سناریوی آمریکا برای احیای داعش در عراق

به گزارش تایمر سرگرمی، خبرنگاران، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: بر کسی پوشیده نیست که آمریکایی ها از همان ابتدا به عراق به عنوان پایگاه نظامی خود در منطقه در همسایگی ایران، و در واقع حیات خلوت خود می نگریستند. به همین دلیل نیز هر از چند گاهی با مطرح کردن بهانه های مختلف و سناریوهای از پیش طراحی شده به دنبال تقویت حضور نظامی خود در این کشور هستند.

سناریوی آمریکا برای احیای داعش در عراق

چند روز قبل بود که سخنان مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در مورد انتقال هزار نظامی آمریکایی از شمال سوریه به غرب عراق بهت و حیرت کارشناسان و تحلیل گران سیاسی را برانگیخت. وزیر دفاع آمریکا مدعی شد تمامی یک هزار نظامی آمریکایی که در حال عقب نشینی از شمال سوریه هستند با هدف مقابله با داعش، به غرب عراق منتقل خواهند شد.

بحث عقب نشینی نظامیان آمریکایی از شمال سوریه همزمان با شروع عملیات ترکیه علیه نیروهای کرد سوریه دموکرات موسوم به قسد در شمال و شرق سوریه مطرح شد.

اسپر در سخنان خود مدعی شد که آمریکا به دنبال یاری کردن به عراق برای دفاع از خود در برابر عناصر تشکیلات تروریستی داعش است؛ تشکیلاتی که اساسا ساخته دست سرویس های امنیتی غرب به ویژه آمریکا است.

هنوز معین نیست که این طرح آیا به همین ترتیب عملی خواهد شد یا آنکه طی هفته های آینده با تغییراتی رو به رو میگردد اما صرف مطرح کردن این مسأله بحث و جدل های فراوانی را به دنبال داشته است.

چنانچه هزار نظامی آمریکایی به پایگاه های این کشور در غرب عراق منتقل گردد در واقع باید گفت که شش هزار نظامی آمریکایی در عراق مستقر خواهد بود که تمام این افراد به بهانه آموزش نیروهای عراقی برای مبارزه با داعش در این کشور حضور دارند.

این در حالیست که عراق به تازگی شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در شهرهای این کشور در سایه مسائل مالی عدیده بوده و دولت این کشور تمام کوشش خود را برای سامان دادن به اوضاع آشفته کنونی به کار گرفته است. اما اعلام انتقال هزار نظامی آمریکایی دیگر به عراق باعث شده تا یک مسأله به دیگر مسائل عراق اضافه گردد؛ اقدامی که می تواند با بحران سازی های جدید برای عراق همراه باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دسامبر گذشته مدعی شد که روند عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه و بازگشت آنها به آمریکا شروع شده چرا که تشکیلات تروریستی داعش شکست خورده است، حال چه مسأله ای پیش آمده که نظامیان آمریکایی هم چنان به دنبال مبارزه با داعشی ها آن هم در عراق هستند؟ عراقی که خود شکست داعش را در این کشور اعلام نموده بود.

آمریکایی ها مدعی هستند که اساسا برای مبارزه با داعش در عراق حضور دارند و تقویت حضور نظامی این کشور در عراق نیز به همین دلیل صورت میگیرد. این در حالیست که خبرگزاری رسمی سوریه خاطرنشان کرد که نیروهای آمریکایی از زمان شروع تجاوز ترکیه به سوریه، طی شش مرحله، حدود هزار زن داعشی را از سوریه خارج و به عراق منتقل کردند و هم چنین نظامیان آمریکایی 230 تروریست خارجی داعش را از از یک زندان در شهرک المالکیه به منطقه الشدادی در ریف جنوبی حسکه منتقل کردند.

در همین خصوص، بنا به اخبار و گزارش های منتشر شده، آمریکا میخواهد سه هزار عنصر داعش را که در سوریه حضور دارند، به عراق انتقال دهد و برای این کار، سه منطقه را نیز معین نموده است. منطقه نخست ما بین منطقه بوکمال (سوریه) و قائم در عراق است. منطقه دوم، پایگاه عین الاسد و منطقه سوم نیز یکی از پایگاه های آمریکا در داخل اقلیم کردستان عراق به شمار می رود.

حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه که با چراغ سبز واشنگتن صورت گرفت، باعث شده تا تعداد زیادی از عناصر داعش از زندان های تحت کنترل نیروهای قسد فرار نمایند؛ مقصد جدید این عناصر داعشی در سایه حمایت نظامیان آمریکایی عراق معین شده است.

این جابجایی و محافظت از عناصر داعش نشان می دهد که آمریکا نه به دنبال مبارزه با داعش (که در حال حاضر در سایه تدابیر و عملیات امنیتی نیروهای عراقی تا حد زیادی مهار شده)، بلکه به دنبال احیای این تشکیلات تروریستی است.

به نظر می رسد که سناریو نگهداری عناصر داعش در زندان های سوریه، حمله ترکیه با چراغ سبز آمریکا به سوریه، مهیا شدن شرایط برای فرار داعشی ها از این زندان ها، مطرح شدن بحث انتقال آنها به خاک عراق و در نهایت اعلام آمریکا مبنی بر اعزام هزار نظامی خود از سوریه به عراق برای مبارزه با این عناصر تروریست، یک سناریو از پیش طراحی شده برای تقویت حضور نظامیان آمریکایی در عراق است.

واشنگتن در حالی از این طرح خود سخن می گوید که هنوز مجوزهای لازم را برای اعزام نظامیان بیشتر به عراق کسب ننموده و این مسأله نشان می دهد که آمریکایی ها هیچ اهمیت به موافقت با مخالفت بغداد نشان نداده و این کشور را دارای حاکمیت مستقل نمی دانند.

گروه های سیاسی در عراق باید به این نکته توجه نمایند که پرداختن به مسائل داخلی این کشور و اعتراضات علیه اوضاع بد معیشتی نباید آنها را از نقشه آمریکایی ها برای محکم کردن جای پای خود در کشورشان به بهانه مبارزه با داعش غافل کند.

سیاسیون عراقی به ویژه دولت این کشور باید با اتخاذ موضع یکپارچه در برابر این اقدام آمریکایی ها از حاکمیت و استقلال عراق دفاع نموده و نه تنها مانع حضور تعداد بیشتری از نظامیان آمریکایی در این کشور شوند بلکه زمینه را برای خروج تمامی آنها از خاک عراق به وسیله معین جدول زمانی و تصویب قانونی آن در مجلس مهیا سازند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 14 آذر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 477

به "سناریوی آمریکا برای احیای داعش در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوی آمریکا برای احیای داعش در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید