سفیر سابق آمریکا در اوکراین در تحقیقات استیضاح ترامپ شهادت داد

به گزارش تایمر سرگرمی، سفیر سابق آمریکا در اوکراین به بازرسان کنگره گفت، ترامپ پس از کمپینی هماهنگ شده علیه او که شامل اتهاماتی بی اساس بود، او را به واشنگتن فراخواند.

سفیر سابق آمریکا در اوکراین در تحقیقات استیضاح ترامپ شهادت داد

به گزارش تایمر سرگرمی، ماری یوانوویچ، سفیر سابق آمریکا در اوکراین اظهار کرد، جان سولیوان، معاون وزیر امور خارجه به او گفت که خطایی از او سر نزده و فراخواندن او مانند موقعیت های دیگری که سفرا را برای دلیل خاصی فراخوانده، نیست.

به گزارش پایگاه خبری هیل، یوانوویچ در شهادت خود در برابر کنگره آمریکا اظهار کرد، سولیوان گفت که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اعتمادش را نسبت به من از دست داده و دیگر نمی خواهد به عنوان سفیرش فعالیت کنم.

این سفیر سابق همچنین گفت، وزارت امور خارجه از تابستان سال 2018 از سوی رییس جمهور برای برکناری من تحت فشاربوده است.

روزنامه های نیویورک تایمز و واشنگتن پست بیانیه آغازین یوانوویچ را که در برابر سه کمیته کنگره در تحقیقات استیضاح علیه ترامپ بیان شد، منتشر کردند.

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ در تماس تلفنی که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رئیس جمهوری درخواست نموده که درباره احتمال فساد جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2020 و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله که جنجال های بسیاری را به دنبال داشته، اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

یوانوویچ از برکناری خود به شدت ابراز غافلگیری کرد و گفت، در حالی که می دانسته بر مبنای میل رییس جمهور این فعالیت را بر عهده داشته، نمی توانسته باور کند که دولت آمریکا بنا به ادعاهای بی اساس و نادرستی یک سفیر را برکنار نموده که از سوی افرادی که به روشنی انگیزه های سوال براگیزی داشته اند، بیان شده است.

او همچنین درباره اقداماتی از سوی رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ در زمینه برکناری اش شرح داد و این اقدامات را حمله توصیف کرد.

وی اظهار کرد که دیدارهای انگشت شماری با جولیانی داشته اما دو تن از افراد وابسته به جولیانی که روز چهارشنبه به خاطر اتهامات اقتصادی دستگیر شدند، ممکن است نقشی در برکناری او داشته باشند.

یوانوویچ گفت: با احترام به جولیانی، من ارتباطات محدودی با وی داشته ام که آن طور که به خاطر دارم جمعا سه بار بوده است. انگیزه های جولیانی را برای حمله به خودم نمی دانم اما اشخاصی که در رسانه ها به عنوان وابستگان جولیانی از آن ها یاد شده، ممکن است بر این باور بوده باشند که اهداف اقتصادی شخصی شان توسط سیاست مبارزه با فساد ما در اوکراین تهدید می گردد.

یوانوویچ اضافه کرد، ترویج تئوری های توطئه بی اساس سیاست خارجی آمریکا را تضعیف می نماید.

وی ادامه داد: این آسیب زمانی صورت می گیرد که منافع شخصی، دیپلمات های حرفه ای را به خاطر نفع خودشان و نه نفع مردم دور بزنند.

سفیر سابق آمریکا در اوکراین گفت: اقدامات ما هدف دفع منافع مفسدانه در اوکراین را دنبال می کرد و خاتمه در این کار پیروز شد.

وی اضافه کرد، برکناری اش در دورانی چالش برانگیز در روابط دوجانبه و در زمانی صورت گرفت که سفارت آمریکا در اوکراین به دلیل انتخاب رییس جمهور تازه در این کشور، بیشترین احتیاج را به ادامه فعالیت داشت.

او در بیانیه آغازینش بر ابراز نگرانی درباره حمایت دولت ترامپ از وزارت امور خارجه نیز تمرکز داشت و گفت، این باور اساسی که دولت از دیپلمات هایش حفاظت خواهد نمود دیگر درست نیست.

یوانوویچ گفت:امروز شاهد آن هستیم که وزارت امور خارجه از درون مورد حمله قرار گرفته است. رهبری وزارت خارجه و کنگره باید برای دفاع از این نهاد و هزاران کارمند وفادار و کارآمد آن اقدام نمایند.

او به رغم انتقاد از دولت ترامپ تاکید نمود، این ایده که او نسبت به ترامپ وفادار نبوده، خیالی است و اتهام مطرح شده درباره اینکه به کارمندان سفارت دستور داده که فرمان ترامپ را به خاطر احتمال استیضاح او نادیده بگیرند، تکذیب کرد.

یوانوویچ همچنین تکذیب کرد که فهرستی را از نام افرادی که نباید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند، در اختیار یوری لوتسنکو، دادستان کل سابق اوکراین قرار داده است تا در مورد آنان تحقیقات انجام ندهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 1 آذر 1398 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 447

به "سفیر سابق آمریکا در اوکراین در تحقیقات استیضاح ترامپ شهادت داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر سابق آمریکا در اوکراین در تحقیقات استیضاح ترامپ شهادت داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید