آشنایی با انواع مصالح ساختمانی

به گزارش تایمر سرگرمی، http://up.sakhtemanchi.com/uploads/157546479586250.mp3

آشنایی با انواع مصالح ساختمانی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

مصالح ساختمانی به متریال هایی گفته می شود که از آن ها در احداث و فراوری سازه های مختلف استفاده می شود. در احداث یک بنا مصالح مختلفی به کار می فرایند که به صورت طبیعی یا مصنوعی و خام یا ترکیبی بوده و هر کدام دارای ویژگی های منحصر بفرد می باشند. آشنایی با این مصالح به منظور ترسیم نقشه های ساختمانی و اجرای آن ها لازم است، از این رو فعالان حوزه ساخت و ساز باید به خوبی با مواد و مصالح ساختمانی آشنا باشند تا سازه ای مقاوم و با دوام احداث نمایند. رایج ترین مصالحی که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته اند و همچنان صندلی خود را در صنعت معماری و ساختمان سازی حفظ نموده اند چوب، سیمان، فلز، آجر و بتن می باشند. این متریال ها به دلیل مقاومت بسیار بالا و هزینه مقرون بصرفه در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در جهانی مدرن امروز مصالح ساختمانی نوین توسط صنعتگران فراوری و به بازار عرضه می شوند که در مقایسه با مصالح قدیمی قابلیت ها و مزایای بی شماری دارند. هر یک از این مصالح با توجه به مقاومت و کارایی خود در قسمت های مختلف ساختمان به کار می فرایند. آنچه که در ادامه این مطلب از ما به بیان آن می پردازیم، معرفی انواع مصالح ساختمانی و کاربرد آنهاست. با ما همراه باشید.

انواع مصالح بر اساس جنس

اگر بخواهیم مصالح ساختمانی را بر اساس جنس دسته بندی کنیم می توانیم به دو دسته مصالح مرکب و مصالح ساده اشاره نمائیم.

مصالح ساده

مصالح ساده به مصالح طبیعی یا مصنوعی گفته می شود که مواد تشکیل دهنده آن ها مشابه باشد. مصالحی نظیر شن، آجر، سیمان، بلوک و …. جزء مصالح ساده به شمار می آیند.

مصالح مرکب

مصالح مرکب به مصالح طبیعی و یا مصنوعی گفته می شود که در فراوری آن ها از چند متریال استفاده می شود. انواع ملات، بتن، ایزوگام و … جزء مصالح مرکب هستند.

انواع مصالح ساختمانی بر اساس نحوه فراوری

هر کدام از مصالح ساختمانی به شیوه ای متفاوت فراوری و در اختیار مصرف نماینده قرار می گیرند اما در کل می توان گفت مصالح یا به صورت پیش ساخته و یا به شکل درجا در صنعت ساختمان سازی فراوری و استفاده می شوند.

مصالح ساختمانی پیش ساخته

مصالح پیش ساخته به مصالحی گفته می شود که در کارخانه یا کارگاه های مختلف فراوری و سپس به محل اجرای پروژه منتقل و استفاده می گردند. با استفاده از مصالح پیش ساخته هزینه های کلی پروژه و زمان اجرای آن کاهش می یابد. همچنین با کاهش میزان ضایعات ساخت و ساز، گامی موثر در جهت حفظ محیط زیست برداشته خواهد شد. هر چند ممکن است این مصالح در برابر اعمال تغییرات از انعطاف پذیری لازم برخوردار نباشند و مراحل اولیه طراحی و فراوری آن ها زمان بر بوده، اما اهمیت و کارایی مصالح پیش ساخته در ساخت و ساز را نمی توان نادیده گرفت. دال بتنی پیش ساخته، دیوارهای بتنی پیش ساخته، پانل های گچی پیش ساخته، کاشی و سرامیک، انواع بلوک، آجر و … از جمله مصالحی هستند که در کارخانه فراوری و سپس در اختیار سازندگان قرار می گیرند.

مصالح ساختمانی درجا

مصالح درجا همانطور که تعیین است به مصالحی گفته می شود که در محل اجرای پروژه های ساخت و ساز فراوری و مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال می توان به انواع ملات، قیرگونی درجا، اسکلت ساختمان، چهارچوب درجا، بتن درجا و … به عنوان مصالح درجا اشاره کرد.

مصالح ساختمانی و کاربرد آنها

خاک رس

خاک ترکیبی از مواد عالی و معدنی است که در اثر هوازدگی و تخریب سنگ ها ایجاد می شود. خاک ها به دو دسته چسبنده و غیر چسبنده تقسیم می شوند و دارای دانه بندی ریز یا درشت هستند. سطحی ترین لایه سطح زمین خاک است که نوع آن به شرایط آب و هوایی، نوع سنگ اولیه، فعالیت موجودات زنده و منطقه جغرافیایی وابسته است. خاک رس یکی از انواع خاک های چسبنده می باشد که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این خاک نتیجه فرسایش سنگ های دگرگون و آذرین است و به دلیل داشتن دانه های بسیار ریز آن را کلوئید نیز نامیده اند. نکته مهم در استفاده از این متریال، انتخاب نمونه ای با کیفیت از آن می باشد. خاک رس بهترین متریالی است که می توان برای کنترل دمای ساختمان از آن استفاده نمود. استفاده از خاک رس به ایجاد پایداری گرما در ساختمان یاری می کند. از آن جایی که ساخت خانه ها به گونه ای است که در تابستان و زمستان هوای گرم یا سرد به داخل نفوذ می کند، استفاده از خاک رس در ساختمان سازی تا حد زیادی می تواند در تثبیت گرما و سرما و کنترل دما کارگشا باشد.

کاربرد خاک رس

از خاک رس در فراوری مصالحی مثل آجر، کاشی، سرامیک، ملات گچ و خاک، سفته، ملات گل آهک، کاه گل، سفال و … استفاده می شود. دلیل اصلی استفاده از این ماده قیمت مناسب، سهولت استفاده و کندگیر بودن آن است.

سنگ

یکی از مصالحی که از زمان های دور تاکنون از آن در ساختمان سازی استفاده می شود، سنگ است. سنگ به مواد جامد و سختی گفته می شود که از پیوند یک یا چند کانی تشکیل شده و به سه دسته کلی سنگ های آذرین، سنگ های رسوبی و سنگ های دگرگون تقسیم می شود. عنصر اصلی تمام سنگ ها سیلیس است اما با توجه به شرایطی که در آن شکل می گیرند شامل کانی ها و مواد تشکیل دهنده متفاوت خواهند بود. یکی از مزیت های استفاده از این متریال در دسترس بودن آن می باشد.

انواع سنگ ساختمانی

سنگ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مقاومت و کارایی لازم انتخاب و در امور گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. برای آشنایی با انواع سنگ ساختمانی می توانید به نوشته مربوطه در سایت مراجعه نمائید. سنگ هایی که در طبیعت یافت می شوند شامل سنگ گرانیت، سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ کوارتزیت، سنگ مرمریت، ماسه سنگ، سنگ گابرو و سنگ دیوریت هستند. در صنعت ساخت و ساز سنگ ها را به دو صورت طبیعی (خام) و غیر طبیعی (کارشده) مورد استفاده قرار می دهند. سنگ های طبیعی همان سنگ های رودخانه ای، سنگ های لاشه ای، سنگ های لایه ای و سنگ های کوهی هستند اما سنگ های کار شده به سنگ هایی گفته می شود که با توجه به کاربرد خود به طرق مختلف بر روی آن ها کار می شود. سنگ لوحی، سنگ چند وجهی، سنگ قواره ای، سنگ دو تیشه و … جزء این نوع سنگ ها هستند.

کاربرد سنگ

همانطور که می دانید در کشور ما معادن سنگ به وفور یافت می شوند، از این رو در اکثر پروژه های ساخت و ساز از این نوع مصالح ساختمانی به دلیل قیمت مناسب، مقاومت بالا و سهل الوصول بودن استفاده می شود. تنوع بالای سنگ امکان استفاده از این متریال را در مکان های مختلف فراهم نموده است. از جمله کاربردهای این مصالح مقاوم و با دوام ساخت تونل ها، پل ها، کف سازی، پی سازی، نماسازی، سنگ چینی، دکوراسیون داخلی، ساخت پله و … می باشد.

چوب

چوب یکی از مصالح طبیعی محسوب می شود که از دل طبیعت به دست می آید. از این متریال در ساخت المان هایی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده می شود. در ساخت بیش تر ساختمان ها و در انواع شرایط آب و هوایی، این ماده کاربرد ویژه ای دارد. چوب دارای انواع گوناگون است، از این رو کیفیت انواع مختلف آن با یکدیگر متفاوت می باشد. حتی این امکان وجود دارد که چوب های حاصل از یک نمونه گیاه و درخت نیز کیفیت های متفاوتی داشته باشند. از این رو از انواع مختلف چوب در مصارف گوناگون استفاده می شود. بد نیست بدانید یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان کیفیت چوب، شرایط رشد آن می باشد.

انواع چوب

در کل چوب را می توان به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم نمود:

چوب طبیعی

چوب طبیعی به چوب درختان جنگلی گفته می شود که دارای رنگ و بافت طبیعی بوده و در انواع مختلف یافت می شوند.

چوب مصنوعی

چوب های مصنوعی حاصل فرآوری چوب طبیعی می باشند و به دلیل مقاومت در برابر نفوذ آب، حرارت، گرد و غبار و تنوع بالا به نسبت چوب طبیعی کاربرد بیشتری دارند. قیمت چوب مصنوعی در مقایسه با چوب طبیعی مقرون بصرفه تر است. چوب مصنوعی نوعی از مصالح است که در انواع مختلف نظیر MDF، پلی وود، نئوپان و اچ دی اف فراوری و در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

کاربرد چوب

از چوب برای مصارف گوناگون ساختمانی از جمله ساخت درب و پنجره، اعضای باربر ساختمان، نماسازی بنا، کفپوش، دیوارپوش، راه پله، تیرهای چوبی و … استفاده می شود.

آجر

آجر نوعی مصالح پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است که در گذشته از پختن خشت بدست می آمد. آجرهای خشتی که در قدیم استفاده می شدند به دو طریق دستی و ماشینی فراوری و در اختیار مصرف نماینده قرار می دریافتد. آجر را می توان از جمله قدیمی ترین مصالح ساختمانی دانست که از خاک رس و مواد دیگر در کوره های آجرپزی به وسیله حرارت بالا فراوری می شود.

انواع کوره های آجرپزی

آجرها با توجه به مواد اولیه و کاربرد خود در کوره های مختلف حرارت می بینند از جمله کوره هوفمن، کوره تونلی، کوره تنوره ای.

انواع آجر

برای آشنایی با انواع آجر می توانید به لینک مورد نظر مراجعه نمائید اما به طور مختصر انواع این مصالح ساختمانی پر مصرف شامل موارد زیر می باشند:

آجر معمولی

آجر فشاری، آجر سفید و آجر قزاقی از جمله آجرهای معمولی هستند که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

آجر سفالی (بلوک سفالی)

آجر سفالی در مقایسه با آجر معمولی وزن سبکی دارد و به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم می شود. اصولاً برای اینکه راحت تر به ملات بچسبد، آن را به صورت سوراخ دار فراوری می نمایند.

آجر جوش

آجر جوش از جمله آجرهایی است که در برابر ضربه، لب پریدگی، سائیدگی، مواد شیمیایی، یخبندان و لب پر شدن بسیار مقاوم است. آجر جوشی که برای مصارف ساختمانی به کار می رود نهایتاً تا 6 درصد آب جذب می کند.

آجر نسوز

آجر نسوز از مقاومت بالایی در برابر حرارت برخوردار است، از این رو در محیط هایی که میزان حرارت بالاست مورد استفاده قرار می گیرد. ماده اصلی تشکیل دهنده این آجر، خاک رس ذوب نشدنی است. آجر نسوز فاقد مواد قلیایی و یا آهک بوده و در رنگ های مختلف فراوری می شود.

آجر سنگفرش

آجرهای مخصوص سنگفرش از مقاومت لازم در برابر سایش و جذب آب برخوردارند و برای سنگفرش نمودن مکان های مختلف و کف سازی استفاده می شوند.

بتن

بتن از مخلوط آب و سیمان بدست می آید و سیمان مورد استفاده در آن سیمان پرتلند است. هنگام ساخت این محصول به منظور جلوگیری از ایجاد حباب که موجب کاهش استقامت بتن می شود، از ویبراتورهای ویژه ای استفاده می شود.

انواع بتن

بتن سنگین

بتنی که در ساخت آن از سنگدانه های سنگین استفاده می شود، بتن سنگین نام دارد. وزن این بتن بین 3000 تا 4000 کیلوگرم بر متر مکعب است.

بتن سبک

بتن سبک به بتنی گفته می شود که سنگدانه های آن وزن کمی دارند. اگر وزن بتن کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مربع باشد، جزء بتن سبک به شمار می آید. از بتن سبک برای ساخت بلوک های بتنی استفاده می شود.

بتن متخلخل

به بتنی که دارای روزنه ها و حفره های متعدد به منظور عبور آب یا هوا باشد بتن متخلخل گفته می شود.

بتن سبک طرفدار

در فراوری این بتن از افزودنی های هوازا استفاده می شود. بتن سبک طرفدار در مکان هایی که امکان ذوب و انجماد بتن وجود دارد استفاده می شود.

بتن با مقاومت بالا

بتن با مقاومت بالا دارای مقاومتی بالاتر از 40 مگاپاسکال است. هنگامی که نسبت آب به سیمان کم شود، بتن با مقاومت بالا فراوری می شود. خواص مکانیکی این بتن بسیار بالاست و مواد شیمیایی نمی توانند به آن آسیبی وارد نمایند.

بتن پلیمری

در این نوع بتن از مواد پلیمری به منظور اتصال سنگدانه های بتنی استفاده می شود، از این رو در فراوری آن سیمان حذف می شود. مواد پلیمری حجم حفره های بین سنگدانه ها را به میزان قابل توجه کاهش می دهند.

بتن خودمتراکم

بتن خود متراکم به بتنی گفته می شود که احتیاج به ویبره نداشته و تنها با وزن خود متراکم می شود. این بتن برای بتن ریزی های حجیم کاربرد دارد.

کاربرد بتن

در بین مصالح ساختمانی بتن ماده ای بسیار مقاوم است که برای مقاوم سازی سازه مورد استفاده قرار می گیرد. بتن ها با توجه به نوع خود در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند اما در کل برای ساخت پل ها، سدها، کف سازی ها، تونل ها، کفپوش و … کاربرد دارند.

آهن آلات

آهن آلات از جمله مصالحی هستند که به دلیل مقاومت بسیار بالا و قابلیت شکل پذیری به وفور در امور ساخت و ساز استفاده می شوند. اصولاً این مصالح به صورت خالص به کار نمی فرایند بلکه آلیاژهای آن مورد مصرف قرار می گیرند. فولاد، مس، چدن، آلومینیوم، فولاد و … از جمله آلیاژهای آهن هستند که هر کدام کاربرد متفاوتی دارند. آهن آلات دوام و مقاومت سازه را افزایش می دهند اما تنها عیب آن ها عدم مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی است. از این رو از روکش های مختلف برای آن استفاده می شود.

کاربرد آهن

از آهن آلات در ساخت انواع ابزارهای ساختمانی، تیر آهن، انواع ورق ها، انواع درب، نبشی ها، انواع میلگرد و … استفاده می شود.

شیشه

شیشه ماده ای شفاف با قابلیت عبور نور است که در مصارف ساختمانی کاربرد ویژه ای دارد. در ساخت این محصول از ماسه و سیلیکات ها استفاده می شود. این متریال بسیار شنماینده است، از این رو به منظور افزایش مقاومت آن در برابر عوامل مختلف از تثبیت نماینده ها در فراوری آن استفاده می شود. انواع شیشه شامل شیشه رنگی، شیشه دوجداره، شیشه نشکن، شیشه ضد آتش، شیشه سکوریت، شیشه خم، شیشه رفلکس، شیشه هوشمند مات شونده و … هستند و با توجه به مقاومت لازم انتخاب و به منظور اهداف مختلف به کار می فرایند. شیشه هوشمند مات شونده از جمله شیشه هایی است که در خانه های هوشمند امروزی به چشم می خورد. این شیشه میزان نور ورودی به ساختمان را تنظیم می کند. برای مثال در روز به طور اتوماتیک مات شده و در شب به حالت اولیه باز می شود. شیشه های هوشمند به میزان قابل توجه هزینه های گرمایشی و سرمایشی ساختمان را کاهش می دهند.

انواع شیشه

شیشه ها در انواع مختلف به منظور استفاده در مصارف گوناگون فراوری می شوند. رایج ترین شیشه هایی که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد به توضیح زیر می باشند:

شیشه رنگی

این شیشه ها همانطور که از نامشان پیداست در رنگ های مختلف تواید می شوند و بیشترین میزان نور را جذب نموده و مقدار کمی از آن را از خود عبور می دهند.

شیشه رفلکس

شیشه رقلکس همانند آینه عمل می کند. این شیشه ها در روز مانع از دیدن درون ساختمان می شوند اما در شب این قابلیت را از دست می دهند. شیشه رفلکس طیف های نور را منعکس می کند و مانع از ورود آن به ساختمان می شود.

شیشه دوجداره

این شیشه از کنار هم قرار دریافت دو لایه شیشه که فضای بین آن ها با گاز آرگون پر شده ساخته می شود. این شیشه ها نقش عایق صوتی و حرارتی را برای ساختمان ایفا می نمایند و در کاهش اتلاف انرژی بسیار موثر هستند.

شیشه لمینت (نشکن)

این شیشه برخلاف شیشه های معمولی هنگامی که در اثر ضربه می شکند، تکه های خرد شده آن به اطراف پراکنده نمی شوند زیرا بین لایه های این شیشه یک لایه نایلونی قرار گرفته که خرده شیشه ها را کنار هم نگه می دارد. شیشه لمینت، مقاوم ترین شیشه است که از چند لایه شیشه که تحت فشار و گرما توسط لایه های نایلونی بهم چسبیده اند تشکیل می شود.

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت نوعی شیشه است که در اثر حرارت و سرد شدن ناگهانی فراوری می شود. این شیشه در مکان هایی که مقاومت در برابر حرارت و ایمنی اهمیت دارد قابل استفاده می باشد. در صنعت ساختمان سازی، شیشه سکوریت برای ساخت درب های بدون قاب و یا مکان هایی که حفظ ایمنی انسان قابل توجه است کاربرد دارد.

شیشه خم

شیشه خم به دلیل دارا بودن شکل قوسی، بیشتر مورد توجه معماران قرار می گیرد. برای مثال استفاده از این شیشه ها برای ساخت پنل های جداره راه پله، زیبایی بی نظیری را در فضا به نمایش می گذارد.

کاربرد شیشه

از شیشه در ساخت درب و پنجره، نماکاری ساختمان، ساخت آینه، ساخت نورگیر، کاشی شیشه ای، بلوک شیشه ای، المان های دکوراتیو و .. استفاده می شود. این روزها شیشه دوجداره در ساخت درب و پنجره و شیشه رفلکس برای نمای ساختمان کاربرد دارند. نمای کرتین وال از جمله نماهای تمام شیشه ای است که جلوه بی نظیری به فضای شهری می بخشد.

گچ

گچ پودری نرم و سفید رنگ است که از سنگ گچ بدست می آید. این ماده مستقیماً از سنگ گچ حاصل شده و از هیچ ماده افزودنی در فراوری آن استفاده نمی شود.

انواع گچ

گچ هایی که برای مصارف ساختمانی استقاده می شوند به توضیح زیر می باشند:

گچ سفیدکاری

قیمت گچ سفیدکاری بسیار مناسب است. این گچ به منظور پوشش سطح و سفیدکاری دیوارها به کار می رود و رنگ آن کاملاً سفید است.

گچ میکرونیزه

این گچ از فرآوری گچ معمولی فراوری می شود .گچ میکرونیزه به منظور کشته کشی، سفیدکاری، گچ بری و … مصرف می شود.

گچ عاج

گچ عاج دانه بندی بسیار ریز دارد و زمان گیرش آن طولانی است. از این متریال برای کشته کشی بنا، ساخت پنل های پیش ساخته گچی و … استفاده می شود.

گچ گیپتون

چسبندگی این نوع گچ به نسبت سایر گچ ها بالاتر است. این گچ بر روی انواع سطوح از قبیل بلوک های بتنی، سطوح فومی، سطوح بتنی متخلخل و … قابل اجراست.

گچ سیوا

این گچ در برابر رطوبت مقاومت مناسبی دارد و از انتقال حرارت و صوت جلوگیری می کند. گچ سیوا از ترکیب گچ میکرونیزه با سایر افزودنی ها حاصل می شود. این نوع گچ برای زیرکاری مناسب است.

کاربرد گچ

گچ از مصالح زودگیر است و از آن برای ساخت ملات، سفیدکاری سقف و دیوارهای ساختمان، ساخت پنل های پیش ساخته، المان های دکوراتیو و … استفاده می شود.

سیمان

سیمان در بین مصالح ساختمانی بسیار پر مصرف است و از ترکیب مواد آهکی مانند آلومینیوم اکسید و سیلیسیم تشکیل می شود. این ماده به صورت پودری بسیار نرم فراوری شده و به صورت فله ای و یا بسته بندی در اختیار مصرف نماینده قرار می گیرد. ترکیب سیمان با آب ماده ای سخت به نام بتن ایجاد می کند که نقش مهمی در مقاوم سازی سازه های مختلف ایفا می کند.

انواع سیمان

سیمان پرتلند

سیمان پرتلند از جمله مرغوب ترین نوع سیمان است که در ساخت و ساز کاربرد ویژه ای دارد. این سیمان دارای تیپ 1 الی 5 است که هر کدام از آن ها با توجه به قابلیت ها و کارایی های لازم در مکان های مختلف قابل استفاده هستند.

سیمان رنگی

سیمان رنگی با افزودن رنگدانه به سیمان سفید ایجاد می شود. این سیمان سطحی صاف و یکدست ایجاد می کند، از این رو برای پوشش نمای ساختمان بهترین گزینه است. سیمان رنگی مقاومت مکانیکی بالایی دارد و دچار ترک خوردگی نمی شود.

سیمان نسوز

سیمان نسوز در برابر حرارت های بالا و شوک حرارتی، مواد خورنده، سولفات ها، سائیدگی، ضربه، آب های اسیدی و … مقاومت خود را حفظ می کند. این سیمان به نسبت سیمان پرتلند زودتر سخت می شود.

کاربرد سیمان

سیمان مهمترین ماده در ساخت و ساز است و از آن برای مصارف متعدد نظیر ساخت قطعات از پیش ساخته، ساخت تونل ها و پل ها، راه سازی، فراوری بتن و … استفاده می شود.

ملات

ملات ماده ای چسبنده است که از ترکیب چند ماده حاصل شده و برای بهم چسباندن مصالح مختلف به یکدیگر به کار می رود. ماده پر نماینده و ماده چسباننده دو جزء اصلی ملات هستند که بیشترین حجم مخلوط را ماده پر نماینده به خود اختصاص می دهد. در فراوری ملات از مواد افزودنی شامل هواسازها، روان نماینده ها، مواد پوزولانی، رنگدانه ها، مواد نگهدارنده آب و … به منظور افزایش خواص ملات استفاده می شود. برای مثال مواد پوزولانی به منظور جلوگیری از حمله سولفات ها به ملات اضافه می شوند. در پروژه های ساخت و ساز ملات های مختلفی مصرف می شوند که برای آشنایی با تک تک آن ها می توانید به نوشته انواع ملات ساختمانی در سایت مراجعه نمائید. اما در کل ملات ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

انواع ملات

ملات آبی

به ملات هایی که به منظور استفاده در محیط های آبی فراوری می شوند و اگر در مجاورت با آب قرار گیرند سخت می گردند، ملات آبی گفته می شود. از جمله ملات های آبی می توان به ملات ماسه و آهک، ملات ماسه و سیمان، ملات خاک شنی و آهک و … اشاره کرد.

ملات هوایی

ملات هایی نظیر ملات کاه گل و ملات گچ و خاک که در برابر هوا خود را گرفته و خشک می شوند، ملات هوایی گفته می شود.

ملات های ویژه

اگر به ملات های معمولی مواد افزودنی اضافه شود، آن ملات از قابلیت لازم برای استفاده در مکان های مختلف برخوردار می شود. برای مثال ملات سیمان و یا آهک پوزولانی از جمله ملات هایی هستند که به دلیل افزودن مواد پوزولانی به آن ها در برابر مواد شیمیایی و حمله سولفات ها بسیار مقاوم می باشند، از این رو برای محیط هایی که احتمال حمله سولفات ها در آن ها وجود دارد مناسب هستند. همچنین با افزودن مواد آب بند به ملات می توان از آن در مکان هایی که در معرض آب قرار دارند استفاده کرد از جمله استخرها، منابع آبی و … .

مصالح نوین ساختمانی

با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از شیوه های نوین در ساخت مصالح ساختمانی روز به روز شاهد مصالحی با کیفیت تر و مقاوم تر هستیم. این مصالح عمر سازه را طولانی تر می نمایند و در برابر عوامل مختلف از مقاومت لازم برخوردارند. یکی از تکنولوژی هایی که در فراوری مصالح به کار گرفته می شود، تکنولوژی نانو است. تکنولوژی نانو به افزودن ذرات نانو به مصالح و افزایش کیفیت و کارایی آن ها اشاره دارد. مصالح نانو به خوبی در برابر تغییرات آب و هوایی، فرسودگی، زنگ زدگی، تخریب، نفوذ آب، حمله سولفات ها و … از خود مقاومت نشان می دهند و امروزه صندلی ویژه ای را به خود اختصاص داده اند. همچنین با گرایش افراد به سمت هوشمندسازی ساختمان و اجرای اصول بهینه سازی مصرف انرژی، مصالح جدیدی به نام مصالح هوشمند با قابلیت های منحصر به فرد وارد بازار شده اند. شیشه هوشمند از جمله متریال هایی است که به منظور کاهش هزینه های سرمایشی و گرمایشی و پرهیز از هدررفت انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مصالح جدید که با همت و دانش متحصصین و فعالان حوزه ساخت و ساز فراوری و در اختیار مصرف نمایندگان قرار می گیرد به توضیح زیر می باشند:

انواع مصالح جدید

بتن اسفنجی

بتن اسفنجی به دلیل داشتن حفره های خالی از قابلیت حذب آب و خارج نمودن آن برخوردار است. استفاده از موادی نظیر خاکستر بادی، گاز سیلیس و سرباره در فراوری این بتن، آن را در برابر ترک خوردگی و تخریب محافظت می کند. بتن اسفنجی برای زیرسازی چمن ها، راهنمایی آب باران به سطوح زیرزمینی و … کاربرد دارد.

پانل های گچی پیش ساخته

پانل های گچی پیش ساخته از جمله مصالح نوین هستند که نه تنها برای ساخت دیوارهای کاذب مورد استفاده قرار می گیرند بلکه نوعی عایق صوتی و حرارتی هستند که مانع از انتقال گرمای ساختمان و همچنین سر و صدا می گردند.

ورق پلی کربنات

این نوع ورق ها که از جنس ترموپلاستیک هستند ظاهری همانند شیشه دارند و به عنوان یک محصول جدید می توانند به عنوان جایگزین شیشه استفاده شوند. وزن ورق پلی کربنات بسیار پایین است و در رنگ های متنوع در اختیار مشتریان قرار می گیرد. یکی از قابلیت های ویژه این محصول مقاومت در برابر اشعه های مضر خورشید و ممانعت از عبور آن هاست. در اجرای سقف کاذب از ورق پلی کربنات استفاده می شود.

کاشی حرارتی

کاشی حرارتی از جمله کاشی هایی است که با تغییر دمای محیط رنگ آن تغییر می کند. این کاشی ها جنبه دکوراتیو دارند و در مکان هایی نظیر آشپزخانه و حمام قابل استفاده هستند. کاشی حرارتی نقش یک عایق را ایفا می کند و از استحکام و دوام بالایی برخوردار است.

شیشه مات شونده هوشمند

شیشه هوشمند بر اساس آخرین تکنولوژی روز جهان ساخته شده و در خانه های هوشمند به منظور جلوگیری از هدررفت انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. این شیشه با توجه به نور و حرارت مورد احتیاج ساختمان مات یا روشن می شود و نه تنها برای درب و پنجره بلکه به منظور پارتیشن بندی نیز کاربرد دارد.

پانل کامپوزیت آلومینیومی

این پانل های آلومینیومی شامل دو ورق آلومینیوم که بین آن ها پلی اتیلن قرار گرفته می باشند و به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت، انجماد، آب، ضربه و … گزینه ای مناسب برای نماسازی ساختمان به شمار می آیند.

قیمت مصالح ساختمانی

در صنعت ساخت و ساز از مصالح و مواد متفاوتی استفاده می شود که هر کدام دارای قیمت تعیینی هستند. قیمت مصالح ساختمانی بر اساس فاکتورهای بیشماری محاسبه می شود از جمله:

خواص فیزیکی

 • جرم
 • حجم
 • چگالی

خواص شیمیایی

 • مقاومت در برابر مواد اسیدی
 • مقاومت در برابر مواد قلیایی
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • مقاومت در برابر گازها
 • مقاومت در برابر هوازدگی
 • و …

خواص مکانیکی

 • خاصیت ارتجاعی
 • خزش
 • مقاومت فشاری
 • درجه سختی
 • کرنش
 • و …

سایت ما جامع ترین مرجع ساختمانی است که برای آشنایی با انواع مصالح ساختمانی قدیمی و جدید می توانید به آن مراجعه نموده و نه تنها در مورد ویژگی ها، قابلیت ها و کاربرد مصالح گوناگون اطلاعات لازم را کسب نمائید، بلکه از قیمت های روز آن ها نیز مطلع شوید. به وسیله سایت ما می توانید پروسه خرید و فروش مصالح ساختمانی را تسریع بخشیده و پروژه های ساخت و ساز خود را پیش ببرید. قیمت مصالح ساختمانی در سایت ما کاملاً به روز و با توجه به نوسانات بازار می باشد.

فراوری نمایندگان و تامین نمایندگان گرامی سراسر کشور نیز به منظور درج آگهی رایگان مصالح ساختمانی و تبلیغ مصالح گوناگون می توانند با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نموده و یا به سایت https://price.sakhtemanchi.com مراجعه نمایند.

دفتر اصفهان : 32300022-031

تلفن همراه : 8400 240 0990

جهت اطلاع از قیمت روز مصالح ساختمانی اینجا کلیک کنید

منبع: ساختمانچی
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 558

به "آشنایی با انواع مصالح ساختمانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با انواع مصالح ساختمانی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با انواع مصالح ساختمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید