از نظر نجومی چهارشنبه عید فطر است

به گزارش تایمر سرگرمی، رئیس انجمن نجوم استان کرمانشاه گفت: از نظر برآوردهای نجومی به احتمال خیلی زیاد روز چهارشنبه (15 خرداد) عید فطر خواهد بود.

از نظر نجومی چهارشنبه عید فطر است

محمد خدایاری در گفت و گو با خبرنگار تایمر سرگرمی، با بیان اینکه در علم نجوم اختلاف بین لحظه مقارنه ماه و خورشید با لحظه غروب آفتاب سن هلال ماه را مشخص می کند، اظهار کرد: امروز دوشنبه (13 خرداد) لحظه مقارنه ماه و خورشید در ساعت 14 و 32 دقیقه ظهر اتفاق خواهد افتاد که با توجه به اینکه لحظه غروب آفتاب ساعت 20 و 29 دقیقه است، لذا هلال ماه شوال شش ساعته خواهد بود که از نظر نجومی امکان رؤیت هلال ماه شش ساعته به هیچ عنوان وجود ندارد.

خدایاری با بیان اینکه حداقل زمان اختلاف بین لحظه مقارنه ماه و خورشید با لحظه غروب آفتاب باید بین 13 تا 14 ساعت باشد تا ماه دیده شود، گفت: در برخی موارد گفته شده که هلال ماه 12 و نیم ساعته نیز با شرایط خاصی ممکن است رؤیت شود.

رئیس انجمن نجوم استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه احتمال رؤیت هلال ماه شش ساعته به هیچ عنوان وجود ندارد، ادامه داد: با این شرایط، امروز (دوشنبه) در هیچ جای کره زمین هلال ماه دیده نخواهد شد.

خدایاری اضافه کرد: سن هلال ماه شوال فردا (سه شنبه، 14 خرداد) 30 ساعته خواهد بود که به راحتی قابل دیده شدن است، لذا به احتمال خیلی زیاد روز چهارشنبه (15 خرداد) روز عید سعید فطر خواهد بود.

وی تاکید کرد: بعید است هلال ماه شوال غروب فردا در آسمان رؤیت نشود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 199

به "از نظر نجومی چهارشنبه عید فطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نظر نجومی چهارشنبه عید فطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید