جهان به کاراته ایران احترام می گزارد

به گزارش تایمر سرگرمی، بعد از شکست همواره پیروزی است.فقط برای رسیدن به اهداف باید شکیبا بود و به هدف بیندیشیم. در آخرین مرحله از کاراته وان سال2019 شکست بدی در اسپانیا داشتم ولی پس ازآن با یاری دکترحجتی روانشناس تیم و آقای هروی سرمربی تیم ملی دوباره اهداف جدیدی را ترسیم کردم.

جهان به کاراته ایران احترام می گزارد

به گزارش گروه رسانه های تایمر سرگرمی، کسب اولین سهمیه بازی های المپیک نوید روز های خوبی را به کاراته ایران می دهد. رقابت های لیگ جهانی کاراته (کاراته وان) در امارات فرصت ایده آلی بود برای بهمن عسگری تا خیال همه را از بابت سهمیه اش راحت کند. ملی پوش وزن 75+ کیلوگرم مثل همواره با سختکوشی روی تاتامی رفت و با کسب مدال برنز ضمن تثبیت صندلیش در صدر رنکینگ این وزن المپیکی نخستین سهمیه تاریخ کاراته کشورمان را نیز به ارمغان آورد. تیم ملی کاراته همچنان فرصت کسب دو سهمیه دیگر را در بخش آقایان دارد. عسگری اولین المپین این رشته معتقد است مسئولان با وعده های تکراری نباید انگیزه را از ملی پوشان بگیرند.

پس از پیمودن راستای سخت و طولانی خاتمه پیروز به کسب اولین سهمیه کاراته در بازی های المپیک توکیو شدید. از کسب این پیروزیت برایمان بگویید.

برای کسب سهمیه المپیک باید حتماً در رقابت های کاراته وان شرکت می کردیم. پس از کاراته وان پاریس به خاطر سرماخوردگی شرایط خوبی نداشتم و حتی چند جلسه هم نتوانستم تمرین کنم ولی پس از آن تمرینات را از سرگرفتم تا به شرایط ایده آل رسیدم. به کاراته وان دبی رسیدم، شاید از نظر فیزیکی خیلی آماده نبودم ولی ذهنم برای مسابقات آماده بود. خوشبختانه با شکست حریفانم به مدال برنز رسیدم، البته در نیمه نهایی در مقابل آقایف حریف قدرتمندم نتوانستم مثل همواره ظاهر شوم و اتفاقاتی رخ داد که برایم تجربه شد تا در المپیک از این تجربه استفاده کنم. در رده بندی رقیب اهل ترکیه را بردم، او هم احتمالاً یکی از حریفانم در المپیک خواهد بود. با این نتیجه صدرنشینی در رنکینگ وزن خودم را حفظ کردم.

کسب اولین سهمیه تاریخ کاراته ایران در بازی های المپیک چه حسی دارد؟

اولین بودن برای من یک افتخار بزرگ است. کاراته نخستین حضورش در المپیک را تجربه می نماید و این مسئله مسئولیتم را دوچندان نموده است. برای رسیدن به اهدافم باید با تمرکز بیشتر پیش بروم تا در المپیک هم پیروز شوم.

سال 2020 را پرقدرت و با سه مدال (دو طلا و یک برنز) آغاز کردید. فکر می کنید در توکیو به پیروزیت اصلی خواهید رسید؟

بعد از شکست همواره پیروزی است. فقط برای رسیدن به اهداف باید شکیبا بود و به هدف بیندیشیم. در آخرین مرحله از کاراته وان سال 2019 شکست بدی در اسپانیا داشتم ولی پس از آن با یاری دکتر حجتی روانشناس تیم و آقای هروی سرمربی تیم ملی دوباره اهداف جدیدی را ترسیم کردم. برای خودم پنج هدف معین کردم و گفتم باید بهترین نتایج را بگیرم. خدا را شاکرم که سال جدید میلادی برایم اتفاقات شیرینی به همراه داشت، در اولین مرحله کاراته وان در شیلی طلا گرفتم، پس از آن دو هفته در پاریس اردو بودیم و کاراته وان پاریس هم مدال طلا را تکرار کردم. در چهار دوره قبلی که در کاراته وان پاریس به میدان رفته بودم تنها یک بار مدال برنز گرفتم. خوشبختانه طلسم پاریس را شکستم و بدون از دست دادن حتی یک امتیاز قهرمان شدم. در دبی هم که سهمیه ام قطعی شد.

کسب مدال المپیک یکی از آن پنج هدف است؟

به سه هدف اولم که رسیدم، چهارمین هدفم پیروزیت در کاراته وان اتریش است و پنجمین هدفم کسب مدال در کاراته وان مراکش بود که البته به خاطر مسافت زیاد و مسائل دیگر احتمالاً به این مسابقات نخواهم رفت. این ها اهداف کوتاه مدت بود و مدال المپیک هدف بلندمدت من است. از دو سال پیش که کارمان در راستا کسب سهمیه المپیک آغاز شد با خودم قرار گذاشتم که مرحله به مرحله پیش بروم تا به المپیک برسم. تا اینجای کار در 23، 22 مسابقه شرکت نموده ایم و دریافت سهمیه با این شرایط افتخاری بزرگ محسوب می گردد. آرزوی هر المپینی است که مدال المپیک را به گردن بیاویزد.

فکر می کنید کاراته ایران می تواند با ترکیب کامل حضور در اولین المپیک را تجربه کند؟

همه ملی پوشان برای رسیدن به این پیروزیت کوشش می نمایند؛ هم تیم مردان و هم تیم زنان. هرچه تعداد سهمیه ها بیشتر باشد، قدرت کاراته ایران بالاتر می رود.

برای حفظ آمادگی و شرایط ایده آل تا آغاز بازی های توکیو 2020 چه سختی هایی در پیش دارید؟

تا اواخر اسفندماه که باید در رقابت های کاراته وان شرکت کنیم و حضور در لیگ برتر کشورمان را نیز داریم. نزدیک یک ماه در فروردین ماه استراحت خواهیم داشت و پس از آن دوباره تمرینات آغاز می گردد. برنامه ریزی فدراسیون و کادر فنی برای برگزاری اردو های داخلی و خارجی قطعاً در آمادگی مان تاثیرگذار خواهد بود.

دریافت اولین سهمیه المپیکی کاراته چه بازخورد و واکنش هایی بین مردم و مسئولان داشت؟

جامعه کاراته و خانواده و دوستانم با پیغام هایشان خوشحالم کردند و بازخورد های خیلی خوبی از آن ها گرفتم. عشق و علاقه آن ها به من انرژی و انگیزه می دهد و مسئولیت سنگینی را که به دوش دارم به من گوشزد می نماید. انتظارات از کاراته زیاد است و توجه زیادی به این رشته می گردد ولی از سمت مسئولان واکنشی ندیده ام! در مسابقات دبی من سهمیه گرفتم، ذبیح الله پورشیب و تیم بانوان به مدال های خوشرنگ رسیدند، اما در بازگشت مان به تهران هیچ مسئولی از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در فرودگاه حضور نداشت. فقط یک پیغام تبریک کلی فرستادند و کسی با من تماس نگرفت.

انتظار شما به عنوان یک المپین از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک در سال المپیک چیست؟

سلطانی فر وزیر ورزش اخیراً اعلام نموده همه مدال آوران المپیک استخدام می شوند! این قولی تکراری است. در صورتی که خود آقای وزیر می داند ورزشکاران برای رسیدن به مدال چقدر سختی می کشند. ای کاش وعده ای عملی و جدید را بیان نمایند. استخدام ورزشکاران در مجلس هم تصویب شده ولی من شخصاً دو سال است پس از مدال قهرمانی جهان دنبال کار استخدام هستم ولی هنوز به جایی نرسیده ام. قولی جدید بدهید که ورزشکاران انگیزه بگیرند، درست است که ملی پوشان با غیرت و تعصب شان دست از کوشش نمی کشند ولی مسئولان هم باید وظایف شان را انجام دهند. آیا مسئولان وظایف شان را در قبال ورزشکاران انجام می دهند؟! باید به کشور های پیروز نگاه نمایند و ببینند آن ها برای ورزشکاران شان چه کار هایی انجام می دهند. می توان از آن ها الگوبرداری کرد. ما که با دل و جان و با هر سختی بوده برای کشورمان می جنگیم، مسئولان هم باید به ما روحیه دهند و حمایت های بیشتری از ما داشته باشند. در این صورت با انگیزه بیشتر به میدان می رویم. همواره گفته ایم هر کاری می کنیم برای شادی مردم است، منتها انتظار حمایت بیشتر از مسئولان ورزش را هم داریم. باور کنید ما انتظاری فراتر از حق مان نمی خواهیم. نمی گویم حمایت نمی شویم ولی در حال حاضر مگر چند المپیکی داریم. المپیکی ها به حمایت احتیاج دارند. اولین سهمیه تاریخ کاراته را گرفتم ولی غیبت مسئولان در فرودگاه دلم را شکست. تحمل سختی ها هم حدی دارد.

آینده کاراته ایران در المپیک را چطور ارزیابی می کنید؟

توجهات به کاراته و پس از المپیکی شدن این رشته زیاد شد. همه می گویند پتانسیل تیم ملی ایران بالاست و توانایی کسب مدال را دارد، حتی می گویند یکی از رشته های مدال آور کاروان کشورمان در بازی های توکیو کاراته می باشد. کاراته ما انصافاً در چند سال گذشته مدال های خوبی به دست آورده و در تمام جهان احترام زیادی به تیم کشورمان می گذارند. به مسابقات بین المللی که می رویم استقبال خوبی از ما می گردد و همه می خواهند با قهرمانان ایرانی عکس یادگاری بگیرند. این نشان دهنده ارزش و استعداد های کاراته ماست. همین مسئله انتظارات کسب مدال را از کاراته حسابی بالا برده است. این توقع در ورزش ما به وجود آمده است. این اطمینان را می دهم هر کدام از کاراته کاران کشورمان که در المپیک به میدان برود، تمام کوششش را برای پیروزیت انجام می دهد. همه بچه های کاراته مسئولیت پذیر هستند. اگر حمایت ها بیشتر گردد بدون شک شانس پیروزیت مان هم بالا خواهد رفت.

چه عواملی باعث پیروزیت های متوالی تیم ملی کاراته کشورمان در چند سال گذشته بوده است؟

مهم ترین فاکتور یکدل و متحد بودن کادر فنی و ملی پوشان است. همه ما راستا پیروزیت را می شناسیم و برای دستیابی به اهداف بزرگ می جنگیم. یکدل بودن یعنی اینکه در تیم ما فرقی نمی نماید چه کسی المپیکی گردد. در این مدت کل اعضای تیم برای درخشش و پیروزیت یاری حال یکدیگر بوده ایم. اگر من الان صدرنشین رنکینگ جهانی هستم، قطعاً حریفم علی اصغر آسیابری در رسیدن به این صندلی یاری زیادی به من نموده و مدعیان زیادی را شکست داده و امتیاز های زیادی را از آن ها گرفته است. در اوزان دیگر نیز همین شرایط حاکم است. همواره خوبی و پیروزیت همدیگر را خواسته ایم و خدا هم شاهد این موضوع بوده است. علاوه بر این مدیریت شهرام هروی به عنوان سرمربی و عدالتی که در تیم برقرار نموده قطعاً تأثیر زیادی در این پیروزیت ها داشته است.

منبع : باشگاه تایمر سرگرمی

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 795

به "جهان به کاراته ایران احترام می گزارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهان به کاراته ایران احترام می گزارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید