پیشگیری از دولتی شدن شهرداری ها، کوشش برای ثبات مدیریت در شهرداری

به گزارش تایمر سرگرمی، مجید فرهانی در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به این که جلسه امشب مجمع امید با حضور نمایندگان مردم تهران، اعضای شورای شهر و شهردار با دو دستور جلسه در محل شورای شهر تهران برگزار گردید، گفت: دستور نخست آنالیز لایحه ارزش افزوده بود که از سوی دولت به مجلس ارائه شده و در حال حاضر در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال آنالیز است.

پیشگیری از دولتی شدن شهرداری ها، کوشش برای ثبات مدیریت در شهرداری

وی ادامه داد: مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها گزارشی در این خصوص ارائه و بیان کرد در صورت تصویب این لایحه، شوراها از حیز انتفاع خارج شده و تشریفاتی می شوند. در این لایحه عوارض تبدیل به مالیات شده و طبق قانون، مالیات باید به خزانه کل کشور واریز گردد و عملا این درآمد پایدار از شهرداری ها گرفته می گردد و شهرداری ها عملا وابستگی های بیشتری به دولت پیدا می نمایند. همچنین بر اساس ماده 50 این لایحه، شوراها اجازه وضع هیچگونه عوارض جدیدی را ندارند که این کاهش اختیار شورا خطرناک است و شوراها را شوراهایی تشریفاتی می نماید.

فراهانی اضافه نمود: پیش بینی شده نمایندگان شورای عالی استانها و شورا، در جلسه آخری که در کمیسیون اقتصادی این لایحه آنالیز می گردد، نقطه نظرات خود را منتقل نمایند و وضعیت خطرناکی که شوراها را تهدید می نماید را تشریح و از آن پیشگیری کند.

این عضو شورای شهر تهران، در خصوص دستور جلسه دوم که قانون منع به کارگیری بازنشستگان و وضعیت شهردار تهران بود، گفت: اعضای شورای شهر تهران، نکاتی را از لحاظ قانونی در خصوص ماندن شهردار بیان کردند. همچنین مصلحت شهر و ثبات مدیریتی و این که این تغییر چه ضربه ای به شهر خواهد زد را نیز تشریح کردند.

وی با بیان این که در حال حاضر وضعیت شهر به یک ثبات رسیده، شهردار تیم خود را انتخاب نموده، پروژه هایی در شهر شروع شده، وضعیت بودجه نقد و غیرنقد معین شده و این تغییر وضعیت می تواند در عرصه کلان به نفع مردم تهران نباشد، گفت: در نهایت قرار شد نمایندگان مجلس از اختیارات قانونی خود برای ثبات مدیریت شهری تهران استفاده نمایند و آنالیز نمایند که آیا می توان کمکی به ایجاد این ثبات کرد؟ هرچند اعلام شد که این مسیر، سخت است و باید زودتر برای این وضعیت، چاره ای اندیشیده می شد.

فراهانی با بیان این که برخی از نمایندگان مجلس معتقد بودند ایجاد استثنا به مصلحت قانون و قانون گذار نیست، گفت: به اعتقاد نمایندگان، اجرای قانون حتی اگر هزینه داشته باشد، بهتر از آن است که قانون با استثناها دچار خدشه گردد اما جو غالب، همدلی و همراهی بود و آنالیز راه های قانونی برای ثبات مدیریتی در شهر تهران.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که یک ماه به انتها فرصت قانونگذار برای حضور بازنشستگان در محل خدمت خود معین نموده، و در صورت بلاتکلیفی و ادامه حضور شهردار این موضوع تخلف است، گفت: تأکید شورا و شهردار بر قانون گرایی است اما ما از همه ظرفیت خود برای ثبات مدیریت استفاده می کنیم. این موضوع که آیا وزارت کشور استفساریه بدهد، به مجلس ارسال کند و نظر مجلس را جویا گردد و یا این که مجلس طرحی دو فوریتی تهیه کند و از قانون هم طرازی شهردار تهران با وزرا برای تثبیت مدیریتی استفاده گردد از دیگر بحث های مطرح شده بود.

ما در مهلت قانونی معین شده از ظرفیت ها استفاده می کنیم و پس از آن تابع قانون هستیم. همزمان اعضای شورای شهر، سناریوهای احتمالی دیگر را آنالیز می نمایند و پاسخ های مناسب برای احتمالات دیگر را نیز آماده خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 مهر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 55

به "پیشگیری از دولتی شدن شهرداری ها، کوشش برای ثبات مدیریت در شهرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری از دولتی شدن شهرداری ها، کوشش برای ثبات مدیریت در شهرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید