نظارت بر کارخانه سیمان مشریه باید مستمر باشد

به گزارش تایمر سرگرمی، زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر معتقد است، رعایت استانداردهای زیست محیطی کارخانه سیمان در یک مقطع زمانی دلیل بر این نیست که این کارخانه به صورت دائمی این استاندارها را رعایت می نماید، به همین دلیل نظارت بر این کارخانه باید به صورت مستمر باشد.

نظارت بر کارخانه سیمان مشریه باید مستمر باشد

جهت دریافت خدمات اجرای زهکشی باغچه پشت بام با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

تایمر سرگرمی- سارا جعفرزاده: رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر به نظارت بر کارخانه ها به صورت مستمر تاکید می نمایدو معتقد است چون در هر زمانی می تواند این کارخانه آلودگی ایجاد کند و از حالت استاندارد خارج گردد. بنا براین انتظاری که از سازمان حفاظت از محیط زیست داریم این است که به صورت مستمر بر فعالیت این نوع کارخانه ها نظارت داشته باشند و به محض اینکه فعالیت آنها آلاینده می گردد، اخطارهای لازم را به این کارخانه ها بدهند که بازدارنده باشد. مشروح گفت و گوی این عضو شورای شهر با خبرنگار تایمر سرگرمی محله را در ادامه می آید.

با توجه به اینکه صنایع آلاینده در فاصله چند کیلومتری از شهر باید قرار داشته باشند، آیا شورای شهر برنامه ای برای انتقال صنایع آلاینده به ویژه کارخانه سیمان در محله مشیریه دارد؟

مدیریت شهری با همکاری دولت مصوباتی را در زمینه خروج صنایع آلاینده از محدوده شهری داشته که درآن لیستی از صنایع آلاینده تهیه شده که به عنوان صنایع قرمز شناخته می شوند. این صنایع باید از شهر خارج شوند و در شهرک های صنعتی استقرار پیدا نمایند و شرایط لازم برای ادامه فعالیت در آن شهرک ها را ایجاد نمایند.

به صورت کلی شهرداری در زمینه جلوگیری از فعالیت واحدهای صنفی مزاحم و صنایع آلاینده چه اقدامی انجام می دهد؟

در این زمینه اداره ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری فعال است و با ورود به بحث جلوگیری از فعالیت مشاغل و صنایع آلاینده سعی بر کنترل آلایندگی زیست محیطی دارند. مسئولان اداره ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری های مناطق به استناد بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها از فعالیت هر واحد صنفی که آلاینده باشد و برای شهروندان ایجاد مزاحمت کند، جلوگیری به عمل می آورند که در این صورت یا باید واحد مورد نظر تعطیل گردد یا تغییر کاربری دهد که شامل برطرف آلودگی و مزاحمت می گردد.

با توجه به بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها بسیاری از صنایع و مشاغل آلاینده به ویژه کارخانه سیمان محله مشیریه هنوز انتقال پیدا ننموده اند؟ آیا مانعی بر سر راه انتقال آنها وجود دارد؟

بعضی از واحدها و فعالیت های صنفی به دلیل گستردگی و ابعاد کاری که انجام می دهند، در اقتصاد شهر و کشور بسیار موثر هستند. در واقع نوع فعالیت آنها به گونه ای است که توقف فعالیت آنها می تواند آسیب های جدی به اقتصاد وارد کند، به همین دلیل این واحدهای صنفی نمی توانند انتقال پیدا نمایند. بنابراین تمهیداتی در نظر گرفته می گردد تا برطرف آلودگی نمایند. در مورد واحد شماره 7 کارخانه سیمان در محله مشیریه به دلیل اینکه توقف فعالیت این کارخانه مشکلاتی را ایجاد خواهد نمود، ادامه فعالیت این کارخانه باید با رعایت استاندارهای محیط زیست انجام گردد چون فعالیت کارخانه سیمان در فراوری ذرات معلق کمتر از 5/2 میکرون می تواند بسیار موثر باشد و از این جهت اخطارهایی به کارخانه سیمان داده شده و با گزارشاتی که از سازمان حفاظت محیط زیست گرفته شده نشان می دهد که کارخانه تمهیدات را رعایت نموده و در بحث فیلتراسیون و تهیه تجهیزاتی که آلودگی را کاهش می دهد اقدام نموده است.

با توجه به شواهد، مشاهدات اهالی و گزارش های تصویری از کارخانه سیمان آلودگی کارخانه محرز است. آیا نظارت های مستمر بر فعالیت این کارخانه صورت می گیرد؟

رعایت استانداردهای زیست محیطی کارخانه سیمان در یک مقطع زمانی دلیل بر این نیست که این کارخانه به صورت دائمی این استاندارها را رعایت می نماید، به همین دلیل نظارت بر این کارخانه باید به صورت مستمر باشد چون در هر زمانی می تواند این کارخانه آلودگی ایجاد کند و از حالت استاندارد خارج گردد. بنا براین انتظاری که از سازمان حفاظت از محیط زیست داریم این است که به صورت مستمر بر فعالیت این نوع کارخانه ها نظارت داشته باشند و به محض اینکه فعالیت آنها آلاینده می گردد، اخطارهای لازم را به این کارخانه ها بدهند که بازدارنده باشد. نکته دیگر این است که در مقاطعی که بعضی صنایع آغاز به فعالیت کردند، شهر توسعه نداشته و محدوده کنونی آنها محدوده سکونت نبوده و به تدریج بر اثر ساخت و سازهای غیر مجاز محدوده های خارج از شهر حالت مسکونی به خود گرفته و به عنوان محدوده شهر قلمداد شده است. متاسفانه امروز شاهد این هستیم که به عنوان مثال کارخانه سیمان در دل بافت مسکونی قرار گرفته. این درحالی است که زمانی که این کارخانه راه اندازی شده، این محدوده مسکونی نبوده و ساخت و ساز، رشد بی رویه و توسعه غیر قانونی نباید صورت می گرفته اما متاسفانه چون این اقدامات انجام می گردد به مرور زمان مجوزهای لازم برای رشد بافت مسکونی صادر می گردد و به همین صورت این موضوع تثبیت می گردد. به دلیل این ثبات، شهروندان خواهان مطالباتی در محیط زندگی خود هستند که باید عاری از هر گونه آلودگی باشد. به هر حال حق هر شهروندی است که از هوای پاک، محیط سالم و فضای مناسب برخوردار باشد که در این زمینه اگر مانعی وجود دارد حتما باید برطرف گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 649

به "نظارت بر کارخانه سیمان مشریه باید مستمر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بر کارخانه سیمان مشریه باید مستمر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید