تلسکوپ جیمز وب از مدار ماه فراتر رفت

به گزارش تایمر سرگرمی، جیمز وب طبق برنامه ریزی در فضا پیش می رود و حالا دو مرحله مهم مأموریت ازجمله دومین آتش تصحیح راستا را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

تلسکوپ جیمز وب از مدار ماه فراتر رفت

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) همان طور که ناسا اعلام نمود یک عصر پرکار را پشت سر گذاشت. این فضاپیما طبق برنامه ریزی دو گام مهم را پیش رو داشت؛ نخست آتش تصحیح مداری دوم و دیگری گذر از مدار ماه.

در ساعت 07:20 منطقه زمانی شرقی (03:50 بامداد به وقت تهران) و درست 60 ساعت پس از پرتاب، دومین تصحیح میان جهت (Mid-Course Correction) هم که با نام MCC1b شناخته می گردد، شروع شد. این مانور 9 دقیقه و 27 ثانیه طول کشید و هم اکنون با موفقیت کامل شده است.

این دومین آتش تصحیحی در سفر جیمز وب به شمار می رود. طبق برنامه ریزی پس از پرتاب به وسیله موشک آریان 5 سه مانور اصلاح جهت وجود دارد که شامل MCC-1a و MCC-1b و MCC-2 می گردد. اولین، مهم ترین و تنها عملیات حیاتی دیگر به جز استقرار آرایه خورشیدی MCC-1a بود که در همان روز نخست و تنها 12.5 ساعت پس از پرتاب انجام شد.

اکنون MCC-1b آتش کوتاه تر و با مصرف سوخت کمتری نسبت به قبلی بود. این مانورها برای قرار دادن کاملا دقیق تلسکوپ فضایی جیمز وب در مدار هاله، پیرامون نقطه لاگرانژی 2 (L2) صورت می گیرد. مانور بعدی با نام MCC-2 برای 29 روز پس از پرتاب برنامه ریزی شده است تا وب را در مداری بهینه پیرامون L2 قرار دهد.

با گذشت بیش از 2 روز از پرتاب وب، یک گام هیجان انگیز دیگر هم پشت سر گذاشته شد و این فضاپیما با گذر از ارتفاع 400 هزار کیلومتری، از مدار ماه هم فراتر رفت تا همچنان با سرعت بیش از 1 کیلومتر بر ثانیه به سوی نقطه نهایی و مدار عملیاتی پیش برود.

لازم به ذکر است در این گذر از مدار ماه، با توجه به فاصله زیاد و جهت متفاوت، جیمز وب ملاقاتی با قمر زمین نداشت. بعلاوه تلسکوپ فضایی جیمز وب برای نگاه به فضای دوردست و نورهای ضعیف کیهان در طیف فروسرخ طراحی شده است و بنابراین دوربین اضافی روی آن قرار ندارد تا امکان تصویربرداری از جهت فضایی آن وجود داشته باشد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از زمین و تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از گذر از مدار ماه

Credit: NASA

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1959

به "تلسکوپ جیمز وب از مدار ماه فراتر رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ جیمز وب از مدار ماه فراتر رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید