تبعیض نژادی ساختاری در آمریکا؛ داستان تلخ مرگ نوجوان سیاه پوست با جایگاه برقی

به گزارش تایمر سرگرمی، اعدام نوجوان 14 ساله سیاه پوست در آمریکا با جایگاه برقی و اعلام بی گناهی اش در هفت دهه بعد، نشان دهنده تبعیض نژادی ساختاری در این کشور است.

تبعیض نژادی ساختاری در آمریکا؛ داستان تلخ مرگ نوجوان سیاه پوست با جایگاه برقی

به گزارش ، موضوع نژادپرستی در آمریکا را نباید محدود به بازه زمانی خاص یا حوزه ای ویژه دانست.

تاریخ این کشور نشان می دهد که نژادپرستی در آمریکا موضوعی دارای ریشه های عمیق در همه عرصه های زندگی و ساختاری بوده و سیستم قضایی این کشور بیش از هر ساختار دیگری به این ویروس مرگبار و غیرانسانی دچار است.

آمریکا که در بیش از یک ماه گذشته، شاهد اعتراض های سراسری به خشونت پلیس و تبعیض نژادی ساختاری بود، در تاریخ کوتاه 244 ساله خود، موارد زیادی از تبعیض نژادی سیستماتیک را به اقلیت ها و سیاه پوستان این کشور تحمیل نموده است.

به گزارش پایگاه ویرجین، جورج استینی، پسربچه 14 ساله سیاه پوست را باید نخستین آمریکایی آفریقایی تباری دانست که در قرن بیستم در آمریکا با جایگاه برقی اعدام شد.

این نوجوان سیاه پوست که به قتل دو دختر سفیدپوست 11 و 7 ساله که جسدشان در نزدیکی محل سکونت وی و خانواده اش پیدا شده بود، متهم شده بود، در طول محاکمه 2 ساعته و حتی روز اعدام بار ها تاکید نموده بود که بی گناه است.

هیئت منصفه دادگاه رسیدگی به اتهام استینی نوجوان، پس از 10 دقیقه، حکم اعدام وی را با جایگاه برقی صادر کرد.

وی قبل از اعدام، 81 روز بدون این که بتواند با والدینش دیدار کند، در سلولی انفرادی در 80 مایلی شهر محل زندگی خود نگهداری شد.

اعدام وی به وسیله وارد کردن 5 هزار و 380 ولت برق به سرش انجام شد اما 70 سال بعد از این اعدام، یک قاضی اهل کارولینای جنوبی بی گناهی وی را ثابت کرد.

این رویداد نشان دهنده عمق ریشه های معضل نژادپرستی در سیستم قضایی آمریکاست که لینچ کردن سیاه پوستان (اعدام غیرقانونی دردناک که در بازه زمانی قرن 18 تا دهه 1960 عمدتا علیه سیاه پوستان استفاده می شد) را اکنون به شیوه های مدرن تری انجام می دهد.

براساس آنالیز های صورت گرفته، سیاه پوستان آمریکایی بیش از سفیدپوستان این کشور با محکومیت اعدام روبرو می شوند؛ به ویژه اگر قربانی آنها، فردی سفیدپوست باشد.

تا سال 1930، دو سوم اعدام شدگان آمریکایی سیاه پوست بودند؛ تا سال 1950، 75 درصد اعدام شدگان در جنوب آمریکا، سیاه پوست بودند.

سیاه پوستان آمریکایی در سیستم قضایی آمریکا با مشکل مجازات های مغرضانه روبرو هستند؛ به عنوان مثال در ایالت لوئیزیانا آمریکا شانس اعدام مرتکبان به قتل برای افراد سیاه پوست 97 درصد بیشتر از همتایان سفیدپوست آن هاست.

در این ایالت تا به امروز هیچ سفیدپوستی به دلیل قتل یک فرد سیاه پوست اعدام نشده است؛ در ایالت جورجیا نیز افراد متهم به قتل افراد سفیدپوست 17 برابر بیشتر از افراد متهم به قتل افراد سیاه پوست در معرض مجازات اعدام قرار دارند.

آمریکایی های سیاه پوست که 12 درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند، 44 درصد جمعیت زندانیان این کشور را به خود اختصاص داده اند.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1089

به "تبعیض نژادی ساختاری در آمریکا؛ داستان تلخ مرگ نوجوان سیاه پوست با جایگاه برقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبعیض نژادی ساختاری در آمریکا؛ داستان تلخ مرگ نوجوان سیاه پوست با جایگاه برقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید