عضو مجلس نمایندگان آمریکا: بن سلمان خاشقجی را کشت

به گزارش تایمر سرگرمی، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن انتقاد از ولیعهد عربستان سعودی، ریاض را تهدیدی برای جهان دموکراتیک خواند.

عضو مجلس نمایندگان آمریکا: بن سلمان خاشقجی را کشت

به نوشته روزنامه القدس العربی، به دنبال احضار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در پی شکایت سعد الجبری، افسر سابق سازمان اطلاعات سعودی از وی در دادگاهی در واشنگتن، رو خانا، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در این باره اظهار کرد: ولیعهد سعودی با مصونیت کامل خاشقجی را کشت و اکنون لازم است ما درباره اتهامات تازه مبنی برتلاش برای قتلی شبیه به این تحقیق کنیم.

وی با اشاره به تهدید سعد الجبری به ترور بر لزوم تحقیق در این باره تاکید کرد.

رو خانا در ادامه تأکید کرد: عربستان هم پیمان ما نیست و این کشور تهدیدی برای جهان دموکراتیک به شمار می رود.

اخیرا سعد الجبری از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دادگاهی در واشنگتن به اتهام تلاش برای ترور وی به سبک ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی شکایت کرد. این دادگاه دوشنبه ولیعهد سعودی را احضار کرد.

این افسر سابق سعودی بن سلمان و دو دستیار وی را متهم به تلاش برای قتل غیرقانونی و نقض قانون بین المللی متهم کرده است.

الجبری پیش از این مشاور محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برکنار شده عربستان بود و به عنوان هماهنگ کننده اصلی عربستان با دستگاه های اطلاعاتی غرب فعالیت می کرد.

چهار دهه کار الجبری در وزارت کشور عربستان باعث شده است که وی نسبت به بسیاری از موضوعات حساس در داخل و خارج از این کشور مطلع باشد و او می داند که اسرار پادشاهی عربستان کجا دفن شده است.

علی رغم اینکه الجبری هیچگاه علناً منتقد محمد بن سلمان نبوده است، اما مشکل بن سلمان با او به این دلیل است که وی پیشتر هم پیمان محمد بن نایف، رقیب اصلی بن سلمان بوده است.

سعد الجبری در سال 2017 پیش از آنکه محمد بن نایف تحت اقامت اجباری قرار بگیرد و محمد بن سلمان جانشین او شود، از عربستان به آلمان فرار کرد.

او پس از یک اقامت کوتاه در آلمان٬ تابستان 2017 به آمریکا رفت اما به این دلیل که در سایه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این کشور احساس امنیت نمی کرد، نوامبر همان سال به کانادا فرار کرد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1138

به "عضو مجلس نمایندگان آمریکا: بن سلمان خاشقجی را کشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو مجلس نمایندگان آمریکا: بن سلمان خاشقجی را کشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید