خبر خوش وزیر اقتصاد به دارندگان سهام

به گزارش تایمر سرگرمی، وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه مورخ 99/8/6 با اعضای کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رسانه ملی گفت : این خبر خوش را به دارندگان سهام می دهم که خیلی از بنگاه های بورسی نرخ سود آوری بالایی دارند، چرا که بنگاه های بورسی بنگاه های منتخب، گلچین شده و صادراتی هستند. بنگاه های صادراتی حاضر در بورس، زمانی که ارز حاصل از صادرات خود را برگردانند معاف از مالیات هستند.

خبر خوش وزیر اقتصاد به دارندگان سهام

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از شادا، دکتر دژپسند در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران، دلیل حضور خود در جلسه کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی را پاسخگویی به سوالات نمایندگان در خصوص نوع نظارت و عملکرد این وزارتخانه در خصوص بازار سرمایه و نیز انطباق واگذاری های صورت گرفته در سنوات گذشته با قوانین و مقررات مربوط مطرح کرد.

دژپسند با بیان اینکه شورای عالی بورس وظیفه نظارت عالیه و سیاستگذاری را عهده دار است و سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر، وظیفه نظارت عملیاتی بازار سرمایه را بر عهده دارد، گفت:

بازار سرمایه فقط با شاخص ارزیابی نمی گردد. شاخص برآیند و انعکاس شرایط پیرامونی هم هست، به عنوان مثال اگر بخواهد تصمیمی در خصوص یک موضوعی مثلا نرخ سود بانکی گرفته گردد، بحث اینکه نرخ سود می خواهد افزایش یابد؛ طبیعتاً بورس را تحت تاثیر قرار می دهدکه خوشبختانه این موضوع توسط رییس کل بانک مرکزی تکذیب شد.

دژپسند اضافه کرد: تعیین شده است که این موضوع در دستور کار بانک مرکزی نیست، ضمن اینکه اشاره شده است که هیچ قطعیتی وجود ندارد که افزایش نرخ سود بانکی، الان بر نقدینگی تاثیر داشته باشد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ما امروز شاهدیم که نهاد نظارتی و حاکمیت در بازار سرمایه، به موفقیت هایی در زمینه ریل گذاری این بازار نائل آمده است.

وی گفت: در حال حاضر تعداد 182 شرکت از 320 شرکت بورسی، بازار گردان دارند که تا کنون اینگونه نبوده است.

دژپسند اضافه کرد: همچنین ما امروز بازار ساز داریم و می توانیم اوراق تبعی اختیاری داشته باشیم. اینها همه نتیجه ریل گذاری ها و سیاستگذاری هایی است که صورت گرفته و بازار سرمایه به آنها مجهز شده است.

وزیر اقتصاد توضیح داد: در این شرایط بهترین حمایت دولت از سهامداران این است که قوانین و مقررات مناسب ایجاد کند، ریل گذاری و سیاست گذاری خوب انجام دهد، دومین کار این است که اطلاع رسانی کند، یعنی اطلاع بدهد که دارندگان سهام شرکت های بورسی بدانند، مجامع عمومی شرکت ها برگزار شده و نشان می دهد که سودآوری شرکت ها بالا است، تا دارندگان سهام به عنوان مالک دقت نمایند و سهام خود را ارزان نفروشند.

وزیر اقتصاد گفت؛ این خبر خوش را به دارندگان سهام بدهم که خیلی از بنگاه های بورسی نرخ سود آوری بالایی دارند، چرا که بنگاه های بورسی بنگاه های منتخب، گلچین شده و صادراتی هستند. بنگاه های صادراتی حاضر در بورس، زمانی که ارز حاصل از صادرات خود را برگردانند معاف از مالیات هستند.

وی با اشاره به اینکه رشد سود برخی از بنگاه ها به 377 درصد نیز رسیده است اضافه کرد: در ارزیابی که از چند بنگاه مالی داشتم متوجه شدم غالبا نرخ سود آوری آنها بالا است.

وزیر امور مالی و دارایی در ادامه گفت: نسبت قیمت بر درآمد سهام (p/e) برخی بنگاه ها حاکی از ارزندگی سهام آنها است و سهام داران اگر تمایل به فروش سهام خود دارند باید بدانند سهام ارزنده ای را به فروش گذاشته اند و سهام داران حتما با توجه و تامل نسبت به خرید یا فروش سهام اقدام نمایند و اگر تمایل به فروش سهام خود را دارند، باید بدانند سهام ارزنده ای را به فروش گذاشته اند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: funtimer.ir شناسه مطلب: 1259

به "خبر خوش وزیر اقتصاد به دارندگان سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش وزیر اقتصاد به دارندگان سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید