خطر مرگ زودرس ناشی از چربی شکمی حتی در افراد کم وزن

به گزارش تایمر سرگرمی، تیمی از متخصصان کانادایی با مطالعه روی دو و نیم میلیون بیمار در سراسر جهان به این نتیجه رسیده اند.

خطر مرگ زودرس ناشی از چربی شکمی حتی در افراد کم وزن

نشریه مدیسین نت در مطلبی دراین باره آورده است، محققان هشدار می دهند که حتی اگر سایر اندام های بدن در شرایط خوبی قرار داشته باشند، با شروع تجمع چربی در ناحیه شکم، خطر مرگ زودرس افزایش می یابد و بنابراین مردم بیش از آنکه فقط روی وزن کلی یا شاخص توده بدنی تمرکز کنند باید نگران انباشت چربی در ناحیه شکم و دور کمر باشند.

شاخص توده بدنی یا BMI مدت مدیدی است که استاندارد طلایی برای ارزیابی شرایط وزن فرد محسوب می شود اما مشکل اینجاست که BMI دقیق نیست و دقیقاً مشخص نمی کند که چربی اضافی در کدام قسمت بدن واقع شده است. همچنین این شاخص تمایزی بین عضله و چربی ایجاد نمی کند.

به گفته محققان هر 10 سانتی متر افزایش دور کمر، خطر مرگ زودرس را 11 درصد افزایش می دهد. در عین حال اندازه ران با کاهش خطر مرگ ارتباط دارد. به طور مشخص هر پنج سانتی متر افزایش دور ران با کاهش 18 درصدی خطر مرگ زودرس مرتبط است زیرا اندازه ران شاخصی برای میزان عضله ای است که فرد حمل می کند نه چربی.

به گزارش دویچه وله، در مقابل، چربی شکم که در اطراف اندام های شکم ذخیره می شود، ترکیبات التهابی تولید می کند که خطر مقاومت به انسولین، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1269

به "خطر مرگ زودرس ناشی از چربی شکمی حتی در افراد کم وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر مرگ زودرس ناشی از چربی شکمی حتی در افراد کم وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید