روز 28 سپتامبر روز جهانی شاد بودن در محل کار است. 10 روش مفید روانشناسان برای شاد بودن در محل کار را از سایت the balance careers در مجله بخوانید.

رازهای شاد بودن؛ 10 روش مفید برای شاد بودن در محل کار

1- شاد بودن در محل کار انتخاب خود شماست

شاد بودن یک انتخاب بزرگ است. شاید در نگاه نخست بسیاری با این عقیده مخالف باشند اما حقیقت دارد. شما باید شاد بودن در محل کار را خودتان انتخاب کنید. آسان به نظر می رسد؟ بله! اما در عمل کار آسانی نیست. در ابتدا باید نسبت با شغل تان دید مثبت و خوبی داشته باشید. سعی کنید روی جنبه هایی از کارتان که به آن علاقمند هستید بیشتر تمرکز کنید. افراد منفی و شایعه سازان را نادیده بگیرید. با آن دسته از همکاران تان که مثل شما فکر می نمایند و از چیزهای مشابه لذت می برند دوست شوید و وقت بگذرانید. انتخاب های شما در محل کارتان تا حد زیادی به تجربه شما بستگی دارد. شما باید خودتان انتخاب کنید که در محل کار شاد باشید.

2- کاری را که دوست دارید هر روز انجام دهید

شاید شما کار فعلی تان را دوست داشته باشید شاید هم دوست نداشته باشید. اما این شما هستید که احتمالا اعتقاد دارید یا ندارید که می توانید یک جنبه دوست داشتنی از شغل تان را پیدا کنید و عاشقش شوید. سخت است اما شدنی است، مطمئن باشید. یک نگاه به خودتان، علایق تان و جنبه های مورد علاقه در شغل تان بیندازید و وجهی از شغل تان را پیدا کنید که از انجام دادن هر روزه آن لذت می برید. اگرشما قادر هستید یک کار تکراری را هر روز انجام دهید پس عاشق شغل تان شدن چندان هم سخت نیست. با این همه یادتان باشد ادامه دادن در شغل فعلی یا ترک کردن آن به خود شما بستگی دارد.

3- مهارت های حرفه ای و شخصی تان را ارتقا دهید

گاهی اوقات کارمندان جوان به این دلیل که رییس شان یاری چندانی برای ارتقا مهارت های حرفه ای آن ها نمی کند ترجیح می دهند شغل شان را ترک نمایند و ادامه ندهند. اما آیا از خودتان پرسیده اید که خودتان برای ارتقا مهارت های حرفه ای تان چه قدمی برداشته اید؟ بهتر است برای رشد و ارتقا مهارت های شغلی و حرفه ای ابتدا از خودتان آغاز کنید و قدم نخست را خودتان بردارید.

4- مسئولیت پذیر باشید

برای شاد بودن در محل کار بهتر است درباره تمام اتفاقاتی که پیرامون مسئولیت شما در محل کار می افتد، پروژه های شرکت و همکاران تان آگاه باشید. منتظر این نباشید که رییس و بالادست تان شما را در جریان اتفاقات پیرامون مسئولیت شما در شرکت بگذارد. چرا؟ واضح است، سر رییس شما معمولا آن قدر شلوغ است که فرصت ندارد به این فکر کند که شما از اتفاقات پیرامون تان چه می دانید و چه نمی دانید. برای این که روند کاری و شغلی موفقی داشته باشید اطلاعات و دانش خود را بالا ببرید و آن را مرتب توسعه دهید. منتظر جلسه آخر هفته با رییس تان نباشید تا از او اطلاعات بگیرید. شما مسئول اطلاعاتی هستید که به دست شما می رسند.

5- مرتب در مورد فیدبک ها و بازخوردها بپرسید

منتظر این نباشید که رییس تان بازخورد و فیدبک کارهایی را که انجام داده اید به شما اطلاع بدهد. این خود شما هستید که بهتر می دانید دقیقا چه کاری انجام داده اید به خصوص اگر حس مثبتی نسبت به عملکرد و نحوه انجام کارتان داشته باشید. اگر از عملکرد خودتان راضی نیستید بهتر است در مورد نحوه اجرای وظایف خود تجدید نظر کنید و در روند کارتان اصلاحاتی ایجاد کنید، سپس از رییس خود در مورد فیدبک و بازخوردها بپرسید. به او بگویید که دوست دارید نظرش را در مورد عملکردتان بدانید. اگر ارباب رجوع دارید با آن ها صحبت کنید و فیدبک را از آن ها بگیرید. شما مسئول رشد و توسعه خودتان هستید تا بتوانید شاد بودن در محل کار را تجربه کنید.

6- تعهداتی بدهید که می توانید به آن ها عمل کنید

یکی از مهم ترین دلایل استرس کاری و شاد نبودن ناتوانی در انجام تعهدات است. بسیاری از کارمندان عادت دارند زمان بیشتری از ساعت رسمی و تعیین کاری را در شرکت بمانند و مسئولیت های بیشتری را که برای انجام آن ها تعهد داده اند به انجام برسانند. در اغلب موارد نگرانی در مورد عدم توانایی برای انجام این مسئولیت ها سبب استرس می گردد. یک سیستم منظم طراحی کنید و برای انجام کارهایی که توانایی انجام آن ها را دارید برنامه ریزی کنید. اگر زمان کافی ندارید داوطلب نشوید و در دریای تعهدات انجام نشدنی غرق نشوید.

7- منفی گرایی نکنید

انتخاب این که در سر کار خود شاد باشید به این معناست که عبارات منفی به کار نبرید، غیبت نکنید و از آدم های غمگین و منفی نگر تا حد امکان دوری کنید. مهم نیست که چقدر احساس مثبت بودن می کنید، افراد منفی نگر تاثیر عمیقی بر روح و روان شما می گذارند پس اجازه ندهید که شما را زمین گیر نمایند.

8- شهامت حرفه ای را تمرین کنید

اگر شما هم شبیه اغلب مردم هستید پس زیاد دچار تعارض نیستید و البته دلیل آن هم ساده است؛ شما برای مشارکت در تعارض های معنادار تربیت نشده اید. به همین دلیل موارد پیچیده و متناقض شما را سردرگم می نمایند و به شما آسیب می رسانند. این تناقض ها و تعارض ها معمولا سه گروه هستند: موفق شدن، به انجام رساندن ماموریت ها و وظایف، دیدگاه شخصی. آدم های شاد اهداف شان را در جهت انجام وظایف عملی می نمایند. تعارض ها می توانند به شما یاری نمایند که به مشتری ها بهتر خدمات دهید و محصولات موفقی خلق کنید. چرا باید اجازه دهید مسئله ای که به کمی شهامت حرفه ای احتیاج دارد شما را از رسیدن به اهداف و رویاهای تان دور کند.

9- دوست پیدا کنید

به عقیده روانشناسان یکی از مهم ترین و کلیدی ترین عوامل شاد بودن و فعال بودن در محل کار داشتن یک دوست خوب در محل کار است. دوستان خوب در محل کار پشتیبانی از شبکه کاری شما، منابع، اشتراک گذاری و مراقبت را برای شما به ارمغان می آورند و این مسئله یکی از مهم ترین عوامل شاد بودن در محل کار است.

10- با لبخند شغل تان را عوض کنید

اگر فکر می کنید تمام مواردی که در بالا گفته شد سبب شاد شدن شما در محیط کار نمی شوند، زمان آن رسیده که شغل تان را عوض کنید. قرار نیست تا آخر عمر با شغلی سر و کار داشته باشید که از آن متنفرید و محیطی دوستانه برای شما ندارد. اغلب محیط های کاری هیچ وقت تغییر نمی نمایند اما کارمندی که در محل کار خود خوشحال نیست این قابلیت را دارد که در زندگی شخصی خود هم تبدیل به یک آدم غمگین گردد. تا زمانی که شغل خود را عوض نکرده اید و به دنبال کار جدید می شد در سر کار فعلی لبخند بزنید؛ یک لبخند بزرگ.

این مطالب هم احتمالا برایتان مفید است:

10 نکته مهم برای داشتن یک خانواده شاد در روز جهانی خانواده

6 روش موثر برای افزایش مهارت در حل مسائل زندگی

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 82

به "رازهای شاد بودن؛ 10 روش مفید برای شاد بودن در محل کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای شاد بودن؛ 10 روش مفید برای شاد بودن در محل کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید