روایتی از حرکت عجیب رئیس سابق فدراسیون شطرنج در مسابقات آنلاین، قائم مقامی: پهلوان زاده اشتباهش را قبول کرد

به گزارش تایمر سرگرمی، استاد بزرگ شطرنج ایران درباره اقدام عجیب رئیس سابق فدراسیون در جریان برگزاری مسابقات آنلاین جام قهرمانی اساتید منتخب ایران توضیح داد.

روایتی از حرکت عجیب رئیس سابق فدراسیون شطرنج در مسابقات آنلاین، قائم مقامی: پهلوان زاده اشتباهش را قبول کرد

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، مسابقات جام قهرمانی اساتید منتخب شطرنج ایران (بزرگداشت مدافعان سلامت) با حضور 12 استاد بزرگ شطرنج ایران در بخش آقایان و بانوان و در یک جدول به صورت آنلاین برگزار گشت.

در حالی که فدراسیون شطرنج خبر برگزاری این مسابقات را اطلاع رسانی کرده بود، اما نتایج نهایی و رده بندی از سوی روابط عمومی دو روز پس از انتها رقابت ها اعلام شد تا همین مسئله ابهاماتی را به دنبال داشته باشد.

پس از پیگیری های خبرنگار خبرنگاران تعیین شد که اتفاقاتی در جریان برگزاری مسابقات رخ داده و انتقاد یکی از شطرنج بازان را نیز به دنبال داشته است. در جریان مسابقه احسان قائم مقامی و مسعود مصدق پور و در حالی که قائم مقامی با شرایط بسیار بهتری نسبت به حریفش پیش بود و فقط چند ثانیه تا پیروزی فاصله داشت، مهرداد پهلوان زاده رئیس دوره گذشته و سرپرست برگزاری این مسابقات در اقدامی عجیب، با یک مداخله غیر ضرورى و عجیب ماوس کامپیوتر را از قائم مقامی گرفت و کنترل بازى را براى ثانیه هایى از دست قائم مقامى خارج کرد و باعث شد هم زمان و هم تمرکز این شطرنج باز و نهایتاً یک امتیاز کامل از او گرفته شود. همین مسئله باعث شد تا تمرکز قهرمان شطرنج ایران در این مسابقات آنلاین کاملاً برهم بریزد و او در حالی که می توانست یکی از رتبه هاى برتر را از آن خود کند، در نهایت در رده هفتم قرار بگیرد.

قائم مقامی درباره این اتفاقات به خبرنگار ورزشی خبرنگاران گفت: من در یکی از مسابقاتم و در حالی که از حریفم کاملاً پیش بودم و فاصله بسیار کمی تا پیروزی داشتم، با مداخله عجیب مهرداد پهلوان زاده سرپرست مسابقات به طرز شوکه کننده اى در شرایطى سخت قرار گرفتم و تمرکزم از دست رفت. من تا قبل از آن دیدار بدون شکست و در مجموع از کیفیت ارائه شده در بازی هایم راضى بودم، اگر چه دو شرایط بهتر را با کم دقتى تحت فشار زمانى مساوى کرده بودم.

وی اضافه نمود: من به پهلوان زاده اعتراض کردم. او برای این حرکت عجیب ابتدا بهانه آورد، ولى بعد از چند دقیقه به اشتباه و تقصیر خود اذعان کرد و خود را باعث و بانى شکست من خواند. در این چند روز، هضم این اتفاقات برایم سخت بود.

کاپیتان تیم ملى شطرنج ایران در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه مسابقات آنلاین برگزار می شد، او و مسئول برگزاری مسابقه چگونه در کنار یکدیگر حضور داشتند تا چنین اتفاقاتی رخ بدهد؟ گفت: من براى وصل شدن به شبکه تحت شرایط مندرج در قوانین مسابقات تسلط کافى نداشتم و پس از هماهنگی هایی که صورت پذیرفت، قرار شد من و پهلوان زاده در محل فدراسیون به شبکه وصل شویم و او مسائل تکنیکى من را حل کنند. انصافاً پهلوان زاده در این خصوص کمک و همکاری کرد و از این بابت از لطف او تشکر می کنم. اما خب با توجه به سوابق فنى عالى او، انتظار آن حرکت نمى رفت. حتما نزد وجدان خود بابت ناراحتی هاى چند سال اخیرم که بعد از این اتفاق با او مطرح کردم، به من حق می دهد.

قائم مقامی مطرح نمود: به هیچ عنوان ورود به حاشیه را دوست ندارم و از بزرگان شطرنج مان همواره تقاضا دارم که کمک کنند تا قهرمانان بتوانند روى تلاش و پیشرفت تمرکز کنند.

وی در انتها گفت: مسابقات با وجود آنکه رسمى نبود، اما در سطح بسیار بالایی برگزار گشت و کیفیت بسیار خوبی داشت. علی رغم حواشى ناخوشایند این مسابقات، نکته هاى مثبت و قابل توجه زیادى دریافت شد. همچنین فدراسیون حمایت و برنامه ریزى خوب و به جایى داشت. بازیکنان نیز محک خوبى خوردند. در این مسابقات آمادگى بالاى پرهام مقصودلو محرز و نقاط ضعف ملى پوشان در مقطع زمانى حاضر تعیین شد و تمامى آنها با شرایط المپیاد جهانى به لحاظ روش برگزارى تطبیق ذهنى و روانى پیدا کردند. در بیشتر موارد بازیکنان برتر ایران هماهنگى و همدلى نشان دادند. ضمن اینکه دختران ملى پوش بسیار جنگنده و پر تلاش ظاهر شدند. کادر برگزارى مسابقات نیز تلاش قابل تقدیرى به خرج داد. در نهایت امیدوارم در المپیاد آنلاین جهانى شطرنج نتایج درخشانى کسب کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1135

به "روایتی از حرکت عجیب رئیس سابق فدراسیون شطرنج در مسابقات آنلاین، قائم مقامی: پهلوان زاده اشتباهش را قبول کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایتی از حرکت عجیب رئیس سابق فدراسیون شطرنج در مسابقات آنلاین، قائم مقامی: پهلوان زاده اشتباهش را قبول کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید