گروه های حقوق بشر خواهان اجرای عدالت در سالگرد قتل خاشقجی شدند

به گزارش تایمر سرگرمی، گروه های بین المللی حقوق بشر امروز چهارشنبه در نخستین سالگرد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی، خواهان اجرای عدالت علیه عاملان اصلی این جنایت شدند.

گروه های حقوق بشر خواهان اجرای عدالت در سالگرد قتل خاشقجی شدند

به گزارش گروه بین الملل تایمر سرگرمی به نقل از خبرگزاری فرانسه، گروه های بین المللی حقوق بشر ضمن تاکید بر اجرای عدالت برای عاملان اصلی قتل جمال خاشقجی تاکید نموده اند که با گذشت یک سال از این جنایت، مقام های سعودی هنوز هیچ اقدام معناداری برای جوابگو کردن عاملان اصلی قتل انجام نداده اند.

گروه های حقوق بشر همچنین خواهان آزادی تعداد زیادی از منتقدان دولت سعودی شده اند.

خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست 2 اکتبر 2018 میلادی طی یک عملیات که توسط 15 مامور اطلاعاتی و امنیتی سعودی انجام شد، در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید و جسد وی هرگز پیدا نشد.

11 مظنون در ارتباط با این فاجعه در ریاض محاکمه شدند که 5 نفر آنها به مرگ محکوم شده اند ولی نشست های این دادگاه پشت درهای بسته برگزار شده و نام محکومان اصلی این پرونده فاش نشده است.

دیدبان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای خاطرنشان کرد: مقام های سعودی از اجرای اقدامات موثر برای جوابگو کردن عاملان اصلی قتل خاشقجی خودداری نموده اند.

دیدبان حقوق بشر از اظهارات اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که مسئولیت قتل خاشقجی را بر عهده گرفته، به شدت انتقاد نموده است. سلمان اتهامات درباره نقش داشتن خودش در این جنایت را رد نموده است.

سارا لی ویتسون دبیر خاورمیانه دیدبان حقوق بشر در این باره گفت: اگر سلمان در این خصوص جدی است، او و دولتش باید شفافیت لازم درباره روند محاکمه را در اولویت قرار دهد و هر آنچه را که درباره برنامه ریزی، قتل و اتفاقات پس از قتل خاشقجی می دانند، اعلام نمایند.

عفو بین الملل نیز خاطرنشان کرد: اذعان محمد بن سلمان در پذیرش مسئولیت کامل قتل خاشقجی تا زمانی که هیچ اقدام فوری صورت نگیرد، ارزشی نخواهد داشت. این اقدامات باید شامل دسترسی نامحدود ناظران مستقل حقوق بشر به عربستان سعودی باشد، از جمله نظارت و گزارش دادن علنی درباره روند برگزاری دادگاه عاملان قتل.

موسسه آزادی رسانه ها نیز با ارسال نامه ای برای محمد بن سلمان خواهان محاکمه شفاف عاملان اصلی قتل خاشقجی شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 14 آبان 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 407

به "گروه های حقوق بشر خواهان اجرای عدالت در سالگرد قتل خاشقجی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه های حقوق بشر خواهان اجرای عدالت در سالگرد قتل خاشقجی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید