تهیه طرح محتوایی سایت موزه راه آهن در استان گلستان

به گزارش تایمر سرگرمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان از تهیه طرح محتوایی سایت موزه راه آهن استان گلستان در مجموعه ایستگاه راه آهن بندرترکمن اطلاع داد.

تهیه طرح محتوایی سایت موزه راه آهن در استان گلستان

تایمر سرگرمی: ابراهیم کریمی امروز سه شنبه 26 شهریورماه 98 با اعلام این خبر گفت: در راستای عملیاتی نمودن این پروژه و پس از تایید و آنالیز این طرح توسط اداره کل موزه های کشور، سایر اقدامات قانونی و تعاملات مشترک وزارت میراث فرهنگی و شرکت راه آهن انجام خواهد شد.

او یادآور شد: وزارت میراث فرهنگی با همکاری شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نسبت به ثبت ملی خط ریلی شمال به جنوب که از ایستگاه بندرترکمن شروع و تا ایستگاه بندر امام خمینی ماهشهر ادامه می یابد، اقدام نموده است و ثبت جهانی آن نیز در دست اقدام است و به طور قطع تهیه طرح محتوایی سایت موزه راه آهن استان در مجموعه ایستگاه راه آهن بندرترکمن که یکی از نقاط مهم و حیاتی در این خط ریلی است، گامی ارزشمند جهت حفظ و حراست از این میراث مهم و کاربردی صنعتی است.

کریمی با اشاره به این که این موزه علاوه بر سالن های نمایش اشیا و عکس به معرفی کامل جهت ریلی شمال به جنوب و ایستگاه ثبت ملی شده بندرترکمن می پردازد، گفت: نمایش ابزار و ادوات جهت ریلی شمال و مجموعه ایستگاه بندرترکمن، نمایش اسناد تاریخی از دوران مختلف این جهت ریلی و این ایستگاه، معرفی ده ها شغل و حرفه تخصصی شکل گیری این میراث صنعتی از قسمت های مهم این موزه خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گلستان خاطر نشان کرد: راه آهن به مثابه بخشی از حافظه و خاطره تاریخی صنعت کشور، ارزش های بی شماری از دیدگاه اجتماعی و فرهنگی-تاریخی دارد، بدین منظور معرفی و حفظ این میراث گران بها به عنوان یکی از اهداف تاسیس موزه راه آهن استان گلستان ضرورت خواهد یافت.

او افزود : در این طرح محتوایی راهکارهای بهره برداری از سایت راه آهن بندر ترکمن در سه دسته حفاظت و بهره برداری از ساختارها و ساختمان های موجود در محوطه ها و مجموعه های میراث صنعتی، مدیریت، برنامه ریزی و طراحی منظر میراث صنعتی و استفاده در راستای توسعه گردشگری در محوطه های میراث صنعتی شناسایی شده است.

ایستگاه راه آهن بندرترکمن که همزمان با احداث راه آهن سراسری در دوره پهلوی ساخته شده است در مورخ 1396/09/29 با شماره 31906 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

منبع: چمدان
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 30 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 363

به "تهیه طرح محتوایی سایت موزه راه آهن در استان گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهیه طرح محتوایی سایت موزه راه آهن در استان گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید