دشواری های آزمایش لباس فضایی

به گزارش تایمر سرگرمی، از دیدن این عکس تعجب نکنید. فضانوردانی که دست ها را بالا برده اند احیانا تسلیم نشده اند! آنها کارمندان موسسه ای هستند که لباس های فضایی را برای سفر فضانوردان آپولو می ساخت.

دشواری های آزمایش لباس فضایی

به گزارش تایمر سرگرمی، بدون شک لباس های فضایی نقش مهمی در ماموریت های مداری دارند. بجز پرواز وسخد-1 و چند ماموریت اولیه ناوهای سایوز در تمامی سفرها, فضانوردان لباس های ویژه ای می پوشند تا دچار مشکل نشوند. البته این لباس ها مدل و انواع مختلفی دارد و بستگی به نوع سفینه و ماموریت فضانوردان متفاوت است.

در جریان ماموریت آپولو در طراحی و ساخت لباس ها باید مسایل مختلفی مورد توجه قرار می گرفت. فضانوردان زمان زیادی را باید در این لباس ها طی می کردند چه در جریان پرتاب, چه در جریان راه رفت و برگشت به ماه و از همه مهمتر در زمان فعالیت در سطح ماه. به همین دلیل لباس باید در عین اینکه راحت می بود و اجازه فعالیت های مختلف را به او می داد آیا امنیت وی را هم تامین می کرد؟

فضانوردانی که باید بر سطح ماه فعالیت می داشتند در معرض خلاء, ریز شهاب سنگ ها حدود 270 درجه اختلاف سرما و گرما و تشعشات مضر بودند و این لباس ها تنها وسیله محافظت از آنان به شمار می رفتند به همین دلیل از 21 لایه مختلف ساخته می شدند. اما آنچه مربوط به این عکس ها می گردد میزان راحتی لباس ها, امکان تحرک و مقدار آزادی فضانوردان برای انجام حرکات و فعالیت های مختلف است.

جدول بندی پشت سر فضانورد اجازه می دهد کارشناسان مسائل هر نقطه لباس را پیدا نمایند و برای حل آن چاره ای بیندیشند. همین چاره اندیشی ها باعث شد لباس های فضانوردان آپولو توانایی های بیشتری پیدا کند و آنان از مسائل پیش بینی نشده در ماه مثل زمین خوردن نترسند. طبیعی بود همانطور که ما در لباس های سنگین زمستانی تحرک کمتری داریم، آنها هم در این لباس چند لایه نتوانند تحرک لازم را داشته و حرکات شان کند گردد اما طراحان لباس آپولو توانستند آن را طوری بسازند که فضانورد نه تنها از عهده تمام وظایف محوله برآمد بلکه بطور مثال یکی از فضانوردان در جریان سفر آپولو15 بعد از به زمین خوردن توانست برخیزد و به کارش ادامه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 دی 1397 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 31

به "دشواری های آزمایش لباس فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دشواری های آزمایش لباس فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید