آخرین گزارش از وضعیت خشکسالی در ایران

به گزارش تایمر سرگرمی، رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار داشت: 97 درصد مساحت ایران تحت تاثیر خشکسالی است و 27 درصد جمعیت ایران تحت تاثیر خشکسالی بلندمدت واقع شده است.

آخرین گزارش از وضعیت خشکسالی در ایران

مساحت وسیع و جمعیت قابل توجهی از ایران از تبعات خشکسالی رنج می برند، صادق ضیائیان - رئیس مرکز ملی خشکسالی - در گفت وگو با تایمر سرگرمی با بیان اینکه نتیجه آنالیز ها نشان می دهد که در دوره یک ساله گذشته تا خاتمه دی ماه 97، 72.2 درصد جمعیت ایران تحت تأثیر خشکسالی بوده است، اظهارکرد: 22.7 درصد جمعیت کشور با خشکسالی خفیف، 17.7 درصد جمعیت با خشکسالی متوسط، 13 درصد جمعیت با خشکسالی شدید و 28.7 درصد جمعیت با خشکسالی بسیار شدید درگیر بوده است.

البته جمعیت تحت تأثیر خشکسالی در بازه بلندمدت نیز آنالیز می گردد که ضیائیان در این باره گفت: 14.2 درصد جمعیت ایران با خشکسالی بسیار شدید بلندمدت است همچنین 47 درصد جمعیت کشور با خشکسالی شدید، 30.7 درصد جمعیت با خشکسالی متوسط و 5.1 درصد جمعیت با خشکسالی خفیف دست و پنجه نرم می نمایند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی در ادامه اظهارکرد: آنالیز داده های 10 ساله خشکسالی بیانگر آن است که 97 درصد مساحت ایران تحت تأثیر خشکسالی بلندمدت است. از این مقدار 53.6 درصد مساحت کشور با خشکسالی شدید، 12.7 درصد با خشکسالی بسیار شدید، 24.8 درصد مساحت با خشکسالی متوسط و 5.9 درصد مساحت با خشکسالی خفیف روبرو هستند.

ضیائیان در خصوص وضعیت خشکسالی کشور در بازه کوتاه مدت یکساله گفت: در دوره یکساله منتهی به خاتمه دی ماه امسال، 19 درصد مساحت ایران از خشکسالی بسیار شدید، 10.5 درصد مساحت کشور از خشکسالی شدید، 23.3 درصد مساحت از خشکسالی متوسط و 20.9 درصد مساحت از خشکسالی خفیف تأثیر پذیرفته است.

به گزارش تایمر سرگرمی، روز گذشته ایمان بابائیان - سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی - ضمن پیش بینی وضعیت نرمال بارش برای ماه های پیش رو تاکید نموده بود: با توجه به گرمایش جهانی، روند بلندمدت بارش در کشور کاهشی است و برای چنین شرایطی تدوین و اجرای برنامه ملی جهت تأمین پایدار آب و اتخاذ روش های سازگاری با کم آبی به ویژه در جنوب شرق کشور لازم است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 125

به "آخرین گزارش از وضعیت خشکسالی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین گزارش از وضعیت خشکسالی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید